Diğer
  Ana SayfaYaşamMantra ile mükemmele ulaşmak mümkün mü?

  Mantra ile mükemmele ulaşmak mümkün mü?

  -

  Her zaman hayatınızı iyileştirmek mümkün. Yeter ki yaşamınızın direksiyonuna kendiniz geçin. Bu pozitif yaşam enerjisine mantralar ile ulaşmak ister misiniz? Yolculuğun nasıl yapılacağını işin uzmanına sorduk.

  Yazı: Ruken Akbay Gürtaş

  Mantra ile daha mükemmel bir hayat yaratmak mümkün mü? Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş, son kitabında mantraların gücünden bahsediyor. Yeni bir “ben” yaratmak isteyenlere mantraların yardımcı olacağını savunuyor. Güldaş’a; mantra yolculuğunu, faydalarını ve yeni başlayanlara vermek istediği tavsiyelerini sorduk.

  MANTRA NE ANLAMA GELİYOR?

  Mantra; bilinçaltında yer alan daha önceki programlamaları silip, yerine yeni programlar yapmak için kullanılan bir yöntem. Mantra, insanın bilinçaltı ve ruhu ile telkin yoluyla bir amaç için konuşması demek. Mantra, insanın beyni ile bir amaç doğrultusunda iletişim kurmasına yarayan bir araç. Bilincin gerçekliğinden geçip, bilinçaltının hayal gücüne ulaşmamızı sağlar. Bilinç bir duvar gibi bizim önümüzde dururken, bilinçaltımız her türlü hayalimizi gerçekleştirmek için evrenle iletişim kurmak üzere bizi bekler. Biz mantra aracılığıyla bilinçaltımıza istediğimiz düşünce kalıplarını yerleştirdiğimizde, bilinçaltımız evrenle bir bütün olarak niyetimizi gerçekleştirmemiz için harekete geçer. Mantra evrenle iletişim kurmamızı sağlar. Evrene amaçlarımızı, niyet ve dileklerimizi iletmemizi, evrenden de karşılık almamızı sağlayan çok önemli bir araç ve yoldur. Mantralar basit olarak düşünürsek, telkindir. Mantralar aracılığıyla kendimizi motive etmeli, olumlu cümleler kurmalıyız. Beynimize günde yaklaşık 70 bin fikir geliyor ama çok az şeyi alıyor. Sadece bir fikri düşünüp, yüzlerce kez yazdığımız zaman beynimiz bunu ciddiye alıyor ve “Efendim bunu öncelikle istiyor, emri bu, bizim yolumuz bu” diye kabul ederek, programlamayı yönlendirmeye bu şekilde alıyor.

  mantra

  - Advertisement -

  SİZİN YOLCULUĞUNUZ NASIL BAŞLADI?

  Kişisel gelişim kitaplarıyla 1976 senesinde tanıştım. Kişisel gelişime daha o senelerde ilgi duyuyordum. Kendimi geliştirmek, en birincil hedefimdi. Bu yüzden her türlü kişisel gelişim kaynağına ulaşmaya çalışıyordum. Sayısını hatırlamadığım kadar çok kişisel gelişim kitabı okudum. Fransa, kişisel gelişim konusunda engin kaynaklara ulaşmam için çok önemli bir lokasyon oldu. 1989 senesinde Fransa’da çok çeşitli kitaplara ulaştığımda, mantraların önemini ve mantığını tam olarak kavrayabilmeye başladım. İhtiyaçlarıma ve hedeflerime yönelik en uygun mantraları nasıl oluşturabileceğimi öğrendim. Kendi kendime mantralar ürettim. Tam olarak bilinçli bir şekilde yapmıyordum. Başarı ile ilgili kısa mantraları denedim. Mantraların ne olduğunu, hayatıma nasıl etki ettiğini anlamaya başlamıştım. Fransa’da araştırmalarım ve denemelerim derinleştikçe, hayatımda büyük sıçrayışlar gerçekleştirdim. Mantra konusunda daha detaylı kaynaklara ulaştım. En önemlisi de mantraların hangi yöntemlerle uygulanması gerektiğine dair bilgiler içeren kaynaklara ulaşabiliyordum. Bu kaynaklarda mantraların etki edebilmesi için çeşitli yöntemler anlatılıyordu. Ben 32 yıldır mantra yazıyorum. Son 30 yılda mantra yazmadığım bir günüm geçmemiştir. En az yazdığım günler bile iki sayfa yazmışımdır. Beni motive eden, konsantrasyonumu yüksek tutan bir sırdır mantra. Hastalandığım zaman sağlık, enerjim düştüğünde daha enerjik olmak için denedim. Başarılı olmak için denedim. Para kazanmak için denedim. Bende kayıtlı 600’e yakın mantra var.

  MANTRA YAZMAK KOLAY MI?

  Mantra yazmak o kadar kolay bir şey değil. Mantrayı yazarken ihtiyacınızı tam olarak belirlemeniz gerekir. Kelimesi kelimesine belirleseniz bile bir kere yazıp sonuç almanız mümkün değil. Ben 30 yıldır deniyorum. İlk tanıştığım günleri, 1976’yı düşünürseniz hatta 45 yıldır deniyorum. Düzenli olarak mantra yazmam 32 yılı, mantrayla ilk tanışmam 45 yılı bulmuştur. Yüz binlerce insanın hayatını etkileyen “Bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz” mantrasının etkilerini hayatımda gözlemledikten sonra yakın çevremle paylaştım. İlk olarak, beş ay boyunca her gün bu mantrayı yazdım. Anbean, hayatımın daha da mükemmel olduğunu fark ettim. Ben fark ettikçe yakın çevrem de bir süre sonra bendeki değişiklikleri fark etmeye başladı. Bendeki inanılmaz değişimlere tanık oldular. “Sana ne oldu?” diye sordular. Benim bir şey anlatmama gerek kalmadı zaten. Kendileri fark ettiler. Her gün hiç ara vermeden mantrayı yazmaya inançla devam ettim.

  MANTRA YAZMAK SİZDE NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

  Mental ve ruhsal olarak değiştikçe, fiziksel olarak da değişmeye başladım. Kendimi bildim bileli hep birkaç kilo fazlam olmuştur. Fit ve zinde bir bedene sahip olmak için her zaman uğraş verdim. Fiziksel sağlığıma önem veren bir insan olmama rağmen genç yaşlarımda bile kolayca kilo veremiyordum. Ama bugün 60 yaşımda mantra sayesinde artık mükemmel ve ideal fiziğime sahip oldum. Bu tabii ki bir günde olmadı. İnsanlar önce dışarıdaki değişimi görürler. Bu yüzden önce fiziksel değişimimi fark ettiler. Halbuki asıl değişimim ruhsal ve mentaldi. Artık bu mantranın mucizesini paylaşmasam olmayacaktı. Sır açığa çıkmalıydı.

  MANTRALARIN HAYATI DEĞİŞTİRME GÜCÜ VAR MI?

  Mantraların hayatımızı etkileme gücü var. Belli bir enerjiyi açığa çıkaran, büyüten, yayan ve realiteyi değiştiren bu güç ile istediğimiz yönde hayatımızı değiştirebiliriz. “Bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz” mantrasını beynimize yerleştirdiğimizde, bilinçaltımız o yönde harekete geçer. Her gün daha da mükemmel olacağımız bir hayata doğru adım adım ilerleriz. Böylesine bir gücü olan mantranın doğru kullanılması çok önemlidir. Ön yargılardan, geçmişin olumsuz birikimlerinden arınmış olarak her günü sanki “Ömrünüz sadece bir günmüş” gibi yaşayın. Sevginizi ve duygularınızı dile getirin, yapmak istediklerinizi yapın, ertelemeyin, yaşamak istediklerinizi, görmek istediklerinizi görün ve o günün her saniyesini mükemmel kullanın. Gün içinde “Ben mükemmelim, çok mutluyum, bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz” gibi mantraları tekrar ederek, olumlu enerjiye kavuşabiliriz.

  Bir kağıda sürekli “Ben hasta olacağım” diye yazan insanın hastalanması çok muhtemeldir. İşte böyle muhteşem bir yaptırım gücünü tersten ele almak ve kullanmak gerekir. Yani insanın “sağlıklıyım” demesi ve kendini bu konuda telkin etmesi önemli. Her gün sağlıklı olduğunu, iyi hissettiğini kendine düzenli olarak söyleyen insan, kendini daha enerjik ve iyi hisseder. Kötü ruh halinizi, düşünce yapınızı değiştirmek çok kolaydır. Çok sinirlisiniz, özgüveniniz yıkılmış, streslisiniz… Sakinleşip mantranızı birkaç kez yazın. İnanın hemen etki edecektir. Hayatınızın direksiyonuna geçip hangi yola gitmek istiyorsanız belirleyin. Bu yolu telkinlerinizle, doğru mantralarınızla tekrar edin ve bu sayede yolunuzu çizin. Çünkü insanın elinde, evrenin en büyük güçlerinden biri olan beyni var. İçinizdeki gücün farkına varın ve onu mantranın gücüyle çalıştırın.

  MANTRAYI OLUMLU KULLANMAYI NASIL ÖĞRENEBİLRİZ?

  Hayat amacımızın püf noktası gelişimdir. Amacımız; her gün kendimizi bir tık daha yukarı taşımak, mental, maddi ve duygusal olarak geliştirmek olmalı. Her konuda kendimizi geliştirmek, çıtamızı yukarı çekmek için potansiyelimizi kullanmalıyız. Öncelikle düşünce yapımızı en yüksek seviyede bir farkındalıkla kontrol edebilmeli, bizi hasta eden düşünce kalıplarımızı tespit edebilmeliyiz. Örneğin; sağlıklı olmayı, sağlığımızı korumayı sağlayan düşünce kalıplarını beynimize yerleştirmeliyiz. Sağlıklı bir zihin yapısı için beynin ihtiyaçlarını karşılayabilmeliyiz. İyi bir beden, iyi bir enerji ve iyi bir ruh hali için beynimize olumlu düşünce kalıpları yerleştirmek gerekiyor. Olumlu cümlelerimizle yapacağımız içsel konuşmalarımızın karşılığında olumlu adımlar atabiliriz. Telkinlerimizin olumlu olması önemli.

  MÜKEMMELE KAVUŞMAK MÜMKÜN MÜ?

  Daha güzel bir yaşama ve mükemmele ulaşmak mümkün. Yeter ki yaşamınızın direksiyonuna kendiniz geçin. Değişim ve gelişim isteğinize yönelik en yalın uygulamaları kolaylıkla yapabileceğinize ve sizin de yaşamınızda sihirler yaratabileceğinize inanın. Sabırla, pes etmeden, kendi iradenizle uyguladığınız yöntemlerin her zaman sonuç alacağını unutmayın.

  Mantralara ilk kez başlayacak kişilere nasıl bir yol izlemesini tavsiye edersiniz?

  Mantra yazmak kolay bir şey değildir. Bir kelime yazdığınızda her şeyin anlamı değişir. Kullanacağınız her kelimenin niyetinize direkt olarak etkisi olduğunu unutmamalısınız. Her kelime özenle seçilmeli. Olumlu, net ve bütünü ilgilendiren cümleler, evrenle iletişim kurmanızda etkili olacaktır. Mantranın etkilerini bir-iki günde anlayamazsınız. Düzenli bir şekilde uygulayarak, doğru yöntemleri kullanarak sonuçlarını gözlemleyerek ilerlemeniz gerekir. Mantra ruh halinizi nasıl etkiliyor? Söylerken kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Günbegün hayatınızda nasıl değişiklikler oluyor? Mantra, hayatınıza olumlu bir dönüş veriyor mu? Bu soruların cevaplarını gözlemlemeniz, durumunuzu analiz etmeniz önemli.

  Örneğin, konsantrasyonunuzu arttırmak için sizi motive edecek bir mantra kullanıyorsunuz… Bu konuyla ilgili yazdığınız mantranın konsantrasyonunuzu arttırıp arttırmadığına emin olmanız gerekir. Aksi takdirde boşa vakit harcamış ve hiçbir sonuç alamamış olabilirsiniz. Mantranın etkileme süreci uzun da olabilir, kısa da… Önemli olan, seçtiğiniz kelimelerin etkisinin doğru olması. Yanlış seçilmiş kelimeler, uzun süre tekrarlasanız bile işe yaramayabilir. Hatta hayatınızda niyetiniz dışında etkiler gösterebilir. Ben her zaman hayatı bir gün olarak görüyorum. İyi bir etki almak istiyorsanız mantrayı her gün tekrarlamanız lazım. Mantra yazma konusunda ne kadar az düşünürseniz, o kadar çabuk yazarsınız, o zaman bu metot daha etkili sonuç verir. Düşünmeden yazın. Bu doğru mu diye düşünmeyin. Aynı anda sevdiğiniz müzikleri dinleyerek bilinçaltınızın derinlerine inerseniz daha etkili olabilir. Mantra yazma konusunda küçük bir tüyo vereyim. Diyelim ki kendi kendinize “Mükemmelim” diyorsunuz. Ama iç sesiniz yani bilinciniz “Sen mükemmel değilsin, fazla kiloların var, burnun düzgün değil, doğru dürüst bir işin yok…” gibi olumsuz karşılıklarla önünüze bir sürü engel koymaya çalışıyor. Bilinç, kapıdaki gardiyan gibi içeri giren düşünceleri önce süzgeçten geçirir ve çoğu zaman da dirençli yorumlarla geri çevirir. Bu tip yorumlarla karşımızda bir bariyer oluşturan bilincimizle mücadele etmek için birtakım yollar deneyerek başarıya ulaşabiliriz. Örneğin, mantra yazarken kulaklığımızı takalım ve sevdiğimiz müzikleri dinleyelim. Bu yöntemle bilinci oyaladığımız için düşüncelerimizi yan kapıdan içeri sokarız. Siz kendi bünyenize göre yönteminizi belirleyebilirsiniz. Bunu da yaşayarak belirleyeceksiniz. Her insanın olaylara cevap verme şekli farklıdır. Dolayısıyla size uygun yöntemi bulup, o şekilde mantra yazacaksınız. Ama iki günde her şeyin değişmesini beklemeyin: Sabır, sabır, sabır. Unutmayın, herkeste aynı güç var. Kimse seçilmiş ya da kutsal değil. Kimileri biraz fazla okuyor, kimileri biraz daha fazla araştırıyor… İşte bunları yapan kişiler evrene dair bazı şifreleri bulup fark yaratıyorlar. Bu güç, istediğiniz her şeyi size çekecektir. Hiç kimseden medet ummanıza gerek yok. Sadece size bir şey anlatmaya çalışan beyninizle olumlu ve amaçlarınıza yönelik etkili bir iletişim kurun.

  mantra

  BİLİNÇALTIMIZDAKİ KORKULARIMIZ OLUMSUZ MANTRALAR YARATABİLİR Mİ?

  Mantra, yüksek amaçlara hizmet etmeli. Olumlu niyetler ve düşüncelerle söylenmeli. Çünkü evrenin frekansı yüksek bir frekanstır. Düşük frekanstaki olumsuz düşünceler ve kötü niyetlerle evrenle iletişim kurmak imkansızdır. Bunun bilinciyle çok iyi düşünerek mantra oluşturulmalı. Kullanılan her kelimenin beynimizde ve evrende çok geniş yankıları olur. Beynimize bilinçaltımızdaki korkularımızı, olumsuz düşüncelerimizi yüklersek kendimizi hasta ederiz. Olumsuz telkinlerin yarattığı stres hormonları; kalp ve damar hastalıkları, kanser, alerji gibi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Zihin, ne kadar sağlıklı ve olumlu düşünce yapısında olursa, beden de o kadar sağlıklı ve enerjik olur, o kadar az hastalanır. Beyin verilen her komutu ciddiye alır. Örneğin, “Kapı açık olursa hastalanırım” diye saçma görünen bir mantıkta düşünsek bile, zihnimiz düşüncenin ne kadar saçma olduğuna aldırmadan verdiğimiz komutu yerine getirmeye çalışacağı için hastalanabiliriz. Ya da “Benim ailemde kanser var ve ben de kanser olacağım” demek de aynı şey. Bu beyne bir hedef belirtmek, olumsuz düşünceler yüklemektir. Oysa insan kanser kelimesini aklına getirmez, güçlü ve sağlıklı olacağına inanırsa hastalığa davetiye çıkartmaz. Hastalığın adını anmamak bile insanın hastalıkları kendisine çekmesini engeller. İnsan her zaman ektiğini biçer. İnsanın bir hastalığı varsa iyileşebilmek için önce düşünce şeklini değiştirmesi gerekir. Beyne olumlu şeyler ekince, olumlu sonuçlar elde edilir. Hastalıklarımızın ve yaşadığımız olumsuzlukların sebebi için suçu kimseye yüklemeden, düşünce tarzımızı ve içsel konuşmalarımızı değiştirmemiz gerekir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz