Diğer
  Ana SayfaGüzellikMeme büyütme ameliyatlarında yenilikler

  Meme büyütme ameliyatlarında yenilikler

  -

  Estetik cerrahideki yeniliklere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Şimdi de daha hafif meme silikon protezleri gündemde. Yeni protezleri işin uzmanına sorduk, mercek altına aldık…

  Dünyanın en sık yapılan estetik ameliyatı sıralamasında başlarda yer alan meme büyütme ameliyatlarında her geçen gün yeni yöntemler öne çıkıyor. Bu yeniliklerden biri de normale göre yüzde 30’a kadar daha hafif protezler… B-Lite adı verilen yeni teknolojiyle silikon meme protezleri dilediğimiz büyüklükte ama eskisinden daha hafif oluyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Reha Yavuzer’e meme estetiğindeki son gelişmeleri sorduk.

  Prof. Dr. Reha Yavuzer

  Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan yeni teknoloji hakkında bilgi verir misiniz?
  Silikon meme protezi teknolojisinde önemli bir gelişme olarak görülen B-Lite teknolojisi, normale göre daha hafif protezleri kapsıyor. Bunlar; kullanılmakta olan protezler ile aynı boyutta olmasına rağmen daha hafif bir yapıya sahip. Protezlerin içerisine adeta içi boş baloncuklar yerleştirilmiş. Böylelikle aynı hacimde çok daha az silikon jel kullanılarak üretim gerçekleştirilmiş. Bu tasarım, protezlerin benzerlerine göre yaklaşık yüzde 30 daha hafif olmasını sağlıyor. Dış yapı ve içerdiği silikon olarak diğer protezlere benzerlik gösteren hafif meme protezleri, teknolojik bir başarı ile çok daha az silikon jel içerecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle daha hafif olan bu protezlerin kullanımında aynı malzemenin kullanımı söz konusu.

  Yeni teknoloji kimler için uygun?
  Hafif meme protezleri, meme büyütme ameliyatlarında ve meme kanseri sonrası silikon protez uygulamalarında tercih edilebilen bir protez grubunu teşkil ediyor. Özellikle büyük protez isteyenler için hafiflik önemli bir avantaj oluyor. Estetik amaçlı yapılan ameliyatlarda hasta tercihi ile büyük göğüs dokusu arzu edildiğinde konulacak protezin ağırlığı önemli bir konu.

  Hafif meme protezleri ile memede sarkma ortadan kalkıyor mu?
  Özellikle büyük protez tercih etmek isteyen kadınlar için bu yöntem, avantajlı görünen bir gelişme. Büyük protezlerin ağırlıklarının da artması zaman içerisinde meme üzerindeki sarkıtıcı etkilerinin fazla olmasına neden oluyordu. Artık hafif silikon protezler ile bu endişe yerini, dilediğiniz büyüklüğe çok daha az ağırlıkla ulaşma fırsatına bırakıyor. Bu heyecan verici gelişme hastaların büyüklük taleplerini karşılarken, uzun dönemde oluşabilecek kimi sorunların çok daha az görülmesine olanak verecek gibi görünüyor. Hafif protezlerin meme kanseri sonrasında memenin tekrardan yapılmasında da önemi olacak. Meme kanseri nedeniyle mastektomi yapılan kadınlarda meme dokusunun tekrar yapılması hem bedensel bütünlük hem de psikolojik açıdan çok önemli. Bu tip durumlarda memenin tamamını oluşturabilmek için sıklıkla büyük protezlere ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle meme rekonstrüksiyonu denilen kanser sonrası meme yapımında da B-Lite protezlerin çok başarılı olacağı düşünülüyor.

  - Advertisement -

  Uygulanmasında bir değişiklik var mı?
  Hafif meme protezleri, diğer protezler ile benzer tekniklerle yerleştirildiği için ameliyat sonrası benzer iyileşme özellikleri gösteriyor. Günümüzde artık cerrahi sonrası dönemde sıklıkla çok ağrı olmayan bir süreç görülüyor. Tabii ki erken dönemde özellikle yoğun kol hareketlerinden ve ağır sporlardan kaçınmakta fayda var.

  Emzirmeye engel olur mu?
  Diğer silikonlarda olduğu gibi emzirmeye bir engeli yok.

  Meme implantının doğal görünmesini sağlayacak unsurlar neler? Kas altı veya kas üstü uygulamanın bu durumda etkisi var mı?
  Meme büyütme ameliyatlarında başarıyı ve doğallığı belirleyen pek çok parametre var. Hastanın değerlendirilmesi, beden ölçülerine bakılması, üç boyutlu görüntüleme, hasta isteklerinin dikkate alınması ve bunlara bağlı olarak da kişi için doğru olacak protez çeşidinin ve ameliyat tekniğinin belirlenmesi. Tüm bu özelliklere bağlı olarak her hasta için farklı yaklaşımların gerekebileceği akılda tutulmalı. Protezin yerleştirileceği planın kas altı, kas üstü, kas zarı altı veya dual plan denilen şekilde olması tamamen hasta özelliklerine, varolan meme dokusuna ve yerleştirilmesi planlanan protez büyüklüğüne göre belirlenmesi gereken bir teknik konu.

  Meme implantı uygulamalarında en az kesi nereden yapılıyor? En doğru uygulama meme başından mı, yoksa meme altından mı? Bu konuyla ilgili yenilikler var mı?
  Meme protezi yerleştirilmesine karar verilen hastalarda protezler koltuk altı, meme başı çevresi veya meme altı oluktan yapılan kesiler yardımı ile yerleştirilebiliyor. Yapılması gereken kesinin; kullanılacak tekniğe, hasta özelliklerine, konulacak protezin şekline ve boyutuna göre belirlenmesi önem taşıyor. Silikon meme protezi kullanılarak gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatları hasta memnuniyeti yüksek, düşük komplikasyon oranları ile oldukça güvenli ve hastanın ölçülerine dikkat edildiğinde doğal sonuçlar veren bir estetik cerrahi girişimidir. Uygulanacak teknik kadar tercih edilen protez ve ameliyatın gerçekleştirileceği ortam da önemli. Konu ile ilgili daha detaylı bilgileri ve bedeninize uygun yaklaşımı muayene olacağınız plastik cerrahı size sunacaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz