Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin: Pesketaryen besleniyorum

0
2460

Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin, Miami’deki hayatını Formsanté okurları için anlattı. Miss Turkey seçildikten sonra daha da olgunlaştığını belirten Şahin’in önceliği yurt dışında modellikle adından söz ettirmek.

Henüz 20 yaşında Şevval Şahin. Önünde upuzun bir kariyer yolculuğu var. Miss Turkey sonrasında hayatında çok şey değişse de onun geleceğe dair birçok planı ve sürprizi var. Gelin Şevval Şahin’i daha yakından tanıyalım. Spor, beslenme ve güzellik sırlarını öğrenelim.

Miss Turkey güzeli Şevval Şahin

Zor günlerden geçtik. Sen bu dönemi nasıl geçirdin? Neler yapıyorsun?

Aslında her günüm farklı geçiyor. Kendimi kısıtladığım bir rutinim yok; ne zaman neyi, hangi sırada yapmak istiyorsam öyle yapıyorum. Spor hayatımda hep vardı ama istediğim seviyede ya da tutarlıkta değildi. Bu süreçte çok az bir zamanda kendimi hem fiziksel hem de zihinsel olarak geliştirdim. Listemdeki okumak istediğim birçok kitabı okudum, belgeselleri ve filmleri izledim. Spiritüelizm hakkında birçok yeni bilgi öğrendim. Farklı meditasyonlar yapmaya başladım.

Eskiden çok zorlanırdım. Bu durum motivasyonumu da düşürürdü. Yeterli istikrar ile zihnimi yavaş yavaş alıştırarak her gün meditasyon yapmaya çalıştım. Şu an her gün yapmıyorum ama mutlaka her iki günde bir zaman ayırıyorum. Bu zor zamanlarda bana yine iyi gelen şeylerden biri nefes egzersizi. Özellikle meditasyon öncesi yapmaya çalışıyorum. Miami’ye geldiğimden beri yaptığım diyette, ilk defa birkaç değişikllik uyguladım. Pesketaryen besleniyorum ve şimdiden bunun faydalarını görüyorum. Bu nedenle evde daha çok yemek yapmaya başladım.

Miss Turkey’e katılmaya nasıl karar verdin? Bu yolculuk nasıl başladı?

Miss Turkey’e ailemin desteği ile katılmaya karar verdim. Küçüklüğümden beri beni yarışmaya yakıştırıyorlardı ve 18 yaşımı doldurmamı bekliyorduk. 2018 yılının ağustos ayında babam ile tatildeydim. İnternetten formu gördü ve ısrarcı bir tavırla benim başvurmamı istedi. Bu konuda bana çok inandı, ona minettarım. Belki de babamın desteği bu kadar çok olmasaydı büyük ihtimalle o sene başvurmazdım.

Yarışmadan sonra hayatında neler değişti?

Yarışmadan sonra hayatımda birçok şey değişti. Aslında 18 yaşında, normal, üniversiteye hazırlanan, aynı zamanda boş vakitlerinde Londra’da modellik yapan genç bir kızdım. 19 yaşımda yarışmayı kazandıktan sonra karakter olarak değiştiğimi düşünüyorum. Çok güzel tepkilerin yanında, acımasız eleştiriler yüzünden daha çok güçlendim ve olgunlaştım. Çok güzel arkadaşlıklar edindim, müthiş deneyimlerim oldu ve gerçekten Miss Turkey’nin hakkını verdiğimi düşünüyorum.

Günlük spor programın nasıl?

Spor programım değişiyor. Her gün aynı yaptığım bir rutinim yok ama uyguladığım birkaç hareket var. Onları her egzersiz yaptığımda mutlaka uyguluyorum. Squat, floor glute bridge ve frog pump vazgeçilmez hareketlerim. Kilo vermek istemediğim için kardiyo egzersizlerini çok fazla yapmıyorum. Isınmak için birkaç dakika trambolinde zıplıyorum. Programım normalde bacak, kalça, biraz da bel odaklı. İnternette araştırdığım, öğrendiğim programlardan ilham alıp, kendi programıma katıyorum. Programımın sonunda yüzmeyi seviyorum ya da gölge boksu yapıyorum. O da “core strength” için inanılmaz faydalı. Badminton oynamayı küçüklüğümden beri çok severim. Oynarken bütün kaslarımın çalıştığını hissediyorum. 40 dakikanın üstüne çok fazla çıkmıyorum. Açıkçası bana 20-30 dakika egzersiz yeterli oluyor. Daha çok zihinsel rahatlığım için bazen yoga yapmayı seviyorum. Egzersiz sonrası bana çok iyi geliyor. Bir sonraki hedefim, yogada kendimi daha çok geliştirmek çünkü şu an güçlü noktam değil.

Beslenmende nelere dikkat ediyorsun?

Pesketaryen besleniyorum ve istediğim her şeyi yiyorum diyebilirim. Kendimi sabit bir diyetle kısıtlamıyorum. Kalori kontrolüm hiç olmadı çünkü kilo alacak bir yapım yok. Sadece cildim için bazen şekeri kesmeye önem veriyorum. Genel olarak bakılırsa, sağlıklı yemekleri çok sevdiğim için çaba sarf etmeden de çoğu zaman sağlıklı besleniyorum diyebilirim. Zaten en sevdiğim şey, sebze ve meyve. İçeceklerimde zaman zaman kolajen tozu kullanıyorum. Bu da cilt, saç, tırnak ve kas kütlesine çok iyi geliyor. Son zamanlarda elma sirkesi sakızlarından yemeye başladım. Günde iki tane yiyorsunuz. Tadı şeker gibi, enerji arttırıyor, vücutta detoks yapıyor ve kilo kontrolünü dengelemeye yardımcı oluyor.

Tartıda fark gördüğünde acil önlem planın var mı? Sık sık tartılır mısın?

Tartıda pek fark görmüyorum. Kilom hep aynı kalıyor benim ve gerçekten çok nadir tartılıyorum. Çünkü biliyorum değişen bir şey yok. En son ne zaman tartıldığımı hatırlamıyorum. Zaten kilom hep 53-55 kg arasında oluyor.

Güzellikte alışveriş listenin vazgeçilmezleri neler?

Alışveriş listemin vazgeçilmezleri, cildim için sevdiğim, kullandığım ürünler. Onların haricinde yeni şeyleri denemeyi çok sevdiğim için listem hep ama hep değişir. Cildim için en sevdiğim markalar; Mario Bedescue, Shiseido, La Rache Posay…

Yüzüne hangi bakımları yaptırıyorsun? Dolgu ya da botoks yaptırdın mı?

Yüzüme cilt bakımları hariç hiçbir şey yaptırmıyorum. Hayatımda hiç dolgu ya da botoks yaptırmadım. Zaten 20 yaşındayım, ihtiyacım olmadığını düşünüyorum. Bir gün yaptırırsam saklamam çünkü bu tür şeylere açığım.

Evde yaptığın doğal bakım tariflerini paylaşır mısın?

Evde yaptığım doğal bakım tariflerimden biri, zaman zaman uyguladığım saç maskesi. Hindistan cevizi yağını, muz ve avokado ile karıştırıp, bu nem maskesini saçlarıma uyguluyorum. Eğer saçımın çok yıprandığını hissedersem bunu yapıyorum. Yazın havuzda, denizde ya da güneşte vakit geçirdiğimde her gün saçıma Hindistan cevizi yağı sürüyorum. Bu nedenle klor, tuzlu su ve güneşten dolayı saçım kurumuyor, tam tersi yumuşacık oluyor. Cildim için normalde sheet (kağıt) maskelerden kullanırım ama birkaç kez evde yulaf maskesi yaptım ve gerçekten çok iyi geldi. İçerisinde yulaf ezmesi, bal, yoğurt ve yumurta beyazı olan bir maske. Bunu uyguladıktan sonra cildim parlak ve nemli oluyor, canlılık katmak için birebir.

Geleceğe dair hedeflerin neler?

Sadece Türkiye’de değil, farklı ülkelerde de modellik yapmak istiyorum. Bunun üstünde çalışıyorum. Londra’da çok keyifli işler yaptım. Şimdi sıra ABD’de hatta şu an Miami ve Los Angeles için birkaç ajansla görüşüyorum, bazı teklifler aldım. İleride modellik dışında yapmak istediğim birkaç fikir var ama çok fazla bir şey söylemeyeyim, sürpriz olsun.

Oyunculuğu düşünüyor musun?

Evet düşünüyorum fakat oyunculuk eğitimimi tamamlamak istiyorum. Şu anda önceliğim modellik.

Seni örnek alan genç kızlara neler önerirsin?

Beni örnek alan genç kızlara her daim özgüvenli olmayı, kendilerine inanmayı öneriyorum. Dış güzellik, iç güzelliğin yansımasıdır. O yüzden her daim saygının, sevginin, kibarlığın ön planda olmasına özen göstersinler derim.

Peki Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum. Hatta gelince uzun bir süre Türkiye’de kalabilirim.

Aşk hayatın nasıl gidiyor?

Aşk hayatım çok güzel gidiyor. Mutluyum, her şey istediğim gibi.

Röportaj: Ruken Akbay Gürtaş
Fotoğraflar: Devin Del Santo

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here