Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetNeden kilo veremiyorum?

  Neden kilo veremiyorum?

  -

   İdeal kilonuza ulaşıp sağlıklı bir yaşam sürmek için gereken adımları doğru izlediğiniz sürece mutlaka kilo verirsiniz. Eğer “Ne kadar dikkat etsem de olmuyor” diyorsanız mutlaka bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Gelin hatanızı birlikte bulalım…

  Yeni yılla birlikte kesin kararınızı almıştınız; artık fazla kilolardan kurtulmanın vakti gelmişti ve bunun için en doğru zaman bu yıldı… Ancak altı ay geçti ve istediğiniz sonuçları hala göremiyorsunuz. Bir yandan kendinizi aynada eskisi gibi görmenin hayalleri, diğer yanda fazla kilonun zararları hakkında okuduğunuz onca haber iyice paniğe kapılmanıza neden oluyor. Ve içinizden sessiz çığlıklar yükseliyor; “Neden?!”

  Diyetisyen Canan Aksoy, bu kısacık ama çok önemli sorunun yanıtlarını verdi. “Biz diyetisyenler bazen aksini iddia etsek de kilo vermek ve korumak zor, zahmetli ve uzun bir yol… Pek çok fedakarlık isteyen, üstelik de göz alıcı sebeplerin sizi yolunuzdan kolayca çıkarabildiği bu dönemde bazı engellerin farkında olmak onları aşmanızı kolaylaştıracaktır” diyen Aksoy bunları şöyle sıralıyor:

  ➤ İçeride her şey yolunda mı?
  Bazı hastalıklar ve bazı hormonların çalışmaması, kilo verme yolu üzerindeki en büyük engeller… Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroid) veya çalışsa bile ürettiği hormonların vücut tarafından kullanılmıyor olması (haşimoto tiroidi) ülkemizde çok sıklıkla rastlanan tablolar… Ayrıca insülin direnci, prolaktin hormonu yüksekliği, polikistik over sendromu, Cushing sendromu, insülin hormonu yüksekliği gibi hastalıklar da kilo vermeyi zorlaştırıyor. Bu hastalıkların neredeyse hepsinde teşhis konulmamış, tedavi görmeyen bireylerin kilo vermesi neredeyse imkansız oluyor. Teşhis konulmuş ve tedavisi yapılan bireylerde ise uygun beslenme düzeni sağlandığında problem yaşanmıyor. Kortizon ilaçları ve bazı psikotik ajanların kilo verme– verememe sürecinde çok etkin olduğu biliniyor. Bu nedenle kullanılan ilaçların bu tip bir yan etkisi olup olmadığını doktorunuzdan mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Diyetisyen Canan Aksoy, kilo vermeye başlamadan önce bir doktor kontrolünden geçerek bu problemlerin gözden geçirilmesini öneriyor ve “Başarısızlık insanı yıldıran en önemli sebeplerden biridir, yolunuza engel olabilecek ilk taşı bu şekilde atlatabilirsiniz” diyor.

  “BİR LOKMADAN BİR ŞEY OLMAZ” MI DİYORSUNUZ?
  Bir kase meyveyle bir kase kuruyemişin aynı enerji içeriğine sahip olmadığını biliyorsunuz değil mi? Her besinin farklı kaloriler içerdiğinin, en yüksek enerjinin yağdan geldiğinin de farkındasınız. Ancak yine de “Azıcık yedim, börek kibrit kutusu kadardı, çikolata da zaten parmağımın ucu kadar, aşure de zaten senede bir kere pişiyor, baklavanın sadece tadına baktım” gibi bahaneler hiç eksik olmuyor. Diyetisyen Canan Aksoy, “Kilo vermek ve almak tamamen bir enerji dengesi ve kilo vermek için bu dengenin negatif yönde olması gerekiyor. Küçük küçük kaçamaklarınızın miktarı gün sonunda bazen istemediğiniz yere ulaşıyor. Bunları görmezden gelme veya azımsama ihtimaliniz çok yüksek. Sonrasında da ‘Diyet yapıyorum ama bir türlü kilo veremiyorum’ demeye başlıyorsunuz” diyor.

  - Advertisement -

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz