Diğer
  Ana SayfaTESTMutluluğun resmini çizebilir misin?

  Mutluluğun resmini çizebilir misin?

  -

   

  02042014 test46. b. Antalya

  Kalkınma Bakanlığı uzmanlarının Türkiye’yi 26 bölgeye ayırarak yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre Antalya, Isparta ve Burdur ile birlikte en mutlu şehirler sıralamasında ilk sırayı paylaşıyor. İktisadi hoşnutsuzluğun değerlendirme ölçütü olduğu incelemede işsizlik ve enflasyon oranları temel alındı.

  7. a. Doğru

  TÜİK tarafından 2012 yılında yapılan Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre, evli bireyler evli olmayanlara oranla daha mutlu! Çalışmaya katılan evli kişilerin yüzde 63,9’u mutlu olduğunu ifade ederken, bu oran bekarlarda yüzde 52,9 olarak belirlendi.

  - Advertisement -

  8. d. 50 ve üzeri

  Şu bir gerçek ki, insanlar 50 yaşından sonra kendilerini daha mutlu, daha az stresli ve daha iyi hissediyor. 340 bin kişi üzerinde yapılan bir ankete göre orta yaş grubunda olmak insanların refaha ulaşmasını sağlıyor. Araştırmacılar 20’li yaşlarda görülen stres ve öfke gibi olumsuz duyguların 50’sindeki kişilerde daha da azaldığını, endişe seviyelerinin düştüğünü gösteriyor. Görünen o ki yaşla birlikte bilgelik artıyor, duygusal zeka gelişiyor.

  9. a. Seks

  Yatak odasındaki seks aktivitelerini banka hesabının şişkinliğine tercih edenlere müjde! Araştırmalar, seksin insanları paradan çok daha mutlu ettiğini gösteriyor.

  10. a. Beynin neşeyle ilişkili parçası

  Mezolimbik yol, beynin neşeyle ilişkili merkezini ifade ediyor. 

  11. c. Müzik terapisi

  Müzik terapisi, kişinin kendini ifade ederek, fiziksel ve duygusal şifa kazanmasına, sağlık halini sürdürmesine yardımcı oluyor. Müziğin ritmi ve sesi sizi heyecanlandırıp, rahatlatıyor. Bu terapi kişinin kalp hızını ve kan basıncını azaltmaya yardımcı oluyor, ayrıca düşünme yeteneğini artırarak, öğrenme gücünü, mantık ve hafızasını da geliştiriyor.

  12. b. Yanlış

  Pozitif bir bakış açısına sahip olmak, kişinin kendini asla mutsuz hissetmeyeceği anlamına gelmiyor. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Bütünleyici Tıp Merkezi Tıbbi Direktörü Dr. David Spiegel de mutluluğun üzülmemek anlamına gelmediğini belirterek, “Duygularını bastırmaya çalışan insanlar aslında üzüntülerini engelleyerek daha endişeli ve depresif bir ruh haline bürünüyor. Bunu yaparken olumlu duygularını da bastırıyorlar” diyor.

  13. a. Minnettarlık

  Elbette, zevk harika bir şey ve keyifli deneyimler sonucu daha fazla mutluluk elde edilse de yine de yetmez. Oysa pozitif duyguların etkilerini inceleyen psikologlar, minnet duymanın mutluluk duygumuzu geliştirdiğini söylüyor.

  14. a. Zevk

  Yunanca’dan gelen hedonofobi, hedonizm ve hedonist, zevk anlamına gelen hedon kelimesinden türüyor. Hedonizm, yaşamın temel amacı olarak zevki vurgulayan bir felsefeyi, hedonist ise zevk arayan insanı tanımlıyor.

  15. a. Kan akışı hızını ve bağışıklık sistemini etkiliyor

  Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 11 komedi ve dram türünde filmlerin izleyicilerin kan damarları üzerindeki etkileri incelendi. Gösterimden sonra komedi izleyen grubun kan damarları normal iken, dram izleyenlerin damarlarındaki kan akışının kısıtlandığı görüldü. Yapılan farklı çalışmalarda ise mizah kullanma yeteneğinin vücutta enfeksiyonla savaşan antikorların seviyesini yükseltip, bağışıklık hücrelerini artırdığı belirlendi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz