Diğer
  Ana SayfaHaberNasıl zayıfladık?

  Nasıl zayıfladık?

  -

  Türkiye’nin ilk ve tek sağlıklı yaşam dergisi Formsante’nin uzman bilimkurulu eşliğinde başlattığı ‘Gelin Sizi Zayıflatalım’programının ikinci turu da başarıyla sona erdi. 3 ay içinde toplam 65.1 kg veren 6 katılımcı için hayat artık daha sağlıklı, daha hafif ve daha keyifli.

  Formsante'nin büyük ilgi gören projesi 'gelin Sizi Zayıflatalım'ın ikinci turu nihayet sona erdi. Katılımcılar, gözle görülür biçimde zayıfladılar. Genel olarak hedef kilolarına ulaştılar. Ulaşamayanların ise bir-iki kilo fazlası kaldı. Onu da önümüzdeki günlerde verecekler. Fotoğraf çekimi için stüdyoda buluştuğumuzda hepsinin de ortak görüşü, hayatlarında yeni bir sayfa açılmış olması. Çekim saatleri boyunca sık sık geçmişi hatırladık hep birlikte. Projeye ilk katıldıkları günler gözümüzün önüne geldi.
  Her şey bundan birkaç ay önce Formsante dergisinde yer alan 'Gelin Sizi Zayıflatalım' projesi formunu doldurarak dergiye göndermeleriyle başladı. Binlerce aday arasından en uygunbulunan katılımcıların hemen hepsi daha önce pek çok kez profesyonel olmayan diyet denemeleri olan kişilerdi. Ancak hiçbirinde başarılı olamayan katılımcıların arasında, Burak Bora gibi bu denemeleri ölüm orucu şeklinde tanımlayıp kendini günün sonunda dolma tenceresinin içinde bulan bile vardı. Tüm bu başarısız girişimlerden sonra ise herkes aynı düşüncede birleşmişti : Ben bir şeyleri yanlış yapıyorum. Bu yüzden profesyonel bir desteğe ihtiyacım var.

  Ve sonunda kilo vermeyi kafasına koymuş bu 6 kişi 'Gelin Sizi Zayıflatalım'programının ikinci turuna seçildi. Daha önce hiç yaşamadıkları kadar yoğun ve disiplinli bir programın içinde buldular kendilerini. Uzman diyetisyenden fitness eğitmenine, estetik uzmanından iç hastalıkları doktoruna ve psikoloğa kadar Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından oluşan geniş bir bilimkurulunun denetiminde gerçekleşen program, diyet, spor, estetik uygulamalar ve masaj gibi farklı ayaklardan oluşuyordu. Dolayısıyla katılımcılar için haftanın her günü farklı bir gün demekti! Haftalık diyet reçetelerinin yenilendiği konsültasyon toplantısı, mezoterapi ve oksijen kapsülü gibi inceltici estetik uygulamalar, selülit masajı, haftada en az 3 gün spor derken katılımcılardan Çiğdem Şehsuvaroğlu'nun dediği gibi sosyal hayat tam anlamıyla sekteye uğradı. Ancak zaman içinde kilolar verildikçe bir tek katılımcı bile bu durumdan şikayet etmedi.

  Daha önce profesyonel diyet yapmamış olan katılımcılar ilk haftalarda diyet reçeteleriyle uzlaşmakta hayli zorlandılar. Ancak haftalar ilerledikçe katılımcıların beslenme alışkanlıklarında şaşırtıcı değişimler yaşandı. İlk haftalarda yediklerini az bulan ve bu yüzden asabileştiğini söyleyen Hakan Karcıoğlu zaman içinde eskiden ne kadar çok yemek yediğini, artık o kadar çok yemek yemeye hiç gerek olmadığını anladığını söylemeye başladı. Yine ilk haftalarda adeta tatlı halüsinasyonları gören Hüray Demirtaş, birkaç hafta sonra tatlısız yaşamak da mümkünmüş demeye başladı. Programın en kilolu katılımcılarından Begüm daha az yemek yiyerek yaşamaya alışmaktan öylesine mutluydu ki, Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez'in kendisine önerdiği ekstra dondurmaları bile reddetmeye başladı. Haftalık diyet reçeteleri düzenlenirken en kıran kırana pazarlıkları ise yemek konusunda tam bir keyif adamı olan Evrim Ercan yaptı. 3 ay içinde kilo verirken kokoreç, rakı, dondurma gibi pek çok zevkinden mahrum kalmamayı da başardı böylece.

  Estetik uygulamalar ve masaj, herkes için hem rahatlayıp stres attıkları hem de özellikle takıntı yaptıkları bölgelerin inceldiğini görerek motivasyon buldukları bir süreç oldu. Gerçekten de 3 ay boyunca özellikle erkeklerin her hafta birbirlerine göbeklerini gösterip, öncesi ve sonrası karşılaştırmaları yaptıkları sohbetler dinlemeye değerdi. Kadınlar ise daha önce bol tişörtler ve pantolonlarla sakladıkları fazlalıklarından kurtuldukça, haftalık toplantılara harika dar etekler ve açık yakalı bluzlarla gelmeye başladılar.

  - Advertisement -

  Spor tüm program boyunca katılımcıları en çok zorlayan süreç oldu belki de. Çünkü program boyunca katılımcıların hayatlarındaki değişiklikler en çok spor seanslarına yansıdı. Programın başında yapılan testler sonucu kendisine zehirli guatr başlangıcı teşhisi konulan Hüray Demirtaş maalesef programın spor ayağına hiç katılamadı. Programın ortasında işini değiştirerek daha yoğun bir işte çalışmaya başlayan Çiğdem Şehsuvaroğlu ve yeni baba olan Evrim Ercan da spor seanslarına veda etmek zorunda kalan katılımcılardandı.

  3 ayın sonunda verilen kilolar, yaşanan değişimler, edinilen tüm bilgiler mutluluk verici olsa da programın en önemli ayaklarından birini de koruma programı oluşturdu. Çünkü esas amaç verilen kiloları hayat boyu koruyabilmeyi başarmak. Programın son gününde 6 katılımcıya kapsamlı bir şekilde koruma programını anlatan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez korumanın önemini ve 'Gelin Sizi Zayıflatalım' programının esas amacını bakın nasıl özetliyor: ''Herkes bütün bahanelerinden ve engellerden kurtulduktan sonra programı başarıyla tamamladı. Ancak unutulmaması gerekir ki, sağlıklı kilo verme sağlıklı kilo korumanın temelidir. Diyet sonrası en önemli olan şey kazanılan beslenme alışkanlıklarını unutmamaktır.''

  HÜRAY AYHAN DEMİRTAŞ (33)
  3 ay sonunda 5 kg vererek 68.8 kiloya indi. (Hedef 62)

  HAKAN ÇAĞATAY KARCIOĞLU (25) 3 ay sonunda 13 kg vererek 75.1 kiloya indi. (Hedef 75)

  BEGÜM ŞEKER (24) 3 ay sonunda 11.5 kg vererek 74.3 kiloya indi. (Hedef 70)

  AYÇA ÇİĞDEM ŞEHSUVAROĞLU (38) 3 ay sonunda 11.5 kg vererek 68.6 kiloya indi. (Hedefi 67)

  BURAK BORA (34)
  3 ay sonunda 14 kg vererek 77.7 kiloya indi. (Hedef 77)

  EVRİM ERCAN (30) 3 ay sonunda 10.1 kg vererek 83.1 kiloya indi. (Hedef 78)  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz