Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetNasıl besleniyorsunuz? Beslenme şekliniz, ağız sağlığını da etkiliyor!

  Nasıl besleniyorsunuz? Beslenme şekliniz, ağız sağlığını da etkiliyor!

  -

  Ağız sağlığı, güzel bir gülümsemeden çok daha fazlasını ifade edebiliyor. Çünkü ağız içinde oluşabilecek hastalıklar kişisel ilişkilerden özgüvene hatta beslenmeye dek yaşamın her alanını etkileyebiliyor.

  Ağız sağlığı ve genel sağlık iki yönlü bir ilişkiye sahip. Dent Suadiye Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Dt. İlker Arslan, ağzın vücudun aynası olduğunu ve genel sağlık durumu hakkında ipuçları sunduğunu belirterek, “Bu sayede beslenme yetersizlikleri ve diğer hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarıyor. Vücudumuz karmaşık bir sistemdir. Seçtiğimiz yiyecekler ve bunları ne sıklıkla yediğimiz, genel sağlığımız ile diş ve diş etlerimizin sağlığını da etkileyebiliyor. Diyet ve beslenmenin diş çürükleri başta olmak üzere birçok ağız hastalığına etkisi, dengeli beslenme de ağız sağlığı ile ilişkili oluyor. Dolayısıyla iyi bir ağız hijyeni rutiniyle dahi yani günde iki kez fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımıyla da dişleri uzun vadede sağlıklı tutmak zor olabiliyor” diyor.

  ZENGİN BESLENME SAĞLIKLI DİŞLERİ VE DİŞ ETLERİNİ DESTEKLİYOR

  Tüm besin gruplarından, besin açısından zengin çeşitli yiyecekler yemek, sağlıklı dişleri ve diş etlerini destekliyor. Bu durum; sağlıklı bir gülümseme ve sağlıklı bir vücut için dengeli meyve, sebze, proteinli gıdalar, kalsiyum açısından zengin gıdalar ve kepekli tahıllar gibi yiyecek alışkanlıklarını sürdürmek anlamına geliyor. Öte yandan diş çürüğünün oluşumuna sebebiyet verecek şekerli gıdaların fazla tüketiminin diş kaybına yol açabileceğini, böylece meyve ve sebzeler de dahil sert ve lifli gıdalardan kaçınılmasına neden olarak çiğneme yeteneğini bozacağına dikkat çeken Dr. Dt. Arslan, şöyle bilgi veriyor:

  “Dişte bozulma gibi diş durumunun, malnütrisyon için ciddi bir risk faktörü olarak düşünülmesi önem taşıyor. Geleneksel yaşam tarzına ve düşük şeker tüketimine sahip izole topluluklarda çok düşük düzeyde diş çürüğü bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Ekonomik koşullar düzeldiğinde veya ‘Batı diyeti’ denilen yiyeceklerin tüketilmesi ile şeker ve diğer fermente olabilen karbonhidratların miktarı arttığında, diş çürüğü oranlarındaki artış fark edilir düzeye ulaşıyor.”

  YANLIŞ BESLENME, MODERN YÖNTEMLERLE TEDAVİ EDİLİYOR

  Günümüzde yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan diş hasarı ve diş kayıpları, modern diş teknolojileri kullanılarak tedavi edilebiliyor. Diş beyazlatmadan ihtiyaca göre restoratif diş kaplamaları, implantlar veya daha derinlemesine, tamamen kişiye özel bir gülümseme dönüşümüne dek farklı yollardan faydalanılabildiğine dikkat çeken Dr. Dt. Arslan, “Diş restorasyonlarında, bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) denilen 3D son teknoloji dijital baskı sistemleri ile karmaşık prosedürler dahi çok daha hızlı, daha kolay ve daha doğru şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu da hastaların konforlu ve doğru tedaviyle buluşmasını sağlıyor” diyor.

  - Advertisement -

  GECE ATIŞTIRMALARINA DİKKAT!

  Özellikle geceleri yüksek yağlı yiyecek tüketenler, birtakım sağlık sorunları yaşama eğiliminde oluyor. Bunlardan biri de diş kaybı olarak belirtiliyor. Genellikle yiyecek tüketildikten sonra tükürük, yiyecek artıklarını temizliyor. Böylelikle pH seviyesini, düşük bakteri seviyelerine sahip sağlıklı bir ağız boşluğu için gereken nötr seviyelerle değiştiriyor. Öte yandan geceleri daha az tükürük akışı oluyor. Bu nedenle ne yerseniz yiyin, bakterilere, büyümesi ve diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olarak sonuçta diş kaybına yol açması için bir ortam sağlayabiliyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz