Mutluluğun peşinde…

25062013 mutluluk1

Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Depresyonda mısınız yoksa sevgilinizden mi ayrıldınız? Oturup kara kara düşünmek yerine doğal güçlerden yardım almaya ne dersiniz?

En ufak bir sorun bile kırılıp, dağılmanıza neden oluyorsa kendinizi yetersiz hissetmeyin. Çünkü kimi zaman herkesin sorunları aşamadığı, oturup kara kara düşündüğü durumlar olur. Önemli olan ‘ah, vah’ demek yerine çözüm yolları bulmaya çalışmak. İşte size doğal yollardan mutlu olmanın en kolay yolları!

 

Pazartesi sendromunda

Neredeyse pazar gecesinden başlayan ve pazartesi sabahı sürekli olarak mutsuz olmanıza neden olan pazartesi sendromunu aşmak istiyorsanız, sürekli işe gittiğinize üzülmek yerine bir bardak çay için. Evet, yanlış duymadınız. Bergamot içeren bir bardak çay, kokusuyla sizi kendinize getirir. Yapılan araştırmalar, bergamotun özellikle depresyona iyi geldiğini ve kendini iyi hissetmek isteyenlerin mutlaka bu bitkiyi tüketmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Güvensizlik hissettiğinizde

Aromaterapistler, gül kokusunun hem iyi hissetmeye yardımcı olduğunu hem de güven duygusu yarattığını belirtiyor. Bu nedenle güvensizliğinizi gül kokusu içeren bir yüz yıkama jeli ya da gül esansı içeren bir parfümle yenebilirsiniz. Aynı zamanda yapılan araştırmalarla gül kokusunun hafızayı güçlendirdiği de ortaya konuldu.

 

Suçluluk hissi duyduğunuzda

Yaptığınız ya da yapmadığınız bir şey için suçluluk duyuyor olabilirsiniz. Kendi kendinize bu duyguyu yenmek istiyorsanız sürekli hayıflanmak yerine şu üç adımı uygulayın:

1. Olaylarla yüzleşmelisiniz: Sadece olaya odaklanın ve başka şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

2. Konuya odaklanmalısınız: Her olaydan kendiniz için iyi olan bir yön çıkarmayı başarmalısınız.

3. Olayların tekrar üzerinden geçmelisiniz: Suçluluk hissettiğinizde yaşadığınız olayı etraflıca tekrar gözden geçirin. Mutlaka sizi rahatlatacak bir detay bulacaksınız.

 

Mutsuz olduğunuzda

Kendinizi üzgün ve mutsuz hissettiğinizde tütsülerin yardımına başvurabilirsiniz. Güzel kokulu bir tütsüyü yakıp kendinize vakit ayırdığınızda çok daha mutlu hissedersiniz. Özellikle portakal kokulu bir tütsü, yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olurken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here