Diğer
  Ana SayfaSağlıkNasıl nefes alırsanız öyle yaşarsınız

  Nasıl nefes alırsanız öyle yaşarsınız

  -

  Hayatınız, ilk ve son nefesiniz arasında geçen süreden oluşuyor. Peki milyonlarca kez nefes aldığınız bu yolculuk sırasında sadece nefes alma kapasitenizi tam olarak kullanmadığınız için hak ettiğiniz güzellikleri yaşayamadığınızı öğrenseniz ne yapardınız?

  Mükemmel nefes nasıl olur diye düşünüyorsanız, hayatının ilk günlerini yaşayan bir bebeğin inip çıkan karnını izlemeniz yeterli. Bir de dönüp dikkatle kendinizi dinlediğinizde diyaframınızı kullanmadığınızı, nefesinizin çok hafif ya da aceleci olduğunu, zaman zaman da hiç nefes almadığınızı fark etmeniz mümkün. Transformal Nefes Eğitmeni ve Yaşam Koçu Nilgül Tavsel bu durumu; zaman içinde yaşadığımız olumsuz deneyimler nedeniyle nefes alma kapasitemizin kısıtlanması olarak açıklıyor. Yüzleşmek istemediğimiz travmalarımızı bastırmak için bedenin ilgili bölümüne oksijen göndermeyip, zaman içinde burada bir düğüm oluşturduğumuzu anlatan Tavsel, “Bedenin, zihnin ve ruhun kendini sağlıklı olarak ifade etmesi engellenince ortaya hastalıklar çıkıyor. Doğru nefes ile tanıştıktan sonra uzun süredir üzerinizde olan ve artık varlığına alıştığınızı düşündüğünüz korseden kurtulmuş gibi hissedeceksiniz” diyor. Nefes Eğitmeni ve Yaşam Koçu Nilgül Tavsel’e tekniğin detaylarını ve iyileştirme gücünü sorduk.

  Yanlış nefes almaya ne zamandan itibaren başlıyoruz?
  Bebekler ve hayvanlar diyaframlarını mükemmel şekilde kullanıyor, nefes alırken karınları şişip iniyor. Ancak bu kadar kolay olan bir şey bizim için çok zor olabiliyor. Doğum anından itibaren hayatımızda hoşumuza gitmeyen, bizi üzen, korkutan, rahatsızlık veren olaylarla karşılaştığımızda nefesimizi tutmaya başlıyoruz. Nefesimizi tutarak o olumsuz duygunun üzerini kapatıyoruz ve zaman içinde bir daha o duyguyu ifade eden bölgeye nefes almamaya başlıyoruz. Nefes alış şeklimizi bilinçaltımızdaki kayıtlar belirliyor. Örneğin hayatındaki diğer kişilere öncelik veren, suiistimale açık, cinsel yönden bastırılmış, yeteri kadar sesini çıkartmayan Türk kadını çoğunlukla karnına nefes almıyor, sadece göğüs nefesi alıyor. ‘Erkek adam ağlamaz, duygularını söylemez, kendini cinsellikle ifade eder’ diye büyütülen Türk erkekleri ise göğüslerini es geçip direkt karınlarına nefes alıyorlar.

  subat-2012-alternatif-resim-3Doğru nefes almayı tanımlar mısınız?
  Hepimiz hayatta kalmak için nefes alıyoruz ancak doğru nefes almak, solunum sisteminin tam olarak kullanılması yani diyaframın kullanılması anlamına geliyor. Akciğerler tam kapasite ile dolduğunda, altında bulunan bir kas olan diyaframı itmeye başlıyor. Diyafram bu hareketin etkisi ile karnımızı şişiriyor ve böylece bu bölgede bulunan ve hayati önem taşıyan organlara adeta masaj yapıyor yani buraya bir anlamda can veriyor. Bu hareket olmadığı zaman ise dolaşım, boşaltım sistemi problemleri, bel ağrıları, kadınlarda adet sancıları hatta kısırlık gibi birçok problem ortaya çıkmaya başlıyor.

  Transformal Nefes sistemi nasıl çalışıyor?
  Transformal Nefes, evrensel çekim yasalarına göre işliyor. Bu yasaya göre; düşük seviyeli bir enerji, yüksek seviyeli bir enerji ile karşılaştığında kalıcı olarak daha yüksek frekansa aktarılıyor. İçimizde oluşan blokajlar hep düşük frekanslı oluyor, yüksek frekanslı oksijen ve yaşam gücü enerjisi ile karşılaştığında yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başlıyor. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz