Diğer
  Ana SayfaGüzellikÖlçülü & orantılı kaşlar: Gür, şekilli, sağlıklı...

  Ölçülü & orantılı kaşlar: Gür, şekilli, sağlıklı…

  -

  Tek tip, kalın kaşlar görmekten sıkıldınız mı? Bunun sebebi kaş konturunun popüler olması ve kişinin yüzüne uygunluğuna bakmadan herkese yapılması. Estetik uzmanları bu uygulamanın kesinlikle kişiye özel olması gerektiğinin ve yüze yakışanı bulmanın en önemli kriter olduğunun altını çiziyor.

  Yazı: Deran Çetinsaraç

  Kaşların şekli tüm yüz görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahip ve yüze bakıldığında en çok dikkat çeken bölgeler arasında. Uzman Estetisyen Özlem Çevik, bu nedenle doğru kaş şekli ve bakımlı kaşların görünüşümüze büyük etki sağladığını belirtiyor.

  Çevik’ten kaşların şekilli, sağlıklı ve gür görünmesi için neler yapılmalı, iş yaşamında doğru ifade için kaşlara nasıl dikkat edilmeli, kaşların iletişimdeki yeri ya da yanlış kozmetik kullanımı, bilinçsiz kaş alımı gibi sebeplerden yıpranan ve dökülen kaşlar için neler yapılması gerektiğini öğrendik.

  Uzman Estetisyen ve Medikal Direktör Özlem Çevik

  Kaşların sağlıklı ve gür olabilmesi için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  Öncelikle, yapılan müdahaleler ile kişinin kendi kaşının formunun dışında yaratılan kaş modeli bazen doğal bazen de çok yapay bir görünüm ortaya çıkarabiliyor. Her gür ve kalın kaş sağlıklı veya doğru model demek değil. Yapısal olarak kişinin çok ince ya da çok gür kaşları olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, kaşlarda yapılan alımlarda doğru şekli belirleyip doğal formun korunması. Yanlış alımlar sonucu bozulan kaşın yeniden eski haline gelmesi ise uzun bir süreç. Seyrelen, incelen, yanlış uygulamalar sonucu dökülen kaşlara bu evrede düzenli bakımlar öneriyoruz.

  - Advertisement -

  KAŞ ŞEKİLLENDİRME SANATI

  Yanlış kaş alımı nasıl oluyor? Kişi kaşlarını kendi alıyorsa nelere dikkat etmeli?

  Kadınların kaş şekillendirme problemi bitmez çünkü bir yandan doğru formu yakalamak, bir yandan trend olan modeli yapmak oldukça zor. Zaten kişinin kendi kaşını alması da kolay değil. Kendisi de başkası da alsa, ilk önce kaş kalemleri yardımıyla kaşa verilmek istenilen model belirlenip, dışta kalan fazla tüyler alınabilir.

  Kaşlarda doğru şekle nasıl karar veriliyor?

  Kaşlara şekil vermenin bir matematiği var tabii ki. Yüze yakışanı belirlemek en önemlisi. Bunda da yüzün şekli ve gözlerin yapısı yol gösterici oluyor. Kaşı ölçülü ve orantılı şekillendirmek için belirlenmiş ölçülere uygun alım yapmak ve şekillendirmek gerekiyor.

  Bu işlemi yaptırırken hijyenik koşullar ve benzeri konularda nelere dikkat edilmeli?

  En önemli unsur uygulamayı yaptırdığınız ortam. Evet, bugün kaş çizebilen, kaş alabilen herkes işlem yapıyor. Aslında sterilizasyon çok önemli, yapan kişinin en azından temel dermatoloji eğitimi olmalı. Uygulamanın kuaför ya da makyaj salonlarında yaptırılmasını doğru bulmuyorum. Bu işi uzun yıllardır yapan biri olarak birçok örnekle karşılaşıyorum. Örneğin; mikropigmentasyon diye dövme boyalarını ya da aynı iğneyi pek çok kişiye kullananlar, iğneyi eline verip “Sakla, bir sonraki uygulamada getir” diyenler, derinin enfeksiyon kapmasına sebep olanlar var. “Beni dinlemedi, sarışınım ama koyu kahve boya kullandı, geçer mi?” diye soranlar, “Lütfen bunu silin” diye klinik klinik dolaşanlar da bulunuyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yaptırdığınız yer ve uygulamayı yapan kişinin eğitimi ile kullanılan malzemeler, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar.

  Yaptırdıktan sonra ne kadar zamanda yenilemeli?
  Mikropigmentasyonun kalıcılığı iki yıl. Yılda bir defa da bakım yaptırılmasını öneriyoruz.

  KAŞLARIN GÜR OLMASI İÇİN NE YAPILABİLİR?

  Kaşların daha gür olabilmesi için evde yapılabilecek maske veya bakımlar var mı? Hangi içerikli ürünleri kullanmak gerekiyor?

  Bu tamamen yapısal. Kıl kökü olmayan ya da daha önce çıkmamış bir yerden kıl çıkmaz. Doğal olarak ince bir kaşın yapısı, olduğundan daha kalın olmaz ama mevcut şekil korunabilir, ince tüyler güçlendirilebilir. Bunun için de yağlar veya mezoterapi vitamin enjeksiyonları klinik ortamlarda yaptırılabiliyor.

  Kaş konturu denilen işlem hangi yöntemlerle yapılıyor?

  İşlem yaygın olarak kaş konturu ya da kaş dövmesi olarak anılıyor ama aslında “mikropigmentasyon” olarak geçiyor. Bu, geliştirilmiş yeni bir teknik. Kullanılan boyalar kanser hastalarına da kullanılabilen saf renk pigmentleri ve herhangi bir alerjik reaksiyon göstermiyor. Mikro incelikteki iğnelerle deri altına renk pigmentleri uygulanıyor. Uygulama öncesi en önemli konu kişiye doğru ifadeyi ve yakışacak şekli belirlemek. Bundan sonra ise kaşa ve cilde uygulanacak tonu belirlemek önemli. Uygulama toplam iki saat sürüyor. Öncesinde lokal kremle uyuşturulduğu için kişi hiçbir şey hissetmiyor. Yaklaşık iki haftalık iyileşme süresinde bakım için özel bir krem kullanılması yeterli oluyor.

  Sizin ünlülerden kaşlarını beğendiğiniz kişiler var mı, bunlar kimler?

  Son zamanlarda Kendal Jenner, Bella Hadid, Emily Ratajkowski’nin kaşlarını çok beğeniyorum. Bu kadar doğal kaşlar uzun zamandır görmüyorduk. Yüzünde düz, kalın, neredeyse alnın yarısını kaplayan hepsi bir örnek kaşları görmekten sıkıldık…

  Kendal Jenner
  Bella Hadid
  Emily Ratajkowski

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz