Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsMart ayında kademeli normalleşme için gerekli 5 kriter

  Mart ayında kademeli normalleşme için gerekli 5 kriter

  -

  Kasım ayından beri süre gelen koronavirüs kısıtlamalarının Mart ayında kendini kademeli normalleşmeye bırakması bekleniyor. Yerel yönetimler, hıfzıssıhha kurullarının belirlediği ölçüde kararlar alacak. Peki, kademeli normalleşmeye geçmek için hangi kriterlerin yerine gelmesi bekleniyor? TRT Haber’de yayınlanan Birinci Sayfa programında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, kademeli normalleşmede bakılacak 5 önemli kriteri açıkladı.

  MART AYINDA KADEMELİ NORMALLEŞME İÇİN GEREKLİ 5 KRİTER

  1- Şehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranı

  2- İllerin 100 bin kişide görülen vaka sayıları

  3- PCR testlerindeki harita göz önüne alınacak. Kaç kişiye koronavirüs testinin yapıldığı kararlarda belirleyici olacak.

  4- Şehirdeki 10-14 günlük süredeki salgının trendi göz önünde bulundurulacak.

  - Advertisement -

  5- Şehrin yaş ve demografik durumu çerçevesindeki aşı durumu. Kaç kişiye aşı yapıldığı da “yerinde karar” döneminin belirleyici faktörleri arasında yer alacak.

  kademeli normalleşme

  RESTORANLAR AÇILACAK MI?

  Gevşeme kararı sonrası vaka artarsa yeniden kısıtlamaya gidilecek. TRTHaber’in haberine göre restoranların kaç kişi kapasiteyle hizmet vereceği de belirlenecek. Restoranların girişlerinde HES Kodu sisteminin devreye alınması da bekleniyor. Sokağa çıkma kısıtlamalarının da kademeli olarak il bazında kaldırılması bekleniyor. Ancak genel bir karar yerine il bazında karar alınarak salgının seyrine bakılacak.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz