Mevsiminde, taze taze!

Kuru ceviz kremalı kabak milföyü
Kuru ceviz kremalı kabak milföyü
KURU CEVİZ KREMALI KABAK MİLFÖYÜ

Malzemeler:
● Yarım bal kabağı (kabukları soyulmuş ve 1.5 cm. kalınlığında ve olabildiğince geniş dilimlere kesilmiş)
● 2 litre su ● 2.5 kg. şeker ● 2 kg. kireç (5 litre su içerisinde eritilmiş)
● 1 limon ● 250 gr. kuru ceviz içi ● 1 bardak yağlı süt tozu
● 100 ml. krema ● 75 gr. erimiş tereyağı ● 125 gr. pudra şekeri

Hazırlanışı:
Ceviz içini mümkünse iki üç gün önceden suya koyarak buzdolabında iyice şişmesi için bekletin. Kabakları bir leğenin içerisine koyduğunuz kireçli suya yatırarak iki saat dinlenmeye bırakın. Kabaklar dinlenirken su ve şekeri bir tencereye koyarak, limonu da ikiye bölüp suyunu sıktıktan sonra kabuklarını da içerisine atarak kaynamaya bırakın. Şerbet iyice kaynayınca altını kısın. Kabakları kireçten çıkartıp temiz suyla birkaç defa iyice yıkayın ve üzerlerindeki tüm kireç kalıntılarını temizleyin. Temizlenen kabakları bir tencereye düzgünce dizdikten sonra üzerine şerbeti dökün ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. Ara sıra kontrol ederek kabakların etraflarında sert bir kabuk oluşup da içleri tamamen püremsi bir halde pişene kadar bir iki saat pişirin. Pişen kabakları şerbeti ile birlikte ateşten alarak soğumaya bırakın. Bu arada suda iyice şişmiş olan ceviz içlerini, süt tozu, krema, şeker ve erimiş yağ ile birlikte robottan geçirerek sert kıvamlı bir krema hazırlayın. Sulanmaması için robotu gereğinden uzun çalıştırmayın. Eğer kıvamı torba ile sıkmaya elverişli değil ise biraz daha süt tozu koyabilirsiniz.

İyice soğumuş kabaklardan bir dilimi alıp dilediğiniz şekilde iki parça keserek aralarına ve üzerine yaptığınız kremadan dilediğiniz şekilde koyarak iki katlı tatlınızı hazırlayabilirsiniz.

Dilerseniz kabağın şerbetini, yağda kavrulmuş bir miktar unla koyultarak elde ettiğiniz sosu tatlının altına koyup, tabağınızı süsleyebilirsiniz.
 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here