Diğer
  Ana SayfaİlişkiModern kadın yalnızlaşıyor mu?

  Modern kadın yalnızlaşıyor mu?

  -

  Uzun zamandır bir ilişki yaşamak istiyor fakat buluşma aşamasına geldiğinizde vazgeçiyorsanız, biriyle birlikte olmak istiyor ama cinselliği yaşadıktan sonra kaçıyorsanız Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz.

  Modern çağın en büyük sorunlarından biri de yalnızlık. İster kendi seçimim deyin, ister hayat şartları, yalnızlık aslında sanıldığı kadar kolay değil. Özellikle de ilişki konusunda yalnızlık sorunu yaşayan kadınlar, zamanla yalnızlığa alışıyor ve ilişki kurmak daha da zorlaşmaya başlıyor. Klinik Psikolog Jessica Cassaday’in yazdığı ‘Bir Gün Onunla Tanışırsanız Telaşlanmayın’ isimli kitabında belirttiği Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu (MKFE) da bu zorluğa eklendiğinde, geriye mutsuz ve cinsellikte doyumu tek gecelik ilişkilerle yaşamaya çalışan kadınlar kalıyor. Peki, nedir bu MKFE? Cassaday’e göre bu sendromu yaşayan kadınlar aslında kendine güvenen, başarılı ve sosyal yaşamları oldukça hareketli olan kadınlar. Ancak sıra aşk, seks ve ilişki konularına geldiğinde, bu kadınlar farklı kademelerde endişeler yaşamaya başlıyor.

  Kadınlar güçlendikçe yalnızlaşıyorsa ve yatakta da yalnızlık başlıyorsa ilişkiler de tükenmeye başlamıyor mu? Konuyla ilgili görüştüğümüz Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan şöyle diyor: “Modern kadın yalnız, çünkü modern kadın yalnızlığı seviyor. Başka birinin hegemonyasında olmak, başka birinin gücünü kabullenmek zor geliyor. Güçlü kadınlar erkeklerle omuz omuza çalışıyorlar, onlarla rekabet içerisinde oluyorlar. Erkeklerle işyerinde rakipler, sokakta rakipler, yani her alanda rekabet edebiliyorlar. Ama asıl sorun erkeklerin güçlü kadınlarla baş edemeyeceklerini düşünmesi.”

  - Advertisement -

  Kadınların orgazm döngüsünde uyarılma, plato evresi, orgazm ve çözülme evresi var. Erkekler için ise orgazm daha basit bir durum. Çünkü uyarılmaları daha kolay, plato evresi yani ereksiyon olmaları daha hızlı, orgazm daha rahat ve çözülme evresi daha basit oluyor. Kadınlar birden uyarılamıyorlar ve kadınlar için cinselliğe adapte olmak erkekler kadar kolay değil.

   

  Flört endişesinin altında neler yatıyor?

  Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu’nun altında travmalar, tacizler, eski ilişkilerde yaşanan sorunlar yatıyor. Kadınlar hassas oldukları için geçmişte yaşanan deneyimleri silmeleri kolay olmuyor. Bu kişilerde EMDR yani Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme tekniği işe yarayabiliyor. Bu teknik, taciz, doğal afetler veya çocukluk döneminde yaşanan üzücü olaylar gibi rahatsız edici yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunların yanı sıra, fobi, performans kaygısı, panik bozukluk, beden algısının bozukluğu, çocuklarda travma belirtileri, yas, kronik ağrı ve başka sorunların tedavisinde kullanılan psikolojik bir yöntem.

  Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, yetersizlik, iş başarısında düşme gibi sorunlarla kendilerine başvuran hastaların temeline inildiğinde çok ciddi yetersizlik algısı sorunuyla karşılaşabildiklerini belirtiyor. Kaplanhan, “Bize farklı sebeplerle başvuran hastada aslında geçmişinde çok basit gibi görünse de ailesinden ya da erkek arkadaşından ‘çok güzel değilsin, çok şişmansın’ gibi cümleler duyduğu için yetersizlik algısı çıkabiliyor. Böyle bir olay yaşayan kadın, sonrasında kendini yetersiz hissettiği için ciddi bir ilişkiye adapte olamayabiliyor. On kadından üçü ya da daha fazlası geçmiş yaşamında tacize uğramış olabiliyor. Tacizler genelde erkek arkadaşlar, tecavüzlerin çoğu ise eşler tarafından gerçekleştirilmiş oluyor. Bu da partnere duyulan güveni azaltıyor” diyor.

   

  Jager Kadını

  Jager kadını modern kadınlar için kullanılan bir kavram. Bu kadınlar tek başlarına içmeye gidiyor, festivallere katılıyor, eğlenmeyi seviyor fakat günün sonunda eve tek başına dönüyor.

   

   

  Erkekler güçlü kadınlardan kaçıyor

  Yalnız kalan kadınların en sık yaşadığı sorunlardan biri obsesyon oluyor. Bu kişiler, mükemmeliyetçi, kontrollü, takıntılı davranışlar sergiliyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Mükemmeliyetçi kadın, Ahmet diye biriyle tanıştığında ve o kişi ona incineceği bir şey söylediğinde, sıradan bir şey de olsa buna takılıyor ve ‘Benim bu kişiye ihtiyacım yok’ diyerek daha başlamadan ilişkiyi bitirebiliyor. Karşısına Mehmet çıktığında da o kadar kontrolcü oluyor ki o ilişkisi de bitmek durumunda kalıyor. Sonra bu negatif deneyimler kadını yalnızlaştırmaya başlıyor. Yaşadığı bu ilişkiler sonrasında erkeklerin karşısına daha güçlü çıktığında erkek kadına nasıl davranacağından emin olamıyor ve kaçabiliyor” diyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....