Ne Kadar Hijyene İhtiyacımız Var?

0

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları…

FUNDA ÇATAR

YÜZ BÖLGESİ

Amerikan Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt eğer çok kirli ortamlarda bulunmuyorsak, yüzümüzü günde 2 kez, suyla yıkayarak yeterli hijyeni
sağlayabileceğimizi belirtiyor.

BUNLARI YAPIN!

Yüz temizleme jelleri, yüz hijyeni açısından iyi bir çözüm. Ancak içerdikleri aktif sabun miktarı fazlaysa aşırı yıkama sonucunda cildiniz tahriş olabiliyor. Dolayısıyla jellerin yerine, ciltte nemlendirici etki bırakabilen ve lipid içermeyen temizleyici losyonları tercih etmenizde fayda var.

İçinde nemlendirici mineraller ve asit içeren sıvı temizleyici ürünler de iyi bir seçenek olabilir. Cildiniz çok kuru ve hassas ise temizleyici losyonlarından, yağlı cilde sahipseniz kurutucu özelliği sahip olan temizleme jellerinden faydalanın. Cildiniz normal-karma bir özellik taşıyorsa, nemlendirici içeren temizleyici ürün daha etkili olabiliyor.

BUNLARI YAPMAYIN!

El temizliğinde kullandığınız sabunlardan yüz temizliğinde de yararlanmayın. Çünkü kalıp sabunlar başkalarıyla paylaşıldığında çeşitli hastalıklar bulaşabiliyor. Ayrıca ciltte tahriş gibi sorunlar da yaratabiliyor. Nemlendirici özelliği sahip ya da pH değerleri nötr olan sabunlardan ise sadece kendiniz kullanmak koşuluyla yararlanabilirsiniz.

Cildin yağını alıp, kurutucu etki gösteren ürünleri cildiniz çok yağlı değilse, tercih etmeyin.

Önem vermezseniz: Yüz hijyenine yeterince dikkat etmezseniz cilt enfeksiyonları oluşabiliyor.

Aşırıya kaçarsanız: Yüzünüzü gereğinden fazla yıkarsanız, cildinizin yağ tabakası azalmaya başlıyor. Bunun sonucunda ciltte kuruluk, ardından da egzama gelişebiliyor.

Haberin devamı 2009 Mayıs sayımızda…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here