Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKorona geçiren çocuklarda tehlike: MIS-C hastalığı! Nedir, belirtileri nelerdir?

  Korona geçiren çocuklarda tehlike: MIS-C hastalığı! Nedir, belirtileri nelerdir?

  -

  Koronavirüs hepimizin korkulu rüyası oldu, hele mutantlar, vaka sayıları derken hepimiz diken üstündeyiz artık. Hele hele artık biliyoruz ki 0-9 yaş arası çocuklarda görülme sıklığı arttıktan beri herkes çocuklarına yoğunlaştı. Haksız da sayılmazlar, kimisi basit grip, ishal gibi geçirirken bir de bakıyoruz MIS-C diye bir şeyden korkuyla bahsediliyor. O zaman haydi gelin bakalım, neymiş bu MIS-C hastalığı?

  MIS-C  HASTALIĞI NEDİR?

  Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi,”Korona geçirdikten 4-6 hafta sonra ortaya çıkan MIS-C çoğunlukla yüksek ateşle belirti gösteriyor. MIS-C sendromunda ateş, kusma ve karın ağrısı olabiliyor. MIS-C’deki karın ağrısı o kadar şiddetli oluyor ki bazı vakalarda çocuk hastaların apandisit olduğu düşünülebiliyor.” diyerek sözlerine şöyle devam etti;”Nedeni tam bilinmiyor, bağışıklık sistemi ile ilgili olduğu düşünülüyor.

  MIS-C HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Yüksek ateş,
  • Karın ağrısı,
  • Boğaz ağrısı,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Baş ağrısı,
  • Yorgunluk,
  • Halsizlik,
  • Kollarda ve bacaklarda döküntüler,
  • Ağız ve dudaklarda çatlaklar

  Aynı zamanda hastaların kan değerlerinde iltihap değerleri yüksek çıkıyor.

  MIS-C HASTALIĞI KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR?

  MIS-C tanısı konan çocukların çoğunda korona antikoru pozitifken PCR testi negatif çıkıyor. Üstelik MIS-C geliştiren çocukların yarısında altta yatan herhangi bir hastalık olmuyor. Yapılan çalışmalara göre, aşırı kilolu veya obez olan çocukların yüzde 50’sinde MIS-C’ye rastlandığı bildirilmiş. MIS-C hastalığı olan çocuklarda obezite ve astım da sıkça görülüyor. Covid-19’lu çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu görülürken, MIS-C sendromunda ateş, kusma (ve karın ağrısı olabiliyor. MIS-C’deki karın ağrısı o kadar şiddetli oluyor  ki bazı hastaların apandisit olduğu düşünülebiliyor.

  Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi,” MIS-C sendromu olan çocuklarda kalp problemleri de görülebiliyor. Kalp damarlarında genişleme izlenebiliyor. Hatırlarsanız MIS-C adı konmadan önce herkes korona çocuklarda Kawasaki sıklığını arttırıyor diye konuşulmuştu. Şimdi bunun korona ilişkili MIS-C olduğunu biliyoruz. Genellikle 8-18 yaş arası görülse de biz artık biliyoruz ki bu hastalık 3 yaşa kadar sınırı düşürdü. 

  - Advertisement -

  mis-c hastalığı belirtileri

  MIS-C HASTALIĞINDAN NE ZAMAN ŞÜPHELENMELİYİZ?

  Uzun süreli ateş (dört veya daha fazla gün), kırmızı gözler, vücutta döküntü, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarma veya soyulma, şiddetli karın ağrısı, kusma veya ishal; bunlar eğer çocuğunuzda varsa vakit kaybetmeden çocuk doktorunuzla iletişime geçin.

  MIS-C TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

  MIS-C hastalığının bilinen kesin bir tedavisi yok fakat verilen tedavilerden çocuklarımız fayda görüyor. Net olarak dünyada ve ülkemizde MIS-C sayılarını veren bir çalışma henüz mevcut değil. Ancak yapılan çalışmalarda, yatış gerektiren çocuk Covid-19 vakalarının yüzde 6-20’sini MIS-C’li çocukların oluşturduğu ve bunlar arasında yoğun bakım ünitesi bakımına ihtiyaç duyan yüzde 1-2 MIS-C hastası bulunduğu bilgisi mevcut.Yani sözün özü, eğer ateş, karın ağrısı ve ishal varsa lütfen hastaneye gelmekten korkmayın, bu hastalık bu kadar yaygınken ve artık çocuklarda da  sık görülmeye başlamışken evde vakit kaybetmeyin. Korkularımız, felaketimiz olmasın!”diye belirtti.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz