Ana Sayfa Corona Virüsü Maske nasıl kullanılır? Dünya Sağlık Örgütü’nden 5 uyarı

Maske nasıl kullanılır? Dünya Sağlık Örgütü’nden 5 uyarı

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde normalleşme kapsamında 1 Haziran’dan itibaren pek çok iş yeri açıldı. Koronavirüse yakalanmamak için alınması gereken en önemli önlemler arasında maske kullanmak, hijyene ve sosyal mesafeye dikkat etmek var. Peki, maske kullanırken nelere dikkat edilmeli? Koronavirüse karşı doğru maske kullanımı nasıl olur? Maske nasıl takılır, nasıl çıkartılır?

MASKE NASIL KULLANILIR? 5 ÖNERİ *

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ‘maske nasıl kullanılmalı’ sorusuna karşılık 5 öneride bulunuyor. DSÖ’nün önerileri şöyle:

  • Maskeyi takmadan önce, elleri alkol bazlı el temizleme jeli veya sabun ve su ile temizleyin.
  • Ağız ve burnununuzu maske ile tamamen örtün ve yüzünüzle maske arasında boşluk kalmadığından emin olun. 
  • Maskeyi kullanırken elinizle dokunmaktan kaçının; eğer dokunursanız ellerinizi alkol bazlı el temizleme jeli veya sabun ve su ile temizleyin.
  • Maskeyi nemlendiği zaman yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri tekrar tekrar kullanmayın.
  • Maskeyi çıkarmak için: arkadan öne doğru çıkarın (maskenin önüne dokunmayın); çıkarttıktan sonra hemen kapalı bir çöp kutusuna atın; ellerinizi tekrar el temizleme jeli veya sabun ve su ile temizleyin.

MASKE NASIL TAKILIR? *

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer ise daha önce maske kullanımı için şu tavsiyelerde bulunmuştu: Maske takılıyor, onu yüzündeyken elliyor ve elledikten sonra da ellerinizi yıkamıyorsanız bu yanlış. Maskelerin hiçbirinde mikrobu önleyici kimyasal madde yoktur. Maske bir filtredir. Maske gelen mikro organizmayı üzerinde tutar. Bir maskeyi 4-6 saatten daha uzun bir süre takmamalıyız. Bu süreyi doldurduktan sonra maskeyi kulak kısmından tutarak çıkartıp, kapaklı bir çöp kutusuna atmak ve elleri su ve sabunla yıkamak gerekiyor.

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here