Diğer
  Ana SayfaTESTNe Kadar Sağlıklı?

  Ne Kadar Sağlıklı?

  -

  Beslenmenizi test edin. Doğru beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olarak her geçen gün yeni bir şey söyleniyor. Bu da doğal olarak kafalarımızın biraz karışmasına neden oluyor…

  1 – Yağ kullanırken tercih etmeniz gereken…
  a) Saf sızma zeytinyağı
  b) Susam yağı
  c) Soya yağı

  2 – Kahvaltıyı kesinlikle atlamamanız gerekir çünkü…
  a) Bu kilo almamak için iyi bir yol
  b) Böylece öğle yemeğinde fazla yemezsiniz
  c) Hastalıklara karşı daha dirençli

  3 – Size göre sebzeleri tüketmenin en doğru yolu…
  a) Çiğ
  b) Pişmiş
  c) Kimisini çiğ kimisini de pişmiş

  4 – Proteini tüketmek için en uygun zaman
  a) Akşam yemeği
  b) Tüm ana öğünler
  c) Öğle yemeği

  5 – Sizce tatlılar…
  a) Tamamen hayatınızdan çıkmalı
  b) Ara sıra yenebilir
  c) Enerji verdiği için sabah tüketilmeli

  - Advertisement -

  6 – Bol bol lif almak için…
  a) Sebze ve meyve yemeli
  b) Kepekli gıdalar tüketmeli
  c) Dengeli beslenmeli

  7 – Günlük su miktarı denilince…
  a) Günde 1-1,5 litre arası
  b) Öğünler arasında 5 bardak
  c) Susama durumunuza göre

  8 – Meyve tüketimi için en uygun zaman…
  a) Yemeklerden hemen sonrası
  b) Günün herhangi bir zamanı
  c) Sadece sabahları

  Sonuçlar
  1. Yağ kullanırken tercih etmeniz gereken…

  DOĞRU CEVAP: B
  Kasların hareketini sürdürmesini sağlayan ve vücudun yapı taşı olan protein alımını, miktarları farklı da olsa, tüm ana öğünlere yaymak gerekiyor. Proteindeki aminoasitler vücudun bağışılık sistemini güçlendirmek için de gerekli. Bu nedenle protein kaynaklarını asla sofranızdan uzak tutmamalısınız.

  2. Kahvaltıyı kesinlikle atlamamanız gerekir çünkü…
  DOĞRU CEVAP: C
  Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu doğru. Kilo alımını engellediği de! Ancak kahvaltının başlıca faydası bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kişiyi hastalıklara karşı daha dirençli kılmak. İngiltere’deki Cardiff Üniversites,’nde kısa bir zaman önce yapılan bir araştırma, kahvaltının soğuk nedeniyle kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da güçlü bir bariyer olduğunu ortaya çıkarıyor. Eğer sofra başında uzun uzun kahvaltı etmek için hiç vaktiniz yoksa, yarım bardak süt, 3-4 adet lifli bisküvi ve bir meyve günün ilk öğünü için ideal.

  3. Size göre sebzeleri tüketmenin en doğru yolu…

  DOĞRU CEVAP: C
  Doğru beslenmede geçerli olan kurallardan birisi çeşitlilik. Bu pişirme şeklinde de geçerli. Böylece sebzelerden en üst düzeyde faydalanmanız mümkün olacak. Buzdolabında çok uzun süre bekleyenler hariç çiğ sebzeler, bol miktarda vitamin ve mineral içeririler. Ancak araştırmaların ortaya koyduğuna göre, bezelye,karnabahar, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeleri kısa süreli pişirmek, içerdikleri antioksidan maddelerin açığa çıkmasını ve daha faydalı hale gelmelerini sağlıyor.

  seftali4. Proteini tüketmek için en uygun zaman
  DOĞRU CEVAP: A
  Doymamış yağ oranı açısından zengin olan sızma zeytinyağı yemek ve salatalarda kullanmanız için uygun. Kalp ve damar sağlığı için de zeytinyağı tüketmeniz son derece yerinde. Damarların tıkanmasına neden olan kötü huylu kolesterol seviyesi de zeytinyağı tüketimi sayesinde düşük seyredebiliyor. Bilindiği gibi kötü huylu kolesterolün yükselmesinde kırmızı et tüketiminin rolü var. Uzmanlar bu nedenle kırmızı et tüketimini haftada 1 ile sınırlamasını onun yerine 2-3 kez balık yenmesini tavsiye ediyorlar.

  5. Sizce tatlılar…
  DOĞRU CEVAP: B
  Tatlı tüketmek metobolizmanız için şart değil. Ancak ara sıra canınız çektiğinde, yemekten sonra örneğin, küçük bir porsiyon tatlı yemek sağlınızı bozmayacaktır. Kendinizi mutsuz ve depresif hissetiğiniz zamanlarda bir parça çikolata tüketmeniz de ryh halinize olumlu olarak yansıyabilir. Çünkü çikolata, mutluluk hormonu diye bilinen serotonin salgısını arttırıyor.

  6. Bol bol lif almak için…
  DOĞRU CEVAP: C
  Dengeli beslenmek, yani sebze,meyve,baklagiller ve tahıl ürünleri grubu besinleri gereken miktarlarda yemek bol bol lif almak için şart. Lif denince akla çözülebilen ve çözülemeyen lifler geliyor. Bu iki tip liften de almak sağlıklı çalışan bir metabolizma için son derece gerekli. ( İdeal beslenme için günlük porsiyonlar : 3 porsiyon sebze, 2 porsiyon meyve, 1 porsiyon baklagil ve 1 porsiyon tahıl şaklinde olmalı.)

  7. Günlük su miktarı denilince…
  DOĞRU CEVAP: A
  ABD’ de Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sadece susuzluğumuzu dinleyerek, vücudumuz için gereken su miktarını karşılamamız mümkün değil. Sadece susadığımızda su içersek, kaybedilen suyun yalnız üçte ikisini karşılayabiliyoruz. Vücut tarafından gün boyunca kaybedilen suyun tamamını yerine koymak için günde en az 1 litre su içmemiz şart.

  8. Meyve tüketimi için en uygun zaman…
  DOĞRU CEVAP: B
  Meyveyi canınız istediğinde, günün herhangi bir saatinde tüketmeniz mümkün. Yemeğin sonunda yendiğinde, dolu midede en iyi biçimde sindirilemeyeceklerine dair söylentiler var ancak doğruluklarını kanıtlayan araştırmalar yok. Günde,en az 2-3 porsiyon meyve yenmesi tüm uzmanlar tarafından öneriliyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz