Diğer
  Ana SayfaYazarSinan İbişMikrokristallerle yepyeni bir cilt

  Mikrokristallerle yepyeni bir cilt

  -

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞErgenlik çağındakiler de dahil olmak üzere, tüm kadınlar ve erkekler hemen her gün sivilcenin oldukça rahatsızlık veren görüntüsüne maruz kalıyor. Dünya üzerinde milyonlarca kişi, akne ve sonrasında ciltte ömür boyu taşımak zorunda kalınan izleri nedeniyle mutsuz oluyor. Yüzeysel olarak kullanılan ürünler, vitaminler ve tabletler arasında, akne sonrası izler için geliştirilmiş herhangi bir mucizevi tedavi bulunmuyor. Sivilceye özel ürünler son zamanlarda oluşmuş akne ve kısmen de izleri üzerinde etkili olabiliyor. Akne izleriniz fazla ise, yüze sürülen ürünlerle tedavi şansınız da pek fazla değil.

  Mikrodermabrazyon
  Güvenli ve cerrahi işlem gerektirmeyen bir yöntem olan mikrodermabrazyon, yetkili bir profesyonelin denetiminde uygulanıyor. Mikrodermabrazyonun uygulanabileceği en iyi kişiler sağlığı ve cilt tonu iyi olan ve gerçekçi sonuç bekleyenler oluyor. Elinizin üzerinde bir deneme uygulamasından sonra mikrodermabrazyonun ağrısız fakat etkili bir yöntem olduğunu anlamanız mümkün.

  Akne izleri
  Mikrodermabrazyon, akne izlerinin tedavisinde bir diğer önemli ve etkili yöntem. Soyucu lazer tedavilerine göre çok daha ekonomik olmakla kalmıyor, ayrıca akne izlerini gidermede de başarılı oluyor. Mikrodermabrazyon yönteminde, cilde mikroskopik boyuttaki kristalleri püskürtülerek cildin dış katmanları kontrollü bir şekilde soyuluyor. Nazik soyma yönteminden sonra, gözenekleri tıkayan tüm istenmeyen hücreler ve ölü hücreler ile kir tabakası temizleniyor. Vitaminden zengin kozmetik desteklerle cildin daha güçlü, düzgün ve canlanmış bir hale getirilmesi hedefleniyor. Mikrodermabrazyonla ayrıca sonradan oluşan koyu renkli lekelerde de hızla azalma görülüyor.

  Çok amaçlı kullanım
  Kullanılan mikrodermabrazyon teknolojisinin tipine göre, tedavi kombinasyonu ve süreci değişiklik gösteriyor. Birçok akne izi veya leke, 3-4 seansta belirgin düzeyde tedavi edilebiliyor. Piyasada evde uygulama yapılabilen mikrodermabrazyon cihazları olsa da, kliniklerde kullanılan teknolojiler daha güçlü mikrodermabrazyon özelliğine sahip bulunuyor. Mikrodermabrazyonla sadece akne izleri tedavi edilmekle kalmıyor, aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklıklar ile istenmeyen lekelenmeler de gideriliyor ve cilt üzerindeki kir ve ölü hücreler de temizlenmiş oluyor. Bunun sonucunda bir yandan ciltteki genç hücreler artırılırken diğer yandan da doku metabolizmasının, lenf drenajı ve kan akımının hızlandırılması hedefleniyor.

  - Advertisement -

  Hangi sorunlarda faydalı?
  ● Siyah ve beyaz noktalar
  ● İnce çizgiler ve kırışıklıklar
  ● Güneş hasarlı cilt
  ● Akne eğilimli ciltler ve akne izleri
  ● Yüzeysel yaşlılık izleri
  ● Lekeli alanlar
  ● Yağlı cilt
  ● Kuru veya düzensiz cilt
  ● Yara ve yanık izleri
  ● Kesi izleri

  Uygulanması
  Cildin üzerinden iki veya üç kere geçiliyor. Bu esnada cildin en üst tabakası düzgün, kontrollü ve sosyal hayatı bozmayacak düzeyde soyuluyor. Bu sayede bir yandan cildin yüzeyindeki genç hücreler artırılırken diğer yandan da yeni kolajen üretiminin sağlanması hedefleniyor. Bu yolla kalınlaşan ve gençleşen deri yaşlanmanın etkilerine daha dirençli hale geliyor.

  Soru: Alnımdaki çiçek hastalığı izleri için ne yapabilirim ?
  Cevap: Çiçek hastalığına bağlı izler ile sivilce izleri yapısal olarak benzer cilt problemleridir. Bunlarda izlerin taban kısmında yenilenme sağlamak üzere mikropeeling ve arkasından Nlite-V lazer tedavilerinin aylık seanslar halinde uygulanması ile izlerinizi küçültebilirsiniz.

  Soru: Sivilce izlerim için mezoterapi yaptırdım ancak başarılı olmadı. Neden?
  Cevap: Bilindiği üzere cilde ve fonksiyonlarına faydalı olabilecek çeşitli maddelerin cildin derinliklerine enjekte edilmesine mezoterapi deniliyor. Mezoterapinin tek başına ciltteki izleri azalttığına dair bir bilimsel veri maalesef bulunmuyor ancak diğer teknolojik tedavilerle kullanıldığında faydalı olabiliyor.

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

  Formsante Dergisi Ocak 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz