Diğer
  Ana SayfaHaberMaske kararı: Reçete karşılığı eczanelerden alınacak

  Maske kararı: Reçete karşılığı eczanelerden alınacak

  -

  Corona Virüs sonrası en çok konuşulan konuların başında maskeler de geliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan maskelerle ilgili yeni bir adım geldi. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 81 İl Valiliğine maske temini konulu bir yazı gönderildi. Yazıya göre EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskeler sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilecek.

  Sağlık Bakanlığı, riskli alanlarda çalışan sağlık personelinin kullandığı “N95, FFP2 ve FFP3” tıbbi maskelerinin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilebileceğine yönelik yazıyı valiliklere gönderdi.

  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu imzasıyla, 81 İl Valiliğine gönderilen yazı şöyle:

  Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir.

  Bakanlığımızca Ülkemizde COVİD-19’un yayılmasını önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

  - Advertisement -

  Bu kapsamda, EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise Kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.

  CORONA VİRÜS GIDA YOLUYLA BULAŞIR MI?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz