Diğer
  Ana SayfaFitnessKuvvetlen & Yağları erit!

  Kuvvetlen & Yağları erit!

  -

  “Kalk Git” şarkısı ile tanıdığımız genç müzisyen Eylül ve iki yıldır birlikte spor yaptığı eğitmeni Demir Çemberci egzersiz programlarını Formsante okurları İle paylaştı. İşte fonksiyonel hareketlerle tüm kaslarınızı sıkılaştırıp kuvvetlendirirken, kardiyo egzersizleri ile kısa sürede yağ yakmanızı sağlayacak etkili bir program.

  Yazı: Aytaç Özkardaş Gozzi
  Fotoğraflar: Ozan Kutsal
  Eğitmen: Demir Çemberci (Nine Performance House)

  Kuvvetlen & Sıkılaş
  Butt-ups
  Ön kollar yerde, plank pozisyonunda harekete başlayın. Dirsekler omuzların hizasında, bacaklar geride uzun, karın kasları sıkı, sırt düz… Bu pozisyondayken kalçanızı yukarı kaldırarak ters V pozisyonuna gelin. Ayaklar parmak ucunda dururken omuzlarınızı mümkün olan en gerideki noktaya getirin. En üst seviyede kalçanızı ve karnınızı sıkın.

  Esnek bantla yana bacak açış
  Esnek bandı dizlerin 5-10 cm yukarısında bir noktada bacaklarınıza geçirin (asla dizin üzerine değil!) Dizler kalçanın, eller omuzların altında olacak şekilde masa pozisyonu alın. Belinizi biraz aşağı indirin. Bu pozisyonda dizinizi yana doğru, kalça seviyesine kadar kaldırıp indirin.

  - Advertisement -

  Dambıl çevirerek pres
  Kollar dirsekten 90 derece açıyla bükülü, avuçlar birbirine bakacak şekilde dambılları kulaklarınızın yanında tutun. Bir sandalyeye oturuyormuş gibi squat pozisyonuna çökün. Yukarı kalkarken aynı zamanda dambılları da yukarı doğru kaldırıp avuç içleriniz karşıya bakacak şekilde ellerinizi döndürün. Dambılları başlangıç pozisyonuna getirip hareketi tekrarlayın.

  Esnek bant ile öne çekiş
  Lastiği ayaklarınızın altından geçirin, bacakları omuz hizasında aralayın. Kolları kırmadan düz bir şekilde lastiği önde, omuz hizanıza kadar kaldırıp indirin.

  Sağlık topu ve glide ile yana lunge
  Hareket için bir sağlık topu, bir de glide dediğimiz yerde kaymanızı sağlayan diski kullanıyoruz. Eğer glide yoksa parke üzerinde bacağınızı yana kaydırmak için havlu da kullanabilirsiniz. Sağlık topunu iki elinizle önde kavrayıp dik durun, bacakları omuz hizasında aralayın, bir ayağın altına glide’ı yerleştirin. Glide’ın bulunduğu bacağı yana doğru açarken diğer bacağınızla çökün. Aynı esnada sağlık topunu da öne doğru uzatın. Başlangıç pozisyonuna dönerek tekrarlayın.

  Esnek bantla squat ve row
  Esnek bant ya da fitness tube kullanarak egzersizi uygulayabilirsiniz. Bandı eğitmen yardımıyla ya da sabit bir objeye bağlayarak ayakta, avuçlar yere bakacak şekilde ve kollar önde uzun tutun. Squat pozisyonuna çökerken bandı da kollarınızla geriye doğru çekin. Doğrulup başlangıç pozisyonuna gelerek tekrarlayın.

  Kettlebell ile tek bacak dead lift
  Sağ elinize bir kettlebell alın, dik durun. Sol ayak yerde sabit kalacak şekilde belden aşağı doğru eğilirken sağ bacağı da arkaya doğru uzatın, sırtınızı dik tutun. Üzerinde durduğunuz sol bacağın dizini az bir açıyla kırmanız geriyor. Böylelikle arka bacak kaslarınız da çalışacak. Başlangıç pozisyonuna geldiğinizde havada duran sağ bacağınızın dizini yukarıya çekin.

  Kettlebell swing
  Bacaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla aralayın ve ayaklarınızı da hafifçe dışa doğru çevirin. İki elinizle kulpundan tuttuğunuz kettlebell’i kalça kaslarının yardımı ile bir sarkaç gibi yukarı doğru savurun ve kollarınızı kulaklarınızın yanına kadar kaldırın. İniş etabında squat pozisyonuna çökerken, vücudunuzla da omuzlarınız dizlerinizi geçmeyecek şekilde eğilin. Yukarı-aşağı kettlebell’i sallayarak harekete devam edin. Hareket sırasında omuz ve sırtın stabil olmasına dikkat edin.

  Lunge & biceps curl
  Ellerinize birer dambıl alın. Ayaklarınız kalça genişliğinde aralı dik durun. Tek bacağınızla öne doğru büyük bir adım atın ve her iki bacak 90 derecelik açı oluşturacak şekilde aşağı doğru alçalın. Arkadaki diziniz yere yaklaşırken, öndeki dizinizin ayak parmak ucunu geçmemesine dikkat edin. Arkadaki ayağınızla yeri iterek doğrulurken ellerinizdeki dambılları da omuzlarınıza doğru, dirsekler vücuda yakın bir şekilde kaldırın. Aynı bacakla belirtilen sayıda tekrarlayın. Diğer bacakla da aynı sayıda uygulayın.

  Kimdir?
  Demir Çemberci
  Marmara Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunu. Profesyonel olarak atletizm sporu yapan Demir Çemberci, Enka ve Fenerbahçe spor kulüplerinin yanı sıra Atletizm Milli Takımı’nda yer aldı. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray voleybol ve basketbol takımlarının kondisyoneri olarak görev yaptı. Halen İBB Spor Kulübü kondisyoneri olarak çalışıyor. Aynı zamanda Cihangir’de hizmet veren Nine Performance House’ın kurucusu ve baş antrenörü.
  Kıyafetler: Nike

  Sağlık topu ile şınav
  Hareket sırasında bir elden diğerine yuvarlayacağınız sağlık topu, dengesizlik yaratarak hareketi zorlaştıracak. Kolları omuz hizasından biraz daha fazla açarak elleri parmaklar ileriye bakacak şekilde yere koyun. Sağlık topunu bir elinizin altına alın. Dirsekten bükülerek göğsü yere yaklaştırın ve ellerle yeri iterek başlangıç pozisyonuna dönün, topu diğer elinize yuvarlayıp tekrarlayın.

  Yağ yak!
  Squat jack
  Squat pozisyonunda kollar bacakların yanında harekete başlayın. Sıçrayarak kollarınızı yanlardan yukarı kaldırırken, bacaklarınızı da iki yana açın. Tekrar squat pozisyonuna inerek hareketi durmadan seri bir şekilde tekrarlayın.

  Mountain climbers
  Şınav pozisyonunda kollar omuzlarınızla hizalı, bacaklarınızın biri önde kalacak şekilde pozisyon alın. Bacaklarınızı ikisi de yere değecek şekilde yer değiştirerek hareketi seri bir şekilde uygulayın.

  Hip thrust
  Sırtınızı sehpaya yaslayın, kolları omuz hizasında yanlara doğru açarak sehpayı kavrayın. Ayaklar omuz genişliğinde aralık… Bu pozisyonda kalçanızı yukarı kaldırıp aşağı indirerek hareketi uygulayın.

  Split lunge & Sumo jump
  Lunge pozisyonunda bacak değiştirip diğer bacağınızı öne getirirken sıçrama yapın ve bacaklarınızı iyice açarak sumo squat pozisyonuna sıçrayın. Sumo sıçramanın ardından lunge pozisyonuna sıçrayarak harekete devam edin.

  Kimdir?
  Eylül
  19 Eylül 1992, Ankara doğumlu olan Eylül, ilköğretim yıllarında piyano eğitimi ve müzik teorisi dersleri alıp, ilerleyen yıllarda da okul bandosunda yer alarak müzik yolculuğuna başladı. Beste yapmaya ortaokul günlerinde başlayan Eylül, İngiltere-Nottingham Üniversitesi’nde felsefe bölümünü bitirdi. İki şarkıdan oluşan “Kalk Git” isimli çalışması ile geçtiğimiz aylarda müzikseverlerin karşına çıkan genç şarkıcı, spora da çok önem veriyor. Geçmişte tenis ile ilgilenen, şimdilerde ise fitness yapan Eylül düzenli spor alışkanlığını korumaya çalıştığını söylüyor.
  Kıyafetler: Nike  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz