Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsOmicron'un sırayla ortaya çıkan belirtileri

  Omicron’un sırayla ortaya çıkan belirtileri

  -

  Koronavirüsün Omicron varyantı tüm dünyanın gündeminde. Peki, Omicron’un ilk veya en erken belirtisi ne? Omicron varyantının belirtileri neler? Business Insider’a göre Omicron’un erken belirtisi boğaz ağrısı olabilir. Güney Afrika, Birleşik Krallık ve ABD’deki hastalar, diğer semptomlardan önce boğazda rahatsızlık olduğunu söylüyor. (Omicron nedir, omicron belirtileri neler? başlıklı yazı da ilginizi çekebilir)

  Bugün en çok merak edilen sorular arasında Omicron’un belirtileri neler sorusu da var. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanı Abdi Mahmud, “Diğer varyantlardan farklı olarak Omicron’un, vücudun üst kısımlarını etkilediğini tespit ettik.” demişti. Business Insider’ın haberinde ise Güney Afrika, İngiltere, ABD ve diğer ülkelerde Omicron varyantı hastalarının önce boğaz ağrısı şikayetiyle doktorlarla iletişime geçtikleri kaydedilirken, Omicron varyantının önceki varyantların aksine burundan önce boğazı enfekte ettiği öne sürüldü.

  Habere göre Aralık ayının sonunda Dr. Jorge Moreno ve meslektaşları Connecticut’taki polikliniklerinde günde beş COVID-19 hastasını izliyorlardı. Geçen hafta vaka sayıları arttı ve büyük ölçüde hastalarda Omicron varyantı vardı.

  Bu yeni hastaların çoğu aynı rahatsızlığı bildirdi: Yutkunduklarında ya da bir şey yutmak istediklerinde keskin ağrıya neden olan ve diğer COVID-19 semptomlarının çoğundan önce ortaya çıkan kuru bir boğaz ağrısı.

  Yale Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Moreno, Insider’a “Bu çok belirgin bir semptom” diyor, boğazda küçük bir gıdıklanma şeklinde değil biraz daha yoğun bir rahatsızlık hissi.

  - Advertisement -

  Norveç, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’taki doktorlar benzer şekilde Omicron’un ayırt edici bir semptomu olarak boğaz ağrısı, boğazda kuruluk tanımladılar. Haberde Güney Afrika’nın en büyük özel sağlık sigorta CEO’su Ryan Noach’ın sözleri hatırlatıldı. Noach da belirtilerin sırasıyla boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, vücutta ağrı şeklinde görüldüğünü söyledi.

  Moreno, boğaz ağrısının sıklıkla “sinüs tıkanıklığı ve baş ağrısı ile birlikte geldiğini” söyledi.

  Birleşik Krallık’ta her gün yüz binlerce insanın nasıl hissettiğini kaydetmek için bir akıllı telefon uygulaması kullanan Zoe COVID Semptom Çalışmasından elde edilen veriler, boğaz ağrısının Omicron’un yaygın, erken bir belirtisi olduğunu gösteriyor. Çalışmanın baş araştırmacısı Tim Spector, Omicron’U olan kişilerin 57’sinde boğaz rahatsızlıklarının bildirildiğini söyledi.

  Bir bir Omicron salgını analizi Norveç’te bir Noel partisinde enfekte kişilerin yaklaşık yüzde 72’sinde ortalama üç gün süren boğaz ağrısı geliştiğini buldu.

  Moreno, kliniğindeki hastaların çoğunun aşılandığını ve bunun da semptomlarının neden daha hafif ve nispeten kısa ömürlü olduğunu açıkladığını söyledi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....