Diğer
  Ana SayfaBebekNE yapmalı, NE yapmamalı?

  NE yapmalı, NE yapmamalı?

  -

  Hamilelik, yaşam biçiminizde yeni değişiklikler yapmanız anlamına da gelir. Hamilelik öncesi yaptıklarınız, yapılmayacaklar listesine girer ya da yeni yasaklar gelir. Üstelik bu liste hem uzun hem de karışıktır. Biz de bu dönemdeki değişikliklere daha kolay adapte olmanız için bu listeyi yeniden düzenledik.

  Seral Çelik

  GÜZELLİK VE HİJYEN

  MANİKÜR: Kendi aletlerinizi kullandığınız sürece yaptırabilirsiniz. Manikür aletleri enfeksiyon riski taşıyabileceği için herkesin kullandıklarından uzak durmalısınız. Bu dönemde kuaför salonlarında kullanılan kimyasallar nedeniyle risk yaratacak havasını solumanızı da önermiyoruz.

  PEDİKÜR: Manikür için geçerli olan kurallar pedikür için de geçerli. Pedikür sonrası ayak masajı yaptırmayın. Çünkü bu masaj rahmin kasılıp büzülmesine neden olabilir.

  - Advertisement -

  SAÇ BOYASI: Araştırmalar saç boyasının aleyhine sonuçlar göstermiyor. Ancak 'içimiz rahat etsin' diyorsanız, hamileliğin ilk üç ayında saç boyatmayı erteleyin.

  KÜVET YA DA SAUNA: Her ikisinden de uzak durun. Aşırı sıcağın rahmi olumsuz etkilediği, erken doğum ihtimalini arttırdığı biliniyor.

  BANYO: Suyunuz aşırı sıcak olmasın yeter. En fazla 32 derece sıcaklıkta yıkanmalısınız.

  JAKUZİ: Suyun sıcaklığına dikkat ettiğiniz sürece sorun yok.

  AROMATERAPİ: Şimdilik erteleyin. Çünkü bazı bitkisel yağların içinde bulunan rezene, kekik, mir gibi maddelerin bu döneme uygun olmadığı biliniyor.

  MASAJ: Hamilelik dönemine özgü bir masaj yaptıracaksanız, kabul! Aksi taktirde bazı masaj hareketleri nedeniyle rahim kasılmaları yaşayabilirsiniz. Bazı uzmanlar özellikle ilk 3 ay masajdan uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar. İyisi mi siz, doktorunuzdan görüş alın.

  REFLEKSOLOJİ: Kasılmalara neden olabileceği için şimdilik erteleyin.

  YÜZ BAKIMI: Kendi hazırladığınız ya da SPA merkezlerindeki bakımlarda bir sorun yaşama ihtimaliniz düşük. Ama elektrikli aletlerle yapılan işlemlerden, ilk 3 aydaki bitkisel bakımlardan, peelingten uzak durmanızda yarar var.

  AKNE TEDAVİSİ: Bu tamamen doktorunuzun vereceği bir karar. Ancak bazı akne ilaçlarının hamilelikte kullanıldığını söylemekle yetinelim.

  Haberin devamı 2008 Formsante Ekim Bebek ekinde…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz