Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetOkul başarısı için mutlaka süt içirin!

  Okul başarısı için mutlaka süt içirin!

  -

  Uzmanlara göre, çocukların başarısında sütün katkısı son derece önemli. Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Sütün içindeki tirozin adlı aminoasit dikkati ve bilişsel performansı olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca süt, laktoz ve protein içeriği ile kan şekerini yavaş yükseltiyor ve uzun süre dengede tutuyor. Yeterli protein içeren kahvaltıdan sonra ise kan şekeri düzenli gidiyor, açlık düzeyinin üzerinde seyrediyor ve böylece süt içen çocuk açlık hissi duymuyor” diyor. Süt; başta protein olmak üzere kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi iskelet sistemi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeriyor. Prof. İnanç, Boğaziçi Üniversitesi’nde 485 çocuk ile yapılan çalışmada süt takviyesi verilen çocuklarda soyut düşünce, bilişsel olarak kavramlaştırma ve genelleme yeteneğinin arttığını vurguluyor.

  ekim-2011-beslenme-raporu-resim-2Damacana tartışmasında son dakika
  Damacana ve pet şişelerle ilgili tartışmalara Sağlık Bakanlığı şimdilik noktayı koydu ve sağlık için tehlike arz etmediklerini açıkladı. Ancak tüketicileri uyaran Bakanlık, şu noktalara dikkat çekiyor:
  ● Deforme veya yıpranmış damacanalardaki sular satın alınmamalı,
  ● Damacanaların uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalması önlenmeli,
  ● Pompalarının ve sebillerin temizliğine dikkat edilmeli,
  ● Damacanaların temizlenmesinde çamaşır suyu, fırça gibi tahriş edici maddeler kullanılmamalı ve damacana temizliği su üreticisine bırakılmalı. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz