Mavi derinliklerde keşif

iStock 000005119836 Large

Su altı dünyası ilginizi çekiyor, deniz canlılarına karşı bir merak duyuyorsanız bu yaz farklı bir deneyim yaşamaya ne dersiniz? 

Denizin altı ayrı bir dünya… Son yıllarda bu dünyayı merak edenlerin de, dalış eğitimi veren kurumların sayısında da bir artış yaşanıyor. Uygun bir basınçta hava solumayı sağlayan ekipmanla sualtını keşfetmek olarak tanımlayabileceğimiz “scuba diving” yardımlaşma, kondisyon, hızlı düşünmeyi gerektiren bir aktivite. 

Kimler yapabilir? Su korkusu olmayan, 14 yaşından büyük, az da olsa yüzme bilen, dalış yapmasına engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan herkes bu aktiviteyi yapabiliyor. Daha önce hiç dalmadıysanız bu yaz bir deneme dalışına katılabilirsiniz. 5 metreye kadar, bir kişiye bir uzman düşecek şekilde planlanan bu dalışlar yeni bir ilgi alanının kapısını açabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta sadece federasyondan onaylı yetki belgesi olan dalış merkezleri ve hocalarıyla çalışmak. Yerçekimsiz ortamda süzüldüğünüz, deniz canlılarını yukarıdan değil de içeriden gözlemleme olanağı bulduğunuz bu denemeden sonra dilerseniz ileri eğitimlere katılarak bröve alabilir ve daha da derinlere yol alabilirsiniz. Dalış brövesi veren iki ayrı sistem bulunuyor; CMAS ve PADI. Ayrıca Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun (www.tssf. gov.tr) sitesinden dalış okullarının adreslerine ulaşabilirsiniz. 

EN İYİ 10 

Hürriyet gazetesinin dalgıçlardan, turist rehberlerinden ve su altı fotoğrafçılarından oluşan jürisinin seçtiği en iyi 10 dalış noktası: 

1. Kaş Flying Fish – Antalya 

2. Bodrum Büyük Resif – Muğla 

3. Fethiye Afkule – Muğla 

4. Ayvalık Deli Mehmet – Balıkesir 

5. Kalkan açıkları – Antalya 

6. Tekirova – 3 Adalar – Antalya 

7. Saros- Bebek ve Minnoş Kayalıkları – Çanakkale 

8. Sivriada – İstanbul 

9. Gökova Kocadağ – Muğla 

10. Datça Hisarönü – Muğla 

DALIŞ MALZEMELERİ NELER? 

Dalış yapmak için malzemelerin eksiksiz olması gerekiyor ve genellikle dalış okulları bu malzemeleri sağlıyor: 

*Dalış elbisesi, BC, maske, şnorkel ve paletler 

*Suda batabilmek için ağırlık kemeri 

*Hava tüpü 

*Regülatör 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here