Diğer
  Ana SayfaBebekNeden anne sütü? Anne sütünün inek sütünden farkı nedir?

  Neden anne sütü? Anne sütünün inek sütünden farkı nedir?

  -

  Doğumla birlikte bir mucize dünyaya gelirken diğer bir mucize annenin bedeninde hayat bulmaya başlıyor: Anne sütü. Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere göre bebeğin memeden alacağı ilk süt özel olarak çok besleyicidir ve bebeği pek çok hastalıktan korur Annenin doğumdan sonra en kısa zamanda emzirmeye başlaması bu nedenle önemlidir. Peki, neden anne sütü özeldir? Anne sütünün inek sütünden farkı nedir? Bu soruların yanıtını Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı paylaşıyor. Sarı’nın verdiği bilgiler şöyle:

  Anne sütü neden özeldir?

  Anne sütü, bebeğin besin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak gidermek ve bebeği olası enfeksiyonlara karşı korumak için sunulmuş mucizevi bir besindir. Anne sütündeki besin maddelerinin dengesi en ideal ölçülerdedir ve gelişimini henüz tamamlamamış bebeklerin vücut sistemleri için en uygun formdadır. İçeriğindeki besin değerlerinin bebek için ideal ölçülerde olması nedeniyle mucize olarak adlandırabileceğimiz anne sütü, bebeğin beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan ve sinir sistemi gelişimini hızlandıran besinler açısından da oldukça zengindir.

  Anne sütünün inek sütünden farkı nedir? 

  • Anne sütünde inek sütünde bulunmayan ve hiçbir laboratuvarda üretilmesi mümkün olmayan 100’den fazla bileşen bulunmaktadır.
  • Üstelik formül mamalardan farklı olarak, anne sütünün içeriği, bebeğin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli değişmekte ve yenilenmektedir. Örneğin; prematüre bir bebek için olan anne sütü bileşimi, zamanında doğan bir bebek için olandan farklılıklar gösterir.
  • Anne sütü içeriği itibariyle çok önemli bir protein kaynağıdır.
  • Anne sütünde yer alan protein ve mineraller hem sindirim açısından çok daha kolaydır hem de enfeksiyonlara karşı bebek için bir koruma kalkanı oluşturur.
  • Anne sütünde bulunan demir ve çinkonun emilimi inek sütüyle karşılaştırıldığında 5 kat daha kolaydır.
  • Ayrıca bebeğin beyin gelişimi için şart olan yağ asitleri inek sütüne göre tam 8 kat daha fazladır.

  Anne sütü sadece bebek için değil anne için de yararlıdır

  Anne sütü ile beslenen bebeklerin çok daha sağlıklı olduğu bir gerçektir. Özellikle anne sütü içeriğinde yer alan protein ve mineraller bebeği hastalıklara, alerjenlere, ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur. Bunun yanı sıra emzirmek anne içinde önemli avantajlar sunuyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülüyor.

  Peki, sütün kalitesini arttırmak için ne yapılmalı?

  • Anne bol bol su içmeli,
  • Bitki çayları dozunda tüketilmeli,
  • Malt içeren besinler tüketilmeli,
  • Günün yorgunluğunu alacak ılık bir duşa her zaman şans verilmeli,
  • Olabildiğince stresli ortamlardan uzak durulmalı,
  • Anne, mümkün olduğunca dinlenmeli.


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz