Diğer
  Ana SayfaSağlıkMiyom belirtileri nelerdir? Miyom kaç cm olursa ameliyat zorunludur?

  Miyom belirtileri nelerdir? Miyom kaç cm olursa ameliyat zorunludur?

  -

  Miyomlar yani rahim yumruları, rahimde meydana gelen iyi huylu büyümelerdir. Kadınların yaklaşık %20 ile 25’inde görülürler. Miyomlar küçük olduklarında belirti göstermedikleri için çoğu kadın tarafından farkına varılmaz. Ancak belirli bir boyut, sayı ve yerleşime ulaştıklarında sorun teşkil edebilirler. İyi huylu büyümeler olmalarına rağmen tüm anormal büyümelerde olduğu gibi bir uzman tarafından belirli aralıklarla kontrol altında tutulmaları gerekir. Peki, miyom nedir? Miyom belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Miyom kısırlığa neden olur mu? Ameliyat gerekli midir? Miyom kaç cm olursa ameliyat zorunludur? Op. Dr. Aşkın Evren Güler, anlatıyor.

  MİYOM NEDİR?

  Miyom, rahim ağzı ve rahmin içerisinde kendine yer yapmış, rahimde bulunan düz kas dokusu ile gelişine kaldığı yerden devam eden, iyi huylu olarak belirtilen bir çeşit tümördür. Aynı miyomlarda olduğu gibi, iyi huylu tümörler de vardır. Herhangi bir kanser ile karşılaşılma durumu söz konusu olmayabilir. Miyomlar, genellikle yuvarlak bir yapıda ve pembeye benzeyen bir renkte olurlar. Kadınların yaklaşık olarak %20 civarında, küçük çaplı miyomlara rastlanmaktadır.

  MİYOM BELİRTİLERİ

  • Adet dönemlerinde normalden fazla, çok fazla kanama,
  • Adetlerde değişiklik
  • Uzun veya sık adet dönemleri
  • Adet sonrasında aralıklarla açık renkte kanama,
  • Karın ve rahim bölgesinde gözle fark edilecek şekilde büyüme,
  • Yoğun adet sancıları
  • Adet döngüsü dışında vajinal kanama
  • Kansızlık
  • Cinsel ilişki ve adet dönemlerinden sonra bel ve kuyruk sokumunda ağrı hissedilmesi,
  • Sıklıkla idrara çıkma isteği,
  • Ayrıntılı yapılan kısırlık testlerinde de bazı durumlarda miyomların tüpleri tıkadığı görülmektedir.
  • İdrar ve büyük tuvalet yapmada zorluklar
  • Ayrıca miyomlar, bağırsaklarda meydana getirdikleri basınç sebebi ile kabızlığa da sebep olmaktadırlar.
  • Rahim ve karında büyüme
  • Düşük ve kısırlık

  MİYOM EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Miyomlara en fazla rastlanan yaş aralığı 35 ile 45 arasıdır. Ergenlik çağında miyoma ile karşılaşan kadın sayısı oldukça azdır. Aynı zamanda menopoz dönemine girildikten sonra da, miyoma rastlanma sıklığı belirli oranda azalmaktadır.

  MİYOMDAN KORUNMA ŞEKLİ NEDİR?

  Sebebinin kesin olarak bilinmemesi ile beraber, kadınlarda fazlası ile karşılaşılan miyomların hareketsiz ve kilolu kadınlarda daha fazla rastlandığı ifade edilmiştir. Bu durum, kasların aktiflik durumunun miyomun meydana gelmesinde, doğrudan etkili olduğunun bir belirtisidir.

  MİYOM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  Miyomların tedavisinde boyutu ve durumuna göre genellikle cerrahi yöntemler tercih edilir. Kullanılan cerrahi yöntemler “Miyomektomi” (miyomun karın dışına alınması) ve doğurganlığını tamamlamış bayanlarda “Histerektomi” dir. Yine uterin arter embolizasyonu ve hormonal tedavilere de klinik değerlendirmelerin ardından başvurulabilir.

  - Advertisement -

  HANGİ MİYOMLAR TAKİP EDİLMELİ?

  Hastada şikayet bulunmaması durumunda ve rahimi çok büyütmemiş ise, takip edilebilir. Bu durumda yılda 2 defa yapılacak olan ultrasonografi sayesinde, miyomun boyutu ve büyümesi takip edilmelidir.

  MİYOM KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

  Miyomlar genel olarak kısırlığa sebebiyet vermezler. Ancak miyomlar, rahmin, bebeğin büyüyeceği iç boşluğunun yapısını değiştirecek bir hale gelmiş ise ve hastada da çocuk sahibi olamama problemi bulunuyor ise, bu tarz miyomların rahmin içine aşağıdan girilerek, ‘operatif histereskopi’ olarak ifade edilen bir teknik ile kesilip, alınmaları hamilelik olasılığını arttırmakta ve bununla beraber düşük şansını da azalmaktadır.

  KİMLER İÇİN MİYOM AMELİYATI ZORUNLUDUR?

  Miyomların büyüklüğü 7cm ile 8 cm’e ulaştığı zaman ise, herhangi bir şikâyet vermeseler dahi, alınmalarında yarar vardır. Aynı zamanda hızlı bir şekilde büyüyen miyomlarda, çok az da olsa kanserleşme tehlikesi bulunduğundan dolayı, bunların da alınmasına sıcak bakmaktayız.

  Bunun haricinde, kısırlık problemi bulunanlarda, rahmin içine doğru büyümeye devam eden miyomların alınması ve 5 cm üzerinde olan miyomların da çıkartılarak bölgenin temizlenmesinde yarar görülmektedir.

  İLGİLİ İÇERİKLER

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz