Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetMetabolizmanızı ateşlemenin tam zamanı!

  Metabolizmanızı ateşlemenin tam zamanı!

  -

  mart-2012-diyet-resim-4
  mart-2012-diyet-resim-3Hızlı kilo vermeyi unutun
  Beslenme uzmanı Linda Joy Günyüz, kilo vermek isteyen birçok kişinin bunu ‘hızlı’ yapmak istediğini, ancak bu amaçla yapılan düşük kalorili diyetlerin aslında kilo verme çabasını sabote ettiğini belirtiyor. Kilo vermenin en etkili yolunun ‘kalori bütçe açığı’ yaratarak harcanandan az kalori tüketmek olduğunu belirten Günyüz, “Ancak kalori tüketimini çok azaltırsanız vücut kıtlık moduna giriyor ve artık yiyecek gelmiyor diye yağ depolamaya başlıyor. Açlık modundaki metabolizmanız ise enerjisini korumak için olabildiğince az kalori yakarak adeta emekleme durumuna geçiyor. Bunun sonucunda ise kilo veremediğiniz için emeklerinizin sonucunu alamadığınızı görüp fazla yemeye başlıyorsunuz ve sonunda kilo alabiliyorsunuz. Bu arada sağlığınıza da zarar veriyorsunuz” diyor. Günyüz, doğru yolun ise yiyecekleri düşman olarak görmeden, doğru gıdalar tüketerek haftada yarım ile 1 kilo yağ yakmak olduğunu vurguluyor.

  Suyu unutmayın
  Beyninin yüzde 80’i, vücudunun ise yüzde 70’i su olan insanın sağlıklı bir yaşam için gün içinde yeterli su alması gerekiyor. Yeterli su tüketimi metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra toksinleri vücuttan atıyor. Yetersiz su tüketimi ise ödem ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara neden oluyor.

  Gün aşırı 40 dakika egzersiz
  Düzenli egzersizin metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yollarından olduğunu söyleyen Beslenme Uzmanı Günyüz, egzersizi abartmayı ise önermiyor ve şöyle diyor; “Spor yaptıktan sonra vücudunuza iyileşmesi için zaman tanıyın ve spora bir gün ara verin. Egzersiz olarak günde 40 dakika boyunca bileklerinize taktığınız yarımşar kiloluk ağırlıklarla tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. 40 dakika diyorum çünkü vücut yağ yakmaya ilk 10 dakikadan sonra başlıyor. Zaman içinde kondisyonunuz arttıkça yürüyüşün arasına beş dakika daha hızlı yürüyüş ya da hafif koşu ekleyebilirsiniz. Burada önemli olan nabzı yükseltmek ve vücudu şaşırtmak… Spor sırasında nabzın devamlı yüksek ya da düşük olması iyi bir sonuç vermiyor.”

  Aç karnına spor kas kaybettiriyor
  Günyüz, spor için en uygun saatin vücudun iyice ısındığı, kasların esneklik kazandığı 17.00-18.00 arası olduğunu da vurguluyor. Öte yandan spora aç gitmemek de büyük önem taşıyor çünkü aç karnına yapılan spor, kastan kaybedilmesine neden oluyor. Oysa kalıcı kilo kaybı sadece yağ yakılarak mümkün oluyor. Kas kaybeden vücudun metabolizması yavaşlıyor, yağ birikimi başlıyor. 1 kilo yağ saatte 1 kalori yakarken, 1 kilo kas ise saatte 9 kalori yakıyor. Düzenli spor yapan bir kişinin vücudundaki kas oranı artacağı için gün içinde saatte yaktığı kalori oranı da artıyor.

  Sevdiğiniz tatlardan vazgeçmek şart değil
  Beslenme Uzmanı Linda Joy Günyüz, sağlıklı ve dengeli yemekler hazırlamakta zorlananlar ve diyet yaparken kek, pasta, lazanya gibi tatlardan uzak kalmak istemeyenler için danışanlarına ‘sağlıklı yaşam menüleri’ sunuyor. MFB mutfağında hazırlanan ve BodyPuan sistemine göre kişiye özel hazırlanan menüler haftanın 6 günü istenlen adreslere servis ediliyor. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz