Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetÖnce detoks sonra diyet

  Önce detoks sonra diyet

  -

  nisan-2012-diyet-resim-2DETOKS İHTİYACINIZI TEST EDİN
  ➤ Stresli bir işte mi çalışıyorsunuz?
  ➤ Sürekli kapalı ve havalandırması iyi olmayan ortamlarda bulunuyor musunuz?
  ➤ Çay-kahve tüketiminiz su tüketiminizin önüne geçiyor mu?
  ➤ Meyve ve sebzeyi az, hazır gıdaları çok mu yiyorsunuz?
  ➤ Çok fazla ilaç kullanıyor musunuz?
  ➤ Dişlerinizde çok sayıda dolgu var mı?
  ➤ Doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz?
  ➤ Sigara içiyor musunuz ya da içenlerle sık sık bir arada bulunuyor musunuz?
  ➤ Alkol tüketiyor musunuz?
  ➤ Vardiyalı çalışıyor musunuz?
  Bu sorulardan sadece birine bile EVET cevabı veriyorsanız, detoks yapmak vücudunuz için çok faydalı olabilir.

  Kimler detoks yapmamalı?
  ➤ Diyabet hastaları
  ➤ Yakın zamanda ameliyat geçirenler
  ➤ Yeni doğum yapan ve emziren anneler
  ➤ Hamileler
  ➤ Karaciğer enzimlerinde problem olanlar ve çok fazla ilaç kullananların ise doktor kontrolünde detoks yapması öneriliyor.

  Süreyi kesinlikle aşmayın
  Detoksun önerildiği mevsim geçişlerinde detoksa yardımcı ürünlerle ilgili haber ve reklamlar da artıyor. Detoks için bu tür ürünlere ihtiyaç olmadığını belirten Yiğit, detoks yapmak isteyenlere süre konusunda şu uyarıyı yapıyor: “Detoks süresince kilo veren bazı kişiler, zararları ne kadar anlatılırsa anlatılsın daha fazla kilo kaybetmek için detoksa devam ediyor. 7 günlük bir programı 2 ay sürdürenler olabiliyor. Bu çok tehlikeli ve kesinlikle önermiyoruz.”

  Hazırlık-detoks-adaptasyon
  Bir kişinin detoksa başlamadan önce mutlaka bir hazırlık süreci geçirmesi gerekiyor. Örneğin çok kahve tüketen bir kişi, aniden kahveyi bıraktığında çok agresif oluyor, baş ağrısı çekiyor, bağırsakları kilitleniyor, cildinde sivilceler çıkabiliyor. Bu nedenle kahve meraklılarının kafein içeren içecekleri ve gıdaları yavaş yavaş azaltması gerekiyor. Sigara, alkol ve kırmızı et meraklılarının da hazırlık dönemine ihtiyacı oluyor. Kişiye özel belirlenmesi tercih edilen detoks programından sonra ise bir adaptasyon sürecinin yaşanması, eski alışkanlıklara hızla dönülmemesi gerekiyor.

  Herkes ihtiyaç duyar mı?
  Sağlıklı beslenen ve ideal kilosunda olan bir kişinin detoksa ihtiyaç duymayacağını düşünebilirsiniz ancak bu doğru bir yaklaşım değil. Sigara içmek, toplu taşıma araçlarını kullanmak, sık sık metroya binmek, düzensiz çalışma saatlerine sahip olmak, düzenli yürüyüş yaptığı halde bu sırada egzoz dumanına maruz kalmak gibi birçok nedenle herkesin aslında detoksa ihtiyacı oluyor. Burada sadece detoks programının süresi değişebiliyor. Devamı diğer sayfada



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz