Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs'e karşı maskeleri sterilize ederek tekrar kullanabilir miyiz?

  Koronavirüs’e karşı maskeleri sterilize ederek tekrar kullanabilir miyiz?

  -

  Covid-19 salgını tüm dünyayı sararken maske ihtiyacının da artmasına neden oluyor. Peki, maskelerimizi filtreleme özelliklerini kaybetmeden güvenli bir şekilde sterilize ederek tekrar kullanabilir miyiz? Maskeler nasıl temizlenir? Nasıl dezenfekte edilir?

  MASKELER NASIL DEZENFEKTE EDİLİR?

  International Medical Center (IMC) Beijing’e göre maskeleri dezenfekte etmenin en güvenli yolu fırında kuru ısı dezenfektasyonu. 70 derece ısıtılmış fırında 30 dakika boyunca dezenfekte etmek maskenin filtre mekanizmasına en az zarar veren yöntem olarak öne çıkıyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğruluyor.

  Öte yandan alkol püskürtmek, sıcak buhar püskürterek dezenfekte etmek gibi yöntemler maskenin filtre yapısına zarar verebiliyor.

  - Advertisement -

  MASKE TEMİZLEMENİN İKİNCİ YÖNTEMİ

  Çin’de yapılan araştırmalarla önerilen bir başka yöntem de maskeleri kilitli bir poşete koyup 30 dakika boyunca saç kurutma makinesi ile sıcak hava püskürtmek. Fudan Üniversitesi Şangay Tıp Fakültesi ve Eğitim Bakanlığı / Tıbbi Moleküler Viroloji Laboratuvarı Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Okulu’nun ortak çalışması bu yöntemin olası virüs partiküllerini etkisiz hale getirirken maskenin filtre mekanizmasına zarar vermediğini ortaya koyuyor.

  N95 MASKE NEDİR? NASIL KULLANILIR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz