Diğer
  Ana SayfaHaberNeden bebekler Corona Virüs'e yakalanmıyor?

  Neden bebekler Corona Virüs’e yakalanmıyor?

  -

  Çin’de ortaya çıkan Corona Virüs salgını, ülke ülke yayılmaya devam ediyor. Corona Virüs’ten ölenlerin sayısı çoğunluğu Çin’de olmak üzere dünya genelinde 2810. Toplam vaka sayısı ise 82.548. Peki, bebeklere Corona Virüs’ü bulaşıyor mu? Anne karnındaki bebeğe Corona Virüs bulaşır mı? Doğum sonrası anneden bebeğe Corona Virüs bulaşır mı? Tüm merak ettiğiniz soruların yanıtı içeriğimizde…

  Sciencenews.org’daki habere göre, mevcut tabloda bebekler yeni Corona Virüs’üne yakalanmıyor gibi duruyor. Peki bunun sebebi ne?

  Yeni Corona Virüs’ü salgını devam ederken, bebekler büyük ölçüde korunmuş gibi görünüyor. Yapılan bir çalışmaya göre, 8 Aralık-6 Şubat tarifleri arasında Çin’de Corona Virüsü sebebiyle hastaneye kaldırılan bebek vakası sadece dokuz.

  BEBEKLERE CORONA VİRÜS  BULAŞIYOR MU?

  1 ila 11 aylık bebeklerin ateş, öksürük veya diğer hafif solunum yolu semptomları vardı. Amerikan Wuhan Üniversitesi’nden uzmanların Tabipler Birliği Dergisi’ne (JAMA) gönderdiği rapora göre, vakalardan hiçbirinde ciddi komplikasyonlar gelişmedi.

  Sonuçlar, bebeklerin Corona Virüs’e karşı düşünüldüğünden daha az duyarlı olduğu ya da maruz kalma risklerinin daha düşük olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca hastalanan bebeklerin doktor tarafından görülmemiş olma ihtimalleri de var. Bunun yanında vaka kaydı yapılan tüm bebeklerin ailelerinde en az bir enfekte üye vardı ve bebekler, ailedeki fertler hastalandıktan sonra rahatsızlanmışlardı.

  - Advertisement -

  ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE CORONA VİRÜS BULAŞIR MI?

  12 Şubat’ta Lancet’ta online yayımlanan COVID-19 ve bebekler üzerine yapılan bir başka çalışmada, gebeliğin son dönemlerinde sezaryen ile doğum yapan annelerin Corona Virüs’ü doğumdan önce veya doğumdan sırasında bebeklerine iletilebileceğine dair bir kanıt bulunamadığı belirtildi.

  Anneler, 20-31 Ocak tarihleri arasında Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi’ne başvurmuşlardı. Yeni Corona Virüs (COVID-19) pnömonisi (Zatürre) gelişen ve sezaryen olan 6 gebe kadından alınan amniyotik sıvı örnekleri de yenidoğanların boğaz bezleri gibi negatif çıkmıştı. Göbek kordon kanı ve annelerin sütleri de negatif olarak kayda geçmişti.

  DOĞUM SIRASINDA ANNEDEN BEBEĞE CORONA VİRÜS BULAŞMA İHTİMALİ

  Çalışmada kayda alınan kadınlar hamileliklerin son 3 aylık döneminde oldukları için virüsün gebeliğin erken aşamalarında fetüse yayılıp yayılamayacağı ve ne gibi etkisi olacağı konusunda veriye sahip olunamadı.

  Ayrıca vajinal doğum sırasında bulaşmanın meydana gelip gelmeyeceği konusu da belirsiz.

  5 Şubat’ta Çin devlet medyası, 1 gün önce doğmuş bir bebekte Corona Virüs tespit edildiğini ve bunun doğum sırasında bulaşma korkusunu artırdığını rapor etmişti. Fakat bunun sonucunda görüldü ki SARD ve MERS ya da diğer Corona Virüs salgınları sırasında olduğu gibi bebekler virüsü annelerinden bu şekilde kapmıyorlardı.

  CORONA VİRÜS’E KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

  CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

  N95 MASKE NEDİR? CORONA VİRÜS’TEN KORUR MU?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz