Diğer
  Ana SayfaSağlıkNe yüz gerdirme ne de göğüs dikleştirme şimdi trend: Vajina estetiği

  Ne yüz gerdirme ne de göğüs dikleştirme şimdi trend: Vajina estetiği

  -

  Estetik ve plastik cerrahi uzmanlarına “en çok hangi operasyonu yapıyorsunuz?” diye sorduğumuzda şaşırtıcı bir yanıt aldık. Pek çok uzman hemen her hafta bir vajinal estetik operasyonu yaptığını söyledi!

  Üstelik bu operasyonlar ülkemizde son 3 yılda yüzde 50 artmış. Günümüzde 18 yaşındaki genç kızlar bile bu uğurda bıçak altına yatmaktan çekinmiyor!

  Sağlık haberleri konusunda gündemi sıkı takip eden Formsante ekibi olarak estetik ve plastik tıp alanındaki yenilikleri de size iletmek için sıvıyoruz kolları.

  Kimi zaman yeni bir tekniği kimi zaman trend olmaya giden yeni bir eğilimi aktarıyoruz sizlere. Derginin bu sayısını hazırlarken sorduğumuz bir soruya farklı hekimlerden aldığımız yanıtlar, okuyacağınız bu haberin belkemiğini oluşturdu.

  Estetik deyince aklımıza hemen yüz gerdirme ve göğüs dikleştirme işlemleri geliyor belki ama operasyonlar bunlarla sınırlı değil elbette. “En çok hangi operasyonu yapıyorsunuz?” diye sorduğumuz uzmanlardan aldığımız cevapların sonucunda fark ettik ki, burun, yüz gerdirme, göğüs dikleştirme gibi operasyonlar kadar tercih edilen bir estetik operasyon daha var: Vajinal estetik. Üzerinde fazla konuşulmadığı ve fark edilebilen bir operasyon olmadığı için biz bu operasyondaki artışın ne kadar ciddi boyuta vardığını bilmiyoruz. Oysa yine konunun uzmanları, vajinal estetik operasyonlarında, ülkemizde son 3 yılda yüzde 50 artış olduğunu söylüyor. Hemen her hafta bir vajinal estetik operasyon yaptığını belirten estetik uzmanları, bu operasyonu genellikle aktif cinsel yaşama sahip 25-45 yaş grubundaki kadınların yaptırdığını söylüyor.

  - Advertisement -

  Ameliyat masasına yatan kadınların sayısı her geçen gün artarken, yaşları ise hızla düşüyor! 18 yaşındaki genç kızların bile vajinal estetik operasyonu yaptırmak için doktora başvurduğunu öğrendik. Peki vajinal estetik operasyonlarının böylesine tercih edilmesinin nedeni ne? Operasyonun ardındaki neden, ağırlıklı olarak estetik kaygılar uzmanlara göre. Cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunlar ise ikinci sırayı alıyor.

  AYNI GÜN EVE DÖNÜLEBİLİYOR

  Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Tezel ile Kuran Merkezi’nden Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İsmail Kuran’a göre bu operasyonların artmasının ardındaki en büyük faktör ise kadınların çok daha bilinçli olmaları.

  Yani yıllardır rahatsızlık duydukları, estetik olmadığı için özgüvenlerinin sarsılmasına neden olan, cinsel yaşamlarında onları rahatsız eden sorunlarından basit operasyonlarla kurtulabileceklerini bilmeleri. Operasyonun genellikle lokal anestezi ile yapılabilmesi, kadının aynı gün evine dönebilmesi, hızla iyileşmesi de bu operasyonu cazip kılan özelliklerden. İşte kadına hem cinsel hem de sosyal hayatında özgüven sağlayan vajinal estetik operasyonların yapılma sebepleri, en çok tercih edilen operasyonlar, mali tablo ve operasyon geçirenlerin anlattıkları

  BÜYÜK İÇ DUDAKLAR

  Vajina estetiğinde ilk sırayı, sarkık olan iç dudakların kısaltılmasına yönelik operasyonlar alıyor. Bunun başlıca nedeni, kadınların sarkık olan iç dudaklar yüzünden cinsel organlarını estetik bulmamaları.

  Klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan iç dudakların (labia minör) dış dudaklardan biraz taşması doğal, uzmanlara göre. Ancak iç dudakların dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına itiyor. Doğuştan var olan ya da doğum sonrasında gelişen bu şekil bozukluğu, özellikle cinsel hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

  Vajinal bölgesini estetik bulmayan kadın özgüvenini yitirerek partnerine çıplak görünmek istemeyebiliyor mesela. Eşinden utandığı için genellikle karanlık bir ortamda sevişmek zorunda kalıyor veya ilişki sırasında vajinal bölgesini saklamak için yoğun çaba sarf ediyor. Aşırı sarkık iç dudaklar aynı zamanda cinsel ilişki sırasında vajinal bölgenin içine girerek kadının ağrı duymasına da neden olabiliyor.

  Sarkık dudakların yarattığı bir başka önemli sorun da, terleme sonucu oluşan salgıların bu bölgede birikmesi nedeniyle kötü kokulu mantar enfeksiyonlarının gelişmesi. Bunların yanı sıra kadınlar kötü bir görüntü oluşturduğu için dar pantolon, bikini ve bazı iç çamaşırlarını giymekten de mahrum kalabiliyor. İşte tüm bu sorunlar kadının zamanla özgüvenini yitirmesine, depresyona girmesine, cinsel yaşamdan soğumasına, hatta orgazm güçlüğü çekmesine bile neden olabiliyor.

  NE YAPILIYOR?

  Günümüzde lokal anestezi altında uygulanan basit bir operasyonla iç dudakların kesilerek dış dudakların içinde kalması sağlanabiliyor. Üstelik yaklaşık 30-40 dakika süren işlemden sonra aynı gün sosyal yaşantınıza dönebilir, bir hafta sonra da cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

  NELERE DİKKAT ETMELİ?

  İşlem sonrasında iç dudakların bulunduğu bölgede şişlik oluşabiliyor. Bu nedenle antibakteriyel pomatla günlük pansuman yapmanız gerekebilir. Hijyen kurallarına özen göstermeniz yeterli.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz