Diğer
  Ana SayfaPsikolojiMutluluğun peşinde...

  Mutluluğun peşinde…

  -

  Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Depresyonda mısınız yoksa sevgilinizden mi ayrıldınız? Oturup kara kara düşünmek yerine doğal güçlerden yardım almaya ne dersiniz?

  En ufak bir sorun bile kırılıp, dağılmanıza neden oluyorsa kendinizi yetersiz hissetmeyin. Çünkü kimi zaman herkesin sorunları aşamadığı, oturup kara kara düşündüğü durumlar olur. Önemli olan ‘ah, vah’ demek yerine çözüm yolları bulmaya çalışmak. İşte size doğal yollardan mutlu olmanın en kolay yolları!

   

  Pazartesi sendromunda

  - Advertisement -

  Neredeyse pazar gecesinden başlayan ve pazartesi sabahı sürekli olarak mutsuz olmanıza neden olan pazartesi sendromunu aşmak istiyorsanız, sürekli işe gittiğinize üzülmek yerine bir bardak çay için. Evet, yanlış duymadınız. Bergamot içeren bir bardak çay, kokusuyla sizi kendinize getirir. Yapılan araştırmalar, bergamotun özellikle depresyona iyi geldiğini ve kendini iyi hissetmek isteyenlerin mutlaka bu bitkiyi tüketmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

   

  Güvensizlik hissettiğinizde

  Aromaterapistler, gül kokusunun hem iyi hissetmeye yardımcı olduğunu hem de güven duygusu yarattığını belirtiyor. Bu nedenle güvensizliğinizi gül kokusu içeren bir yüz yıkama jeli ya da gül esansı içeren bir parfümle yenebilirsiniz. Aynı zamanda yapılan araştırmalarla gül kokusunun hafızayı güçlendirdiği de ortaya konuldu.

   

  Suçluluk hissi duyduğunuzda

  Yaptığınız ya da yapmadığınız bir şey için suçluluk duyuyor olabilirsiniz. Kendi kendinize bu duyguyu yenmek istiyorsanız sürekli hayıflanmak yerine şu üç adımı uygulayın:

  1. Olaylarla yüzleşmelisiniz: Sadece olaya odaklanın ve başka şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

  2. Konuya odaklanmalısınız: Her olaydan kendiniz için iyi olan bir yön çıkarmayı başarmalısınız.

  3. Olayların tekrar üzerinden geçmelisiniz: Suçluluk hissettiğinizde yaşadığınız olayı etraflıca tekrar gözden geçirin. Mutlaka sizi rahatlatacak bir detay bulacaksınız.

   

  Mutsuz olduğunuzda

  Kendinizi üzgün ve mutsuz hissettiğinizde tütsülerin yardımına başvurabilirsiniz. Güzel kokulu bir tütsüyü yakıp kendinize vakit ayırdığınızda çok daha mutlu hissedersiniz. Özellikle portakal kokulu bir tütsü, yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olurken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....