Kuzey Yıldızı Norveç

0

İskandinavya’nın muhteşem doğasıyla ünlü ülkesi Norveç, beyaz geceleri ve serin günleriyle, farklı bir tatil isteyenler için oldukça iyi bir alternatif… Muhteşem fiyordları ve büyüleyici doğasıyla bilinen İskandinavya’nın güzel ülkesi Norveç, yaz boyu batmayan güneşiyle farklı bir tatil arayışında olan herkesi çok mutlu edebilir. Buz çağından kalma doğa, dağları, yemyeşil vadileri ve şelaleleriyle, özellikle doğa sporları tutkunlarına bir daha asla unutamayacakları tatiller vaat ediyor.

Norveç'i keşfetmek için üç büyük şehri Oslo, Alesund ve Bergen'i kapsayan bir tur yapabilirsiniz. Müzeleri, gece hayatı ve özel mimari dokusuyla Oslo, Norveç'in batı kıyısında gerçek bir Art Nouveau cenneti olan Alesund ve o rengarenk, şirin ağaç evleri ile nefes kesen dağ manzaralarıyla Bergen, size umduğunuzdan çok daha renkli ve eğlenceli bir
tatil sunabilir.

Manzaralar nefes kesiyor
Norveç'teyken siz de, her zaman sportiflikleriyle öğünen Norveçlilere uyabilir ve uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Dilerseniz, saatler boyu fiyordlar boyunca pedallara asılmanız da mümkün.
Eğer şanslıysanız ve kuzey güneşi sizi yeterince ısıtırsa fiyordlardan atlayıp denize girmenin keyfini de yaşayabilirsiniz….

Norveç info
Nerede, ne yemeli?
Bir yanında boylu boyunca Arktik Denizi kıyıları uzanan Norveç'te yenmesi gereken şeylerin başında elbette deniz mahsulleri ve ünlü Norveç somonu geliyor.
1 Norveç'in geleneksel yemekleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen ''Farikal''. Kuzu eti ve lahananın çok uzun süre, ağır ağır pişirilmesiyle yapılan Farikal gerçekten de denemeye değer bir yiyecek. Burada mutlaka denemeniz gereken bir şey de geyik eti.
2 Hamur işleri ve fırın mamullerinin son derece güzel çeşitlerini Norveç'te tadabilirsiniz. Bunların başında ise yine geleneksel bir Norveç tatlısı olan ''Lukket Valnot'' geliyor. Lukket Valnot, kremalı kekin üzerinin badem ezmesiyle kaplanmasından oluşan oldukça lezzetli bir tatlı.

Nerede kalmalı?
Norveç, oldokça turistik bir ülke ve dünyanın her tarafından turist çekiyor. Bu nedenle rezervasyonu 2 hafta önceden yaptırmakta fayda var. Oda fiyatları ise 100 Euro civarı.

Haberin devamı 2009 Ağustos sayımızda…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here