Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsNe kadar miktardaki Koronavirüs vücudumuzu hasta eder?

  Ne kadar miktardaki Koronavirüs vücudumuzu hasta eder?

  -

  Bulaşıcı solunum yolu hastalıkları sağlıklı bireyin hastaların genellikle hapşırık ve öksürük yoluyla saldığı virüs parçacıklarına temas etmesiyle yayılıyor. Bireyin maruz kaldığı parçacık miktarı, enfekte olma olasılığını veya enfekte olduğunda semptomların ne kadar şiddetli görüleceğini etkileyebilir. Peki vücudumuza ne kadar Koronavirüs girerse hasta oluruz?

  BULAŞICILIK DOZU NEDİR?

  Bir kişinin hasta olması için gereken patojen miktarına “bulaşıcılık dozu” deniyor. Düşük dozla hasta edebilen virüsler, bağışıklığı olmayan toplumlarda özellikle bulaşıcı oluyor.

  Kovid-19’a neden olan Sars-Cov-2 virüsünün minimum bulaşıcılık dozu şuan net olarak bilinmese de araştırmacılar düşük olduğunu tahmin ediyor. STAT’a konuşan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bulaşıcı hastalık profesörü W. David Hardy, virüsün çoğunlukla kişiler arası temas yoluyla bulaştığını söyledi.

  AKCİĞERE NE KADAR ÇOK VİRÜS GİRERSE ORGANLARA O KADAR ZARAR VERİR

  - Advertisement -

  Öte yandan vücuda giren yüksek bir enfeksiyon dozu, daha yüksek bir viral yüke yol açabilir, bu da Kovid-19 semptomlarının şiddetini etkileyebilir.

  Viral yük, çoğalmak için zaman bulan virüsün belirli bir hacimdeki miktarını ifade etmek için kullanılıyor. Yüksek seviyedeki viral yükün genellikle daha kötü sonuçlara yol açtığı düşünülüyor.

  Hardy’e göre akciğerlere ne kadar çok virüs parçacığı girerse, muhtemelen organlara o kadar çok zarar veriyor.

  Çin’deki Kovid-19 hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, daha şiddetli semptomları olanların daha yüksek viral yükler bulundurma eğilimi gösterdiği keşfedilmişti.

  ‘VİRAL YÜK TAŞIYANLAR DAHA FAZLA VİRÜS BULAŞTIRABİLİYOR’

  Harvard Tıp Fakültesi’nin eğitim hastanesi Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ne bağlı Viroloji ve Aşı Araştırmaları Merkezi’nin yöneticisi Dan Barouch da konuyla ilgili fikirlerini paylaştı.

  Barouch, “Kanıtlanmış değil ancak daha yüksek dozların daha fazla viral yüke yol açtığını ve daha fazla viral yükün de daha mikrobik bir klinik seyirle sonuçlanması akla yatkın” dedi.

  Ayırca daha yüksek viral yük taşıyanların daha fazla virüs bulaştırabildiği düşünülüyor. Bu da hastalığın daha çok yayılma tehlikesini artırıyor. 

  ‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI YÜKSEK DOZDA VİRÜSE MARUZ KALABİLİR’

  Bu açıdan Kovid-19 hastalarına rutin olarak maruz kalan sağlık çalışanları için önemli çıkarımlar yapılabilir.

  Barouch, “Çok sayıda hastaya bakan bir sağlık çalışanı, kişisel koruyucu ekipman kullanmıyorsa, yüksek dozda virüse sıklıkla maruz kalabilir” dedi.

  Salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden İtalya’da bildirilen vakaların yaklaşık yüzde 9’u sağlık çalışanı. ABD’de ise yalnızca Kaliforniya’daki Kovid-19 vakalarının yüzde 10’u sağlık çalışanlarından oluşuyor.

  Worldometers’ta yer alan verilere göre dünya çapındaki Kovid-19 vaka sayısı bugün itibarıyla 2 milyon 16 bin 661’i geçti. 128 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken 492 binden fazla kişinin de hastalığı yendiği bildirildi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....