Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetNeden kilo veremiyorum?

  Neden kilo veremiyorum?

  -

  DİYETİNİZ SİZE ÖZEL Mİ?
  İş arkadaşınız bir program uyguladı ve sonuçlar çok başarılı oldu. Siz de aynı programı denemeye karar verdiniz. Ancak sabah kahvaltısında yoğurtmüsli var ve pek size göre değil. Yine de kilo vermek için katlanmaya razısınız. Öğlen sebze var ancak işyerinde bu seçenek yok, kilo vermek için evden getirmeyi de göze aldınız. Peki bu fedakarlıkları kaç gün sürdürebilirsiniz? Hayat sisteminizle uyuşmayan, sizin kilonuza, sağlık durumunuza uyuşmayan bir diyet olması da cabası… Bu zayıflama programının adı sonunda “başarısızlık” olarak kişisel tarihinizde yer alacak.

  haziran-2013-beslenme-resim-2➤ Hayır demeyi biliyor musunuz ?
  Zayıflama programına başladınız ama ne sosyal hayat ne bayramlar ne düğünler bitiyor. Bir de üzerine misafiri olduğunuz ev sahiplerinin ısrarcılığı eklendi mi ikramları reddetmek neredeyse imkansız oluyor. Böyle özel durumlar için nasıl bir beslenme programı izleyeceğinizi mutlaka diyetisyeninizle görüşün. Yurt dışına çıkıyorsanız, bayrama özel bir mönünüz varsa, ailenizi ziyarete gidiyorsanız karşınıza neler çıkabileceğini ve neyi ne kadar yemeniz gerektiğinin programını diyetisyeninizle beraber yapın. Sunulan her ikramı yemek zorunda olmadığınızı da kendinize hatırlatmayı ihmal etmeyin.

  ➤ Hedefleriniz mantıklı mı?
  Yıllar geçtikçe vücudun yapısı, yağ dağılımı, tutunduğu ve koruyabildiği kilo değişiyor. Bu nedenle örneğin iki kez doğum yapmış 50 yaşında bir kadının 20’li yaşlardaki kilosuna inmesi gerçekçi bir hedef olmuyor. Hayatın bir döneminde bir hastalık ya da üzüntü sonrası inilen kiloya tekrar inmek de sadece bir hayal olarak kalıyor. “Ayda 10 kilo versem, iki ay sonra ideal kilomda olurum” gibi sağlığı perişan edecek ve gerçeklikten uzak hedefler de kişiyi yolundan alıkoyabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü haftada 0,5-1,2 kilo arasında kilo vermenin en sağlıklısı olduğunu bildiriyor. Diyetisyen Canan Aksoy, “Zayıflama programına başladınız ve belki uzun süreli bir aile ziyareti veya uzun süreli bir yurt dışı tatiline çıktınız. Bazen olduğunuz kiloyu korumak da bir başarıdır. Hedefinizi akıllıca koyarsanız yolunuzdan şaşma ihtimaliniz azalır” diyor.

  ➤ Hareket ettiğinizi mi sanıyorsunuz?
  Günler hızla geçiyor. Sabah evden çıkıyor, asansörle aşağı iniyor, otomobilinize binip ofise gidiyor, ofiste bütün gün oturuyor ve aynı şekilde eve dönüyorsunuz. Gününüz beyin faaliyetleri açısından aktif geçiyor olabilir belki ama kas faaliyetleri açısından eksik kalabilirsiniz. Bu nedenle yediklerinize dikkat etseniz de tartıda istediğiniz rakamlara yaklaşamıyorsunuz. Çünkü hareket etmeden kilo vermek çok zor… Günlük hayatınızda ne kadar hareketli olduğunuzun farkına varmak için önce bir adımsayar alın ve ne kadar hareket ettiğinizi rakamsal olarak görün. Diyetisyen Canan Aksoy, ev-ofis arasında hayat süren danışanlarının günde 2 bin adım dahi atmadığını belirterek, “Kilo verme hızınızın yolunuzun üzerinde engel teşkil etmesini istemiyorsanız günde 10 bin adım atmanız ya da haftada 150 dakikanın altında kalmayacak şekilde yürüyüş yapmanız gerekiyor” diyor.

  Yaprak ÇETİNKAYA

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Haziran 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz