• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan

Limonlu su içmenin faydaları neler? Sağlıklı mı?

C vitamini deposu olan limonun faydalarını Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan’a sorduk… Peki, limonlu su içmek sağlıklı mı? Hangi yararları var?

Dr. Tapan şu bilgileri paylaşıyor: Antioksidan vitaminler yönünden zengin besinler tüketmek gerekmektedir. Özellikle yeşil çay tüketmenin, soğuk algınlığı riskini azalttığı yapılan araştırmalar tarafından onaylanmıştır. Önemli antioksidanlardan biri olan C vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında ve savunma sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu vitamin; yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle limon meyvesinin soğuk algınlığından korumada ve soğuk algınlığında iyileşmede etkili olmasının sebebi içerdiği C vitaminidir.

Yemeklerin ve salataların içerisinde sık sık kullanılan C vitamini deposu limon, özellikle yüksek tansiyonun düşürülmesinde oldukça etkilidir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu besin, suyla birlikte de tüketilmektedir.

limonlu su

LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARI NELER? *

  • Sarı veya yeşil limon lime içerdiği sistrik asit sayesinde böbrek taşı için oldukça faydalıdır.
  • Aynı zamana C vitamini kolesterol düşürücü etkisinden dolayı, kalp sağlığı açısından da oldukça önemlidir.
  • Limonlu suyu içmek karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirmeye yardımcı olur.
  • Limonlu suyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler.
  • Ayrıca asitlik derecesini ve gut hastalığı riskini azaltır.
  • Limonlu su son zamanlarda diyetlerde sıkça yer almaktadır. Çünkü limonlu su vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamaya yardımcı olurken kilo verme sürecine de destek olmaktadır.
  • Vücuttaki toksinleri arındırmayı sağlayan limonlu su genellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde yağ yakımını kolaylaştırır.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here