Diğer
  Ana SayfaPozitifMutluluk ayaktan başlar

  Mutluluk ayaktan başlar

  -


  06122013 refleksoloji2Refleksoloji yaygınlaşıyor

   

  Ülkemizde refleksoloji yapan merkezler ne kadar yaygın?

  Son zamanlarda refleksoloji merkezlerinin, gerek yurt içinde, gerekse dünya genelinde daha çok yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Yine de ülkemizde yeteri kadar bilindiğini söylemek mümkün değil.

   

  - Advertisement -

  Kendimize bu masajı yapabilir miyiz?

  Hayır, kişi kendi kendine uygulayamaz. Özellikle ayak altındaki noktaların uyarılması için ayağın karşısına geçmek gerekir. Bu da kişinin tek başına yapabileceği bir şey değil.

   

  Hamilelik döneminde refleksoloji yaptırılabilir mi?

  Gebeliğin ilk dört ayında refleksoloji yapılmasını pek önermiyoruz. Sonrasında ise bir sakınca olmadığı gibi birçok faydası var. Anne adaylarının en çok yaşadığı sorunlardan biri olan ayaklarda ödem-şişme ile buna bağlı rahatsızlıklar, ayak masajı ile azaltılabiliyor. Hamilelik döneminde refleksoloji, ödemin yanı sıra başka sıkıntılarla baş etmede de etkili. Baş ağrısı, kabızlık, hemoroit, tansiyon düzensizlikleri, yorgunluk, bulantı ve kusma, uykusuzluk, kansızlık, endişe, sırt ağrıları, kramplar gibi… Araştırmalar da gösteriyor ki; hamilelik döneminde refleksoloji terapisi alan kadınlar, bu süreci daha rahat geçiriyor, daha çabuk ve daha acısız doğum yapabiliyor. Ayrıca doğumdan sonra emzirmede daha başarılı oluyorlar ve doğum sonrası oluşan depresyonu çok daha kolay atlatıyorlar.

   

  Ayda iki-üç seans yaptırın

   

  Masajın ne kadar aralıklarla yaptırılmasını öneriyorsunuz?

  Refleksoloji ihtiyacını vücudumuzun belirlediğini söylemek en doğru cevap aslında. Yorgun ve stresli dönemlerimizde refleksoloji yaptırmak için beklemeye gerek yok. Bunun dışında ayda iki ya da üç defa masaj yaptırmak bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalı.

   

  Bir seans ne kadar zaman alıyor?

  Bu süre ayak başına 15-20 dakika sürüyor. Tekrar sayısını artırarak masajı daha uzun bir zaman dilimine yaymak mümkün. Dolayısıyla 35-40 dakika bir seans için ayrılması gereken en uygun süre.

   

  Günün hangi saatlerini önerirsiniz?

  Günün herhangi bir zamanı yapılabilir. Yine de stres ve yorgunluğun en yüksek olduğu saatler daha faydalı olabilir.

   

  06122013 refleksoloji3

   

  REFLEKSOLOJİ EĞİTİMİ

  ReflexPoint, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile işbirliği yaparak dönem dönem refleksoloji kursları da açıyor. Uygulama kısmı Taylandlı eğitmenler tarafından verilen eğitimler, üç gün pratik, bir gün teorik olarak toplam dört gün sürüyor. Bir günlük teori eğitimi ise, Boğaziçi Üniversitesi mensubu eğitmenler tarafından veriliyor. Katılımcılara kurs sonunda Boğaziçi Üniversitesi tarafından katılım sertifikası veriliyor. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız BÜYEM veya ReflexPoint’i arayabilirsiniz.

  www.reflexpoint.com

   

  Yazı: Neslihan BÖLE

  Pozitif Dergisi Sayı 1

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz