Diğer
  Ana SayfaSağlıkLenf nodu büyümesine son derece dikkat!

  Lenf nodu büyümesine son derece dikkat!

  -

  Lenf nodu nedir? Lenf nodu neden olur? Lenf nodu nasıl tespit edilir? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal konu hakkında bilgiler verdi.

  Vücudumuzda kanın dolaşımını sağlayan damarlardan oluşan damar ağı olduğu gibi, beyaz renkli lenf sıvısını taşıyan lenf kanalları mevcuttur. Bu sıvıyı filtreleyen süzgeçlere de lenf nodu adı verilir. Lenf nodları vücudun her yerinde yaygınca bulunur. Bu lenf nodlarının doğal boyutları genellikle 1-1.5 cm’ den küçüktür. Lenf nodları ayrıca enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalarla savaşan lökosit adı verilen beyaz kan hücrelerini depolar.

  Yaygın olarak lenf nodlarının bulunduğu yerler:

  • Koltuk altı lenf nodları (aksiller lenf nodu)
  • Kasık bölgesi lenf nodları (inguinal lenf nodu)
  • Boyun lenf nodları (servikal lenf nodu)
  • Bağırsaklar etrafındaki lenf nodları (mezenterik lenf nodu)
  • Meme lenf nodu

  Lenf nodlarının büyümesinin en sık nedeni lenf nodunun bulunduğu bölgeye yakın oluşan enfeksiyonlardır. Bu tür durumlara bağlı büyüyen lenf nodlarına reaktif lenf nodu adı verilir. Genellikle bölgedeki enfeksiyon tedavi edildiğinde bu lenf nodları da normal boyutuna iner. Fakat lenf nodlarının zaman zaman çevredeki kanser odaklarındaki hücrelerin yayılmasına ya da lenf nodlarının kendilerine ait lenfoma adı verilen hastalıklara bağlı büyümesi de söz konusu olabilir.

  Lenf Nodlarını Değerlendirme

  Lenf nodlarını değerlendirmek için kimi zaman doktor muayenesi yeterli olurken, kimi zaman bazı kan tahlilleri, ultrason, manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görünteleme tetkikleri hatta bazen lenf nodu biyopsisi gerekebilir.

  Lenf nodu biyopsileri lenf nodundan basitçe yapılan iğne biyopsisi olabileceği gibi, kimi zamanda büyük olan lenf nodunun tamamen çıkarıldığı bir işlemde olabilir.

  - Advertisement -

  Lenf Nodu Büyümesine Neden Olabilecek Nedenlerden Bazıları:

  *Boğaz Enfeksiyonları

  *Kulak Enfeksiyonları

  *Deri Enfeksiyonları

  *Sinüzit

  *Gribal Enfeksiyonlar

  *Diş Enfeksiyonları

  *Enfeksiyoz Mononükleoz (EMV)

  *HIV (AIDS)

  *Kanser

  *Zona

  *Tüberküloz

  *Kedi Tırmığı Hastalığı

  *Toksoplazmoz

  *Sistemik Lupus Eritromatozuz (SLE)

  *Romatoid Artrit

  *Lenfoma

  *Bazı epilepsi ilaçları

  *Bazı sıtma ilaçları

  *İlaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar

  *Lenfoma

  *Kanserler

  Lenf nodu büyümesinin burada saydığımız ve sayamadığımız birçok nedeni olabilir. Bu nedenle lenf nodu büyümesi bulgularının mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmesi önerilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz