Diğer
  Ana SayfaAktüelMaddi olarak da fit olmaya ne dersiniz?

  Maddi olarak da fit olmaya ne dersiniz?

  -

   

  Eğlenceli hale getirin

  Spor yapan kadınlar, disiplinli ve kararlıdır. Bu da onların banka hesaplarını dengeli tutmalarına yardımcı oluyor. Bildiğiniz gibi zorluk olmadan kazanç da olmuyor. Finansal bilginizi artıracak kitaplar okuyarak işe başlayın. Bir grup arkadaşınızla yatırım üzerine sohbet etmek, faturaları, kredi kartı ekstrelerini renkli bir dosyada tutmak ya da fatura öderken güzel bir müzik dinlemek de seçenek olabiliyor. 

   

  04022014 finansal2Ödemelerinizi kontrol edin

  - Advertisement -

  Telefon, internet bağlantısı ve sigorta gibi düzenli ödemelerinizi mutlaka kontrol edin. Telefon ya da internet bağlantınız için farklı bir pakete geçebilirsiniz, sigorta poliçenizde ya da sigorta şirketinizde değişiklik yapabilirsiniz. Hatta farkında olmadan ödediğiniz bir düzenli ödemeniz dahi olabilir.

   

  Kumbara kullanmayı deneyin

  Şayet belirlediğiniz kurallara uymakta zorlanıyorsanız, kumbara kullanmayı deneyin. Her bir harcama için farklı bir banka hesabı açın. Mesela faturalar, tatil harcamaları, acil durumlarda kullanılacak tasarruflar gibi. Para aldığınızda her bir hesaptaki paranızı biraz artırın. Böylece her bir hesapta harcayacağınız kadar para olur ve ne kadar harcayabileceğinizi görürsünüz. Bu sayede fazla yaramazlık yapmaktan da kurtulursunuz.

   

  Mevcut durumunuza hakim olun

  Kendinize banka hesaplarınızı ve harcamalarınızı gözden geçirebileceğiniz bir gün ayırın. Bütün harcamalarınız, ödediğiniz komisyon ve faizleri bir kağıda yazın. Bilginin her şey olduğunu ve iç huzur sağladığını unutmayın.

   

  Bir hedef belirleyin

  Ulaşmak istediğiniz bir mali hedef belirleyin. Kendinizi yapabilirim ya da yapamam diye kısıtlamayın ve büyük bir hedef koyun. Sanki yapmışsınız gibi, hedefinizi bir yere yazın, sonra yaptığınızı hayal edin ve neler hissettiğinize bakın. Mesela 2015 yılında Miami’de veya Cote d’Azur’da çok güzel bir otelde havuz başında uzandığınızı ve tasarruf ettiğiniz parayı kullandığınızı hayal edin. Hedefinizi sabah akşam okuyun. Gerçekleştirmek için de bir tarih belirleyin. Amacınıza adım adım ulaşmaya çalışın…

   

  Tasarruf etme konusunda kararlı olun

  Yapılan araştırmalar kadınların ortalama yüzde 40’ının emeklilik için para biriktirdiğini gösteriyor. Önce ne istediğinize karar verin: Sadece emekli maaşı ile mi yaşamak istiyorsunuz yoksa standardınızdan çok da ödün vermek istemiyor musunuz? Şunu unutmayın ki, para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız, emekliliğin tadını o kadar güzel çıkarırsınız. Erken tasarruf, doğru yere yapılan yatırım ve doğru fonları kullanarak emeklilik günlerinizi dilediğiniz yerde geçirebilirsiniz.

   

  Bakiyenizin artıda kalmasına dikkat edin

  Hesap bakiyenizi mümkün olduğu kadar artıda tutmaya çalışın. Mali durumunuz sizi üzüyorsa, bir süre üzülüp ağlayın ama sonra hemen artıya geçin ve mali durumunuzu düzeltmek için yaratıcı çözümler bulun.

   

  Vites küçültün

  Market alışverişinde satın aldığınız markaları bir seviye aşağı düşürün ve kullanıp aradaki farka bakın. Bir fark yoksa ucuz olanı tercih edin.

   

  Derleyen: Ayşegül UYANIK ÖRNEKAL

  Formsanté Dergisi Ocak 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz