Ana Sayfa Genel Marteniçka nedir? Ne zaman takılır, ne zaman çıkartılır?

  Marteniçka nedir? Ne zaman takılır, ne zaman çıkartılır?

  1 Mart’tan itibaren örülüp bileklere takılan marteniçkalar baharın gelişini semboller. Örgülerde kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder. O zaman gelin Marteniçka nedir? Marteniçka ne zaman takılır? Marteniçka ne zaman çıkartılır? birlikte göz atalım.

  MARTENİÇKA NEDİR?

  Marteniçka, 1 Mart’tan başlayarak Mart ayının sonuna kadar takılan, beyaz ve kırmızı yünden yapılan bir süstür.

  Baharın gelişi münasebetiyle geleneksel Baba Marta (Marta Nine) günleri başlar. Çok eskilere dayanan Baba Marta, Bulgaristan’a has bir gelenektir. Bu günde Bulgarlar yakınlarına ve arkadaşlarına “martenitsa” olarak adlandırılan sembolleri, yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye ederler. Âdete göre, martenitsalar kırlangıç veya leylek görünceye kadar taşınırlar.

  MARTENİÇKA NASIL TAKILIR?

  Bu bayram Bulgarcada “Çestita Baba Marta!” şeklinde kutlanır. Baba Marta–Marta Nine, günümüze kadar korunmuş en saygın geleneklerden biridir. Bu takılar, meyve ağaçlarına, evlere, ev hayvanlarına da takılırlar. Bu şekilde yeni başlayan tarım yılının da bereketli ve verimli olması için dilekler tutulur.

  İlk martenitsalar, başka takı ve detaylar kullanmadan, sadece kırmızı beyaz ipliklerden yapılırmış ve nazardan korunmak için insanlara ve hayvanlara takılırmış. Bazı bölgelerde bu bükülmüş kırmızı-beyaz sicime altın veya gümüş para bağlanırmış, bu da hastalıklardan korunmak için bir simge olarak kullanılırmış.

  MARTENİÇKA NE ZAMAN TAKILIR? 

  Çok eski bir Balkan kültürü olan Marteniçka (Martenitsa), 1 Mart tarihi ile örülmeye başlanır ve bileklere takılır.

  MARTENİÇKA NE ZAMAN ÇIKARTILIR?

  Marteniçka bileklikleri, Mart ayının sonuna kadar kollardan çıkartılmaz.
   

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here