Diğer
  Ana SayfaGüzellikSelülit görünümü nasıl geçer? 4 maddede minik gamzelerle mücadele

  Selülit görünümü nasıl geçer? 4 maddede minik gamzelerle mücadele

  -

  Selülit görünümü nasıl geçer? Her dönem yanıtı çok aranan bu soruya Formsante Mayıs 2022 sayısında yanıt veriliyor… Hazırsanız başlayalım… İşte soru ve cevaplarla selülit dosyası ve selülitte en son tedavi yöntemleri:

  Yazı: Ruken Akbay Gürtaş

  Her bahar gelişinde en sık duyulan sözlerin başında gelir; portakal kabuğu görünümü. Peki bu minik gamzeciklerden kurtulmanın en yeni yolu nedir? Araştırdık.

  Her yıl estetik dünyasından yeni teknikler, son yöntemler duyarız. İçinde bulunduğumuz ay itibariyle de şu an selülit tedavisindeki yenilikler merceğimiz altında. Selülit, östrojen hormonunun etkisiyle oluşabilen, aşırı ve dengesiz beslenme, kilo alımı ve hareketsizlik de devreye girdiğinde artan bir estetik sorunu. Derinin altında düzensiz bir şekilde aşırı derecede yağ birikmesi nedeniyle oluşuyor. Genellikle kol, bacak ve kalça bölgesinde görünüyor. Selülitin oluştuktan sonra tamamen yok olması uzun ve zor bir süreç. Bu sürecin yönetilmesi ve yeni nesil tedavi seçeneklerini Dr. Neslihan Üstün Yüksel’e sorduk.

  SELÜLİT NEDİR VE NEDEN OLUŞUR?

  ‘Selülit deri altı alanda birbirinden odacıklarla ayrılmış yağ toplanmalarının deri yüzeyinde düzensizlikler ile kendini göstermesi olarak tarif edilebilir. Selülitin tam nedeni bilinmemekle beraber sorumlu tutulan birtakım faktörler vardır. Bunlar arasında hormonal faktörler, genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları, yaşam stili ve giyim tercihleri sayılabilir.

  - Advertisement -

  SELÜLİTİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?

  Selülit tedavisinde öncelikle beslenme ve egzersiz üzerinde durulur. Günümüzde selülit tedavisinde kullanılan pek çok yöntem var. Bunların çoğu cilt tonunu iyileştirmek, fazla yağı azaltmak veya mikro dolaşımı iyileştirmek için başarılı oluyor. Ancak tekrarlayan subkütanöz fibrozisin neden olduğu çukurlar ve gamzeler üzerinde etkili olamayabiliyor. Yakın zamanda kullanılmaya başlanan bir diğer tedavi yöntemi Spherofill Cell, fibrotik selülitlerden uzun süreli kurtulmaya yardımcı oluyor. Spherofill teknolojisi, cildinizin hemen altındaki bağ bantlarını tedavi etmek için bir iğne boyutunda radyofrekans desteği ile çalışan bir yöntem. Etkinliği yüksek olan bu yöntem, selülit tedavisine ek olarak işlem biterken cilt altına bırakılan proteolitik solüsyonun içerdiği enzimler ile cilt altında biriken gereksiz dokunun çözülmesine de yardımcı oluyor. Böylece selülit sonrası cildin daha sağlıklı ve dinç görmesine katkı sağlıyor. Tedavi tek seansta gerçekleşiyor. Tedavi sonrası birkaç gün içinde olumlu sonuçlar fark ediliyor ve iki yıldan fazla süre boyunca selülitsiz cildin görüntüsünün korunması hedefleniyor.

  SELÜLİT TEDAVİSİ SONRASI KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  Selülitin altında yatan sebeplerin başında genetik faktörler gelse de korunması ve ilerlemesinin engellenmesi, yaşam tarzınıza ve beslenme şeklinize bağlı.

  ADIM ADIM SELÜLİTSİZ BİR YAŞAM

  • Selülit oluşumunu önlemek için yağsız et ve yağsız süt ürünlerini tercih edin.
  • Özellikle mevsime uygun sebze ve meyvelerden tüketin. Her renk besinin farklı faydaları olduğundan çeşitliliğe önem verin.
  • Alkol ve sigara kullanma alışkanlığınızı bırakın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın. Hareketi yaşam tarzınız haline getirin. Haftada üç-dört gün 30-45 dk tempolu yürüyüş yapın.
  • Hızlı kilo alıp vermekten mümkün olduğunca kaçının. Bilinçsiz ve yanlış diyet uygulamalarından uzak durun.
  • Karbonhidratları azaltın.
  • Daha az çikolata tüketin. Tüketecekseniz de bitter ve katkısız çikolata yemeyi tercih edin. Konserve ve salamura besinler tüketmeyin.
  • Asitli, şeker içeriği yüksek içeceklerin tüketimini sınırlayın.
  • Elinizden geldiğince dik oturmaya çalışın.
  • Besinleri yağda kızartmak yerine haşlama, fırında ve ızgara gibi pişirme yöntemlerini kullanın.
  • Stres, selülit oluşumunu tetikleyebileceğinden stresli bir yaşamdan uzak durun.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz