• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Pelin Uysal

Mu varyantı nedir? Diğer varyantlara göre daha mı tehlikeli?

0

Dünyanın konuştuğu “B.1.621” diğer adıyla Mu varyantı aşılara karşı daha dirençli olabilir. Ancak bu konuda henüz daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. İlk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da görülen Mu varyantı yaklaşık 40 ülkeye yayılmış durumda. Mu varyantı 30 Ağustos’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından Eta, Ioata, Kappa, Lambda’nın ardından “yakından izlenmesi gereken varyant” kategorisine alınan beşinci varyant oldu. 7 Eylül 2021 tarihli haberlere göre Mu Varyantı ABD’nin 49 eyaletinde görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise 7 Eylül 2021’de Türkiye’de 2 kişide Mu Varyantı’nın tespit edildiğini söyledi. Peki, gündemdeki mu varyantı nedir? Belirtileri nelerdir? Mevcut aşılar varyantlara karşı etkili mi? Diğer varyantlardan daha mı tehlikeli? Farkı ne? Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Pelin Uysal, merak edilen soruları sizler için yanıtlıyor…

Röportaj: YAĞMUR TOPÇU

MU VARYANTI NEDİR? *

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de de yeni görülmeye başlayan, Yunan alfabesinin 12. harfinin adı verilen Mu varyantı; Dünya Sağlık Örgütü tarafından B.1.621 olarak adlandırılan ve aşıya dirençli olabileceği düşünüldüğü için dikkatle ‘incelenmesi’ gereken kategorisine konan, Covid -19’un mutasyonu sonucu oluşan yeni bir varyantıdır. İlk olarak Latin Amerika’da yoğun olmak üzere Kolombiya’da yüzde 39, Ekvador’da yüzde 13 oranında saptanmıştır. Ancak tüm dünya nüfusunun yüzde 0.1’ini enfekte ettiğinden henüz tehlikeli varyant grubuna dahil edilmemiştir. Güney Amerika ülkelerine ek olarak ABD, Uzakdoğu, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya gibi yaklaşık 40 ülkede görülmüştür.

MU VARYANTI BELİRTİLERİ *

  • Öksürük,
  • Ateş,
  • Tat koku alma kaybı gibi diğer varyantlara benzer semptomlar görülebilmektedir.

mu varyantı

MEVCUT AŞILAR VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ Mİ? *

Özellikle alfa, beta, gama, delta varyantları gibi tehlikeli kategorisinde bulunan varyantlar için aşılanma son derece önemlidir. Yapılan bazı çalışmalarda özellikle delta varyantına Biontec Pfizer aşısının daha etkili olduğu belirtilmiştir. Kendi klinik gözlemim de bu şekildedir. Mu varyantı yeni bir varyant olduğundan ilgili çalışmalar devam etmektedir. Aşı etki etmiyor demek için çok erkendir. Ancak aşılanma oranımız hatta tüm dünyada aşılanma oranı yükselmedikçe yeni varyantlar hatta maalesef aşıya dayanıklı varyantlar çıkması muhtemeldir.

MU VARYANTI DİĞER VARYANTLARA GÖRE TEHLİKELİ Mİ? *

Dünya Sağlık Örgütü delta gibi tehlikeli kategorisine henüz koymamıştır. Ancak global alanda hızlı bir yayılım göstermiştir. Ülkemizde de yeni 2 vaka bildirilmiştir. Aşıdan etkilenmeme riski olabileceği düşünülmektedir. Çalışmalar devam etmektedir.

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here