Diğer
  Ana SayfaBebekOmega 3 ne işe yarıyor?

  Omega 3 ne işe yarıyor?

  -

  Omega 3, insan yaşamında anne karnından itibaren büyük önem taşıyor. Bu yağ asidi doğru kullanıldığında, beyin gelişiminden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok fayda sağlıyor.

  Beyin, göz ve sinir sistemi gelişiminde büyük önem taşıyan Omega 3 yağ asidi, hem gebelikte hem de çocukluk döneminde sıklıkla tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar ise güçlü bağışıklık sistemiyle çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi arasında yakın bir bağ olduğunu gösteriyor. Okulların açılması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren, virüs, bakteri gibi enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların hastalık oluşturmasına engel olmaya yardım eden ürünlerin kullanımı da artıyor. Bu dönemde kullanımı en çok gündeme gelen ise anne karnından itibaren, yaşam boyu vücuttaki hücrelerin en önemli yapıtaşlarından biri olan Omega 3 yağ asidi oluyor. Ancak gerçekten faydalı olabilmesi için Omega 3 yağ asidini doğru kaynaklardan almak gerekiyor.

  Çocuklar için ideal
  Standart teknolojiyle üretilen balık yağı şuruplarındaki tat ve koku problemleri çocukların bu ürünleri kullanmasını zorlaştırıyor. Günümüzde Wisdom-3 ileri Omega 3 teknolojisiyle üretilen ürünlerde ise istenmeyen tat ve koku ortadan kaldırılıyor. İçerisine gerçek meyvelerin ilave edilmesine olanak sağlayan bu teknoloji ile üretilen ürünlerde balık kokusu ve tadı baskılanıyor. Ayrıca bu teknolojiler Omega 3 şuruplarının meyve suyu ya da yoğurda karıştırılarak daha rahat tüketilmesine de olanak sağlıyor. Bilimsel çalışmalar, emülsifikasyon yöntemi olarak da adlandırılan bu yöntemle üretilen ürünlerin tamamına yakınının vücut tarafından hızlı ve iyi emilebildiğini gösteriyor. Nelere dikkat etmelisiniz?
  Çocukların beyin, göz ve sinir sistemi gelişiminde etkili olan Omega 3 şuruplarındaki en büyük tehlike kimyasal atık ve ağır metal gibi balıklardan gelen kirlilik miktarı oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, Ekim 2011’de hazırladığı raporda; kurşun, cıva, arsenik, kadminyum gibi ağır metaller ve PCB, dioksin gibi kimyasal atıkların özellikle çocuklarda vücuttan atılamadığını, bu nedenle de karaciğer ve böbreklerde tahribat oluşturarak bağışıklık sistemi, beyin ve merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açabileceğini belirtiyor. Bu sebeple Omega 3 şuruplarını seçerken kalite standartlarına dikkat edilmesi, kısa adı IFOS olan Uluslararası Balık Yağı Standartları kalite onayı sertifikası olmayan ürünlerin özellikle çocuklarda sağlık sorunlarına yol açabileceğinin unutulmaması öneiliyor.

  DEHB tedavisinde etkili!
  İlkokul çağındaki çocukların yüzde 3-5’inde yani her 20-30 çocuktan birinde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri, bilim adamlarını alternatif tedavi yöntemleri araştırmaya yönlendiriyor. Çocuklardaki düşük Omega 3 yağ asidi düzeyi ile DEHB arasındaki ilişki ise dikkat çekiyor. Çünkü bu çocuklarda hiperaktif davranışlarda artış, öğrenme ve davranış bozukluğu, huzursuzluk ile uyku düzensizlikleri görülüyor. Yapılan araştırmalarda Omega 3 ile birlikte çocuklarda dikkat süresinin uzadığı ve hiperaktif davranışların azaldığı ortaya çıkıyor.

  - Advertisement -

  Ayşegül Uyanık ÖRNEKAL

  Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı, Bebek Eki  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz