Diğer
  Ana SayfaİlişkiMükemmeli ararken sahteleşen hayatlar

  Mükemmeli ararken sahteleşen hayatlar

  -

  agustos-2012-iliski-resim-2NEDEN HUZURSUZUM?
  Bir türlü elinizdekilerle yetinememek, hep daha fazlasını istemek, ailenize, arkadaşlarınıza, komşularınıza, çocuklarınıza tahammül edememek, bir süre sonra kendinize de tahammül edemez hale gelmek… Eğer bu insan sizseniz;
  ■ Sosyal ilişkilerinize göz atın: 30 yaşına gelmiş bir insanın 5-6 yıllık bir-iki dostu olması gerekiyor. Eğer bulunduğunuz çevrelerde herkes size yanlış yapıyor, kimse sizi anlamıyor, çevrenizdekilerle hep bir geçimsizliğiniz varsa bunu dikkate almak şart. Öte yandan dostluklara kıymet vermek, insanları olduğu gibi kabul etmek çok önemli. Çünkü yakınlarımız genellikle bizi dinlemiyor, eleştirmeyi tercih ediyor. Oysa biz sadece dinlenmek istiyoruz. Kendimizi birine engellenmeden anlatırken ikilemlerimizi zaten kendimiz fark ediyoruz. Kimsenin bir eleştiri yapmasına, fikir vermesine dahi gerek kalmıyor. Kendi çevremizdekileri de az yemek yapmış, iyi giyinmemiş, geç gelmiş gibi yargılarla eleştirmemiz gerekiyor. İnsanların eleştiriye değil, paylaşıma ve sohbete ihtiyacı var.
  ■ Aile ilişkilerinizi değerlendirin: Kendinizi ailenize ne kadar ait hissediyorsunuz ve orada ne kadar yeriniz var? Örneğin ailenin en küçüğüyseniz ve ağabeyiniz nedeniyle aile içinde büyüyecek yeriniz, yerleşke alanınız kalmamışsa bununla yüzleşmeniz gerekiyor. Çare ise oradan çıkabilmekte yatıyor. Aile ilişkilerini bozmadan, sistemi dağıtmadan, anlaşılabilir savunmalarla oradan çıkıp başka bir yerde yeşermeniz, sizin bir eksikliğiniz olmadığını fark etmeniz gerekiyor.
  ■ Tekrarları yaşamayın: Ailede yaşadığınız sorunları kendi hayatınızda da tekrarlamayın. Sorunların farkında olun ki ailedeki aynı figürleri tekrar hayatınıza sokup benzer sorunları baştan yaşamayın, kendinizi yine aynı hissetmeyin.
  ■ İş ilişkilerinizi gözden geçirin: İş yerinizde bir çatışma varsa bunu net çatışma olarak değil, kendinizi o kişiden farklı şekilde ortaya koyarak sürdürün. Cesaretiniz varsa gerekli duruşları sergileyerek, duygusallığa kapılmadan mücadele edin. Eğer buna gücünüz olmadığını düşünüyorsanız başka bir kulvara geçin ama kalıp uygun mücadele etmenin uzun vadede daha iyi sonuç vereceğini unutmayın.

  Bu durum ilişkide hangi hataların yapılmasına neden oluyor?
  Çok güzel giyiniyoruz, saçımıza, kıyafetlerimize çok özen gösteriyoruz. Vücudumuzda beğenmediğimiz noktalara müdahalelerde bulunuyoruz. Enerjimizin yüzde 80’ini bunlar için harcıyoruz. Bir de karşımızdaki kişiyle iletişim sağlamak, birlikte vakit geçirmek, sınırları koruyarak mutlu olabilmek için enerji harcamamız gerekiyor ama geriye kaldı yüzde 20. Bir diğer konu ise yanımızda taşıyacağımız kişinin zihnimizdeki ideal kişiyle uyuşup uyuşmadığı… Belki o bizim için mükemmel olan kişi değil ama onu bu çerçeveye oturtmaya çalışıyoruz. Hayalimizdeki erkek beklentilerimize karşılık veren, çok başarılı bir erkek ama yanımızdaki kişinin o erkek olduğu tartışılır! Biz ilişkiye bu beklentilerle hazırlanıyor ve o adamın hayalimizdeki erkek olup olmadığını bile sorgulamıyoruz. Bir kavanozun içinde, kendi yarattığımız dünyada adeta kendimizi ve diğerini oynuyoruz. Hayatın içinde zamanla aksaklıklar yaşanıyor ve bir gün mükemmel olduğuna inandığımız partnerimiz ondan beklediğimiz davranışı göstermeyince büyük şok yaşıyor, onu yücelttiğimiz yerden en dibe indiriveriyoruz.

   

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz