Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetLimonlu su içmenin faydaları neler? Sağlıklı mı?

  Limonlu su içmenin faydaları neler? Sağlıklı mı?

  -

  Yemeklerin ve salataların içerisinde sık sık kullanılan C vitamini deposu limon, özellikle yüksek tansiyonun düşürülmesinde oldukça etkilidir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu besin, suyla birlikte de tüketilmektedir. Peki, limonlu su içmek sağlıklı mı? Hangi yararları var? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan’a sorduk…

  LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARI NELER?

  • Sarı veya yeşil limon lime içerdiği sistrik asit sayesinde böbrek taşı için oldukça faydalıdır.
  • Aynı zamana C vitamini kolesterol düşürücü etkisinden dolayı, kalp sağlığı açısından da oldukça önemlidir.
  • Limonlu suyu içmek karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirmeye yardımcı olur.
  • Limonlu suyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler.
  • Ayrıca asitlik derecesini ve gut hastalığı riskini azaltır.
  • Limonlu su son zamanlarda diyetlerde sıkça yer almaktadır. Çünkü limonlu su vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamaya yardımcı olurken kilo verme sürecine de destek olmaktadır.
  • Vücuttaki toksinleri arındırmayı sağlayan limonlu su genellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde yağ yakımını kolaylaştırır.

  limonlu su

  LİMON SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYOR

  Dr. Tapan şu bilgileri paylaşıyor: Antioksidan vitaminler yönünden zengin besinler tüketmek gerekmektedir. Özellikle yeşil çay tüketmenin, soğuk algınlığı riskini azalttığı yapılan araştırmalar tarafından onaylanmıştır. Önemli antioksidanlardan biri olan C vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında ve savunma sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu vitamin; yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle limon meyvesinin soğuk algınlığından korumada ve soğuk algınlığında iyileşmede etkili olmasının sebebi içerdiği C vitaminidir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz