Ana Sayfa İlişki Orgazm taklidi yapanlardan mısınız?

Orgazm taklidi yapanlardan mısınız?

Orgazmı engelleyen nedenler nelerdir? İdeal orgazmı gerçekleştiremeyen kadın neden orgazm taklidine başvurur? Orgazm olmak için öneriler neler? Orgazm taklidi anlaşılır mı?Kadın orgazmı nasıl gerçekleşir? Orgazm olamama sorununa karşı neler yapılabilir? ‘Neden orgazm olamıyorum’… Merak edilen soruların yanıtlarını Formsante arşivinden (Haziran 2019) derledik:

Dikkat dikkat! Alışkanlık haline getirdiğiniz orgazm taklidi sizi cinsel ilişkiden soğutmadan, bu durumdan kurtulmanın yollarını öğrenin!

Yazı: Elif Gürsoy

Başlığı okuduktan sonra, içinizden “Hayır” cevabını verdiyseniz, şanslı kesimden sayılabilirsiniz. Çünkü birçok kadın, toplumsal, çevresel ya da travmatik sebeplerden ötürü cinsel ilişki sırasında orgazm taklidi yapıyor. Partnerini memnun etme isteği başta olmak üzere, birçok farklı etkenin neden olduğu orgazm taklidi, çiftlerin cinsel hayatını derinden etkileyebilecek güçte. Uzman Klinik Psikolog Pelin Hazer, kadınların neden orgazm taklidine ihtiyaç duyduğunu ve bu sorunun giderilmesi için yapılması gerekenleri aktarıyor.

ORGAZM NE DEMEK, NASIL BİR SÜREÇ?

Orgazmdan başlayalım… Aslında nasıl bir süreç bu?

Kadın cinselliği; istek, uyarılma, plato ve orgazm olarak dört evreden oluşuyor. Orgazm, diğer fizyolojik evrelere göre çok kısa süren ve hazzın en yoğun olduğu evre. Bu evrede vajina çevresindeki kaslarda 10-15 saniye ritmik kasılmalar gerçekleşiyor. Kadında pelvis bölgesinde duyumsanan ve beyinde haz merkezince algılanan çok güçlü bir haz duygusu yaşanıyor. Kadında orgazm sonrası uyarılma ve mevcut cinsel uyarılmanın devam etmesi ile tekrar orgazm olabilmek de mümkün.

KADIN NASIL ORGAZM OLABİLİR?

Kadında ideal orgazmın gerçekleşmesi için özellikle hangi şartların oluşması gerekiyor?

Orgazm için olmazsa olmaz koşullardan söz edilemiyor. Çünkü bu herkese göre değişebiliyor. Ortam romantik hale getirilebiliyor. Bunun için mum ışığı veya loş ışıklar, masaj yağları, hafif kokular kullanılabiliyor. Fonda yavaş bir müzik çalınabiliyor, birlikte duş almak denenebiliyor. Partnerle birlikte masaj teknikleri deneyimlenebiliyor. Kadının cinsel haz seviyesinin artması ve doyurucu orgazm yaşayabilmesi için ön sevişme oldukça önemli. Yeterli bir ön sevişme, kadının vajinal kayganlığının oluşmasını sağlayarak doyurucu bir boşalma ve orgazm için gerekli ortamı hazırlıyor. Partnerle sadece cinsel birliktelikte değil, diğer zamanlarda da temas edip, hissetmeyi kuvvetlendirecek pratikler yapılabiliyor. Unutmayın, kadının orgazm olması zihinde başlıyor.

ORGAZMI ENGELLEYEN NEDENLER NELER?

Peki, orgazmı engelleyen; orgazm olamama durumunu etkileyen faktörler neler?

 • Seyrek seks,
 • seks hakkındaki düşüncelerin az olması,
 • ergenlik öncesi cinsel temaslara maruz kalma,
 • cinsel tabular,
 • hamile kalma korkusu bu etkenlerin başında geliyor.
 • Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları,
 • duygusal sorunlar,
 • stres dahil sağlık ve yaşam tarzına dair konular da orgazm olamamayı tetikliyor.

8 soruda anorgazmi nedir?

Çocukluk travmaları da orgazm olmayı etkiliyor mu?

Çocukluk döneminde yaşanan istismar kesin olarak orgazm problemine yol açıyor diyemeyiz. Orgazm olamayan kadınlarda, babalarını güvenilmez bularak ve sonraki sevgi objelerini de benzer şekilde görme eğilimi gösterebiliyor. Bu kadınlar, aşırı uyarılmayı ve kontrolü kaybetme potansiyeli içeren durumları fazla kontrol altına alma ihtiyacı hissediyor. Orgazm sorunu yaşayan bazı kadınların (elbette hepsinde değil), daha önce bir erkek figür tarafından terk edildiğine dair klinik bulgular bulunuyor.

KADIN NEDEN ORGAZM TAKLİDİNE BAŞVURUR?

İdeal orgazmı gerçekleştiremeyen kadın neden taklide başvuruyor?

 • Bazı kadınlar cinsel deneyimlerini film sahnelerinde gördükleri gibi olması gerektiğini düşünerek orgazm taklidi yapabiliyor.
 • “Cinsellik yalnızca erkeği mutlu eder, etmeli…’’ gibi düşüncelerle cinselliğin görev olarak algılanması orgazm sorunu yaşayan kadını taklide sürüklüyor.
 • Partner üzerinde olumlu izlenim bırakma arzusu,
 • Kadının kendini tahrik etme isteği,
 • Partnerde erken boşalma ya da sertleşme sorunu olması, cinsel ilişkinin yaşandığı ortamın rahat ve güvenli olmaması,
 • Daha önce sorunlu ya da travmatik cinsel deneyim yaşanması gibi nedenler de cabası…
 • Diğer bir yandan cinsel kimlik çatışmaları, sosyokültürel yasaklamalar ve dinsel inançlar, hamile kalma kaygısı, partner tarafından aldatılmış olma, vajinal akıntılar, alkolizm, depresyon gibi nedenlerden ötürü kadın orgazm taklidi yapabiliyor.

ORGAZM TAKLİDİ ANLAŞILIR MI? NASIL ANLAŞILIR?

Peki, parneri kadının onu kandırdığını anlayabilir mi?

Partner, kadının boşalma taklidi yaptığını her zaman anlayamayabilir. Burada partnerin kadını ne kadar iyi tanıdığı ve cinsel açıdan ne kadar deneyimli olduğu da önemli.

KADIN ORGAZMI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Beden dilinin hangi etkenleri taklit edilen orgazmın göstergesidir?

Bunu anlamak çok mümkün olmayabiliyor. Orgazm sırasında kadının yüz, göğüs, omuz ve boyun bölgelerinde kızarıklıklar görülebiliyor. Göğüs uçları belirginleşiyor, klitoristeki büyük dudak vajinada kısa süreli kasılmalar, kalp atış hızında artmalar gözleniyor ve vajinal kaslardaki kasılmalar bir süre daha devam edebiliyor. Ancak “her orgazm sırasında bu reaksiyonlar olmalı” gibi bir durum da söz konusu değil.

VAJİNUSMUSLA BAĞLANTISI VAR MI?

Orgazm olamamanın vajinismusla bir bağlantısı olduğunu söyleyebilir miyiz?

Vajinismus, kadının vajen kaslarının istemsiz olarak kasılması ve cinsel birleşmenin tamamlanamasıyla oluşuyor. Bunun temelinde birçok farklı etken olabileceği gibi ilk birleşme korkusunu yenen kadınların, birleşme yaşamasına rağmen orgazmik haz alamadıklarını ifade ettikleri görülüyor. “Her vajinismusu olan kadın orgazm olamayacak” gibi bir kural olmadığı gibi, “orgazm olamayan kadın vajinismustur” da diyemiyoruz.

Bu problem genel olarak ilişkiyi nasıl etkiliyor? Partnerin üzerine düşen görevler neler?

Orgazm taklidi yapmak gerçekten orgazm olmayı da zorlaştırabiliyor. Cinsellik sırasında orgazm taklidinin düzenli olması, bir süre sonra partnerler arasında çatışma yaratabiliyor. Taklit yapan kişinin bir süre sonra bunu yapmak istememesi cinsellikten soğumasına neden olabilirken; erkeğin kadının taklit yaptığını hissetmesi üzerine partnerinin sürekli taklit yapıp yapmadığı üzerine düşünerek, performans kaygısına neden olabiliyor. Aslında herkes kendi orgazmından sorumlu. Ancak partnerle de cinsellik hakkında konuşabilmek oldukça önemli. Her cinsellikte orgazm olunmalı kavramı, en sık bilinen yanlışlardan… Kadının orgazm taklidi yapmak yerine hoşlanmadığı yerde durmak isteyebileceğini dile getirmesi de önemli. Bunun için kadın ve erkek kendi bedenini iyice tanıyıp, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyleri birbirleriyle paylaşarak uygulamayı deneyebilirler.

ORGAZM OLAMAMA SORUNUNA KARŞI NELER YAPILABİLİR?

Orgazm olamama problemiyle mücadele için ne yapılabilir?

 1. Kadının cinsellikten zevk almak istemesi önemli. Kendini orgazm yaşamaya layık olarak görmesi de ilk adımlardan… Cinsellik yasak ya da ayıp değil. Bundan zevk almak için kendi bedenlerini tanımaları gerekiyor.
 2. Orgazma erişmek için odaklanmanız anın içinde olmanız gerekiyor. Bunun için de en uygun yöntem mastürbasyon. Buna nefes ve yoga egzersizleri de eşlik edebilir.
 3. Unutmayın ki siz nelerden hoşlandığınızı bilemezseniz, partnerinizin bilmesi de o kadar zorlaşır.
 4. Daha sonra partneri dahil edebilip, erotik materyalleri kullanabilir ve fanteziler kurabilirsiniz.
 5. Bu aşamalarda cinsel terapi danışmanlığı almaktan çekinmemeli. Çünkü cinsellik öğrenilebilen ve öğrenildikçe keyif veren bir aktivite.

8 soruda anorgazmi!

Orgazm nedir? 7 soruda orgazm rehberi

 

Sevişmek mi, seks yapmak mı?

Erkeklerin en sık yaptığı 10 seks hatası

Kadınlar cinselliği nasıl yaşıyor?

İdeal seks hakkında her şey

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here