Diğer
  Ana SayfaSağlıkNasır nedir, nasıl geçer? Tedavi seçenekleri nelerdir?

  Nasır nedir, nasıl geçer? Tedavi seçenekleri nelerdir?

  -

  Nasır ya da diğer adıyla topuk dikeni genellikle ayak tabanında yanlış basma alışkanlığı, sert tabanlı ayakkabılar giymek, ayakta çok kalmak, çok yürümek, çok spor yapmak gibi nedenlerle oluşabilir. Çok ağrılı olabilen bu durum zaman zaman şiddetli boyutlarda yaşam konforunu ciddi bozabilir. Hastanın günlük hayatını etkileyecek boyutta hastanın yürüyüşünü engelleyecek şekilde sorunlar yaşamasına neden olabilir. Peki, nasır nasıl geçer? Nasır tedavisi yapılır? Tekrarlamaması için neler yapılabilir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, konu hakkında bilgi verdi.

  NASIR NEDEN OLUR?

  Daha çok baskı, basınç ve yük binmesi, ağırlık nedeniyle ayak tabanında nasır görülse de spor veya çalışmaya bağlı sürekli travmaya maruz kalan eller, dizler gibi vücudun diğer alanlarında da görülebilir. Aynı bölgeye sürekli basınç, ağırlık, yük bindirilmesi ve aynı bölgeye tekrarlayan travmalar nasır oluşmasının başlıca nedenidir.

  NASIR NASIL GEÇER?

  Bana sıklıkla nasır ilacı ya da nasır kremi var mı diye soruluyor. Aslında nasır; krem, ilaç veya bir solüsyonla kolay kolay tedavi edilemiyor. Çünkü nasırın derinin alt tabakalarına kadar inen bir kökü vardır ve tedavisinde kesin çözüm bu kökün çıkarılmasıyla mümkündür. Nasır tedavisinde çok sayıda tedavi seçeneğimiz vardır. Nasır tedavisinde hangi tedavi seçeneğini kullanacağına cilt doktorunuz nasırın derinliği ve lokalizasyonuna göre en doğru kararı verecektir.

  Nasır (topuk dikeni) tedavisinde ilk olarak özellikle çocuklar ve yaşlılarda ve daha yüzeysel lezyonlarda; nasır kremleri, solüsyonlar veya nasır bantları kullanarak başlanabilir. Bu topikal tedavi seçeneği ile tedavi şansı oldukça düşük olsa da bazı hafif formdaki nasır tedavilerinde sonuç alınabilmektedir.

  nasır nasıl geçer

  - Advertisement -

  LAZERLE NASIL TEDAVİSİ

  Lazer teknolojisi hayatımızı oldukça kolaylaştıran tedavi seçenekleridir. CO2 lazer teknolojisi ile nasır kolaylıkla tedavi edilebilir. Son derece güvenli ve başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

  NASIR TEDAVİSİNDE KOTERİZASYON YÖNTEMİ

  Sıklıkla tercih edilen, uygulaması oldukça kolay bir yöntemdir.  Nasırın olduğu bölge bir lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra o bölge koterize edilir. Topuk dikeninin köküne kadar ilerlemek ve tamamını köküyle çıkarmak önemlidir. Böylece nasır (topuk dikeni) kesin ve kalıcı olarak tedavi edilmiş olur. Nasırın tamamı çıkarılmadığında, kökü bir miktar kaldığında tekrarlama oranı çok yüksektir.

  NASIRIN TEKRARLANMAMASI İÇİN NE YAPILMALI?

  Topuk dikeni tedavisinde doğru tedavi yapıldıktan sonra hastaya nasırın tekrarlamaması için bası yapan unsurların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Örneğin ayak iki parmak arasında nasır oluyorsa, bir ayıraç yardımıyla, bu iki parmağın ayakkabı giyerken ayrılması önlenmelidir. Eğer çok yüksek topuklu, sivri burunlu, sert tabanlı ayakkabılar giyen bir hasta ise günlük hayatta daha rahat, yumuşak tabanlı, daha düz konforlu ayakkabılar tercih etmesi önerilmelidir. Spor nedeniyle ellerinde nasırlar bulunan bir hastaya tedaviden sonra mutlaka eldiven takması önerilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....