Diğer
  Ana SayfaHaberOnlar da 'sorumluluk' alıyor

  Onlar da ‘sorumluluk’ alıyor

  -

  Ünlü isimlerin sosyal sorumluluk projelerine verdikleri destek sayesinde yapılan işler çok sayıda kişiye ulaşabiliyor. Biz de bu ay formsanté Dergisi olarak bu tarz projelerde yer alan ünlülerle konuştuk. Bakalım sorumluluk almaktan kaçmayan ünlüler kimler?

  Tuğba Ünsal
  Sokak hayvanları için harekete geçti
  Başarılı oyunculardan Tuba Ünsal, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan gurur duyuyor. Sıcakların artmasıyla birlikte sokak hayvanları için her yere su dolu kaplar bırakmaya başlayan Ünsal, twitter aracılığıyla da herkesi bu harekete destek vermeye davet ediyor. Reklam yaptığı için eleştirilen Ünsal, her şeye rağmen hayvanlar için çabalamaya devam ediyor.

  agustos-2011-haber-resim-2

  Rojda Demirer
  Kadına şiddete dikkat çekiyor
  Bu yılın başında kadına şiddeti anlatan ‘Sheddeath’ adlı projeyle karşımıza çıkan Rojda Demirer, fotoğraf sanatçısı Ümit Karalar’a proje için poz vermişti. Demirer, kadınların Türkiye’de şiddete maruz kaldığını ve bunun sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik de olduğunu söylüyor. Bu konuya dikkat çekmenin çok önemli olduğunu belirten oyuncu, böyle sosyal sorumluluk projeleri geldikçe fırsatı değerlendirdiğini de sözlerine ekliyor.

  - Advertisement -

  agustos-2011-haber-resim-3Reyhan Karaca
  Kemik hastalarına destek oluyor
  Kardeşini kemik rahatsızlığından kaybeden sanatçı Reyhan Karaca, oldukça anlamlı bir proje içinde yer aldı. “Kardeşimin hastalığı süresince bilinen bir isim olduğum için pek çok şeye daha kısa sürede ulaşabildim” diyen başarılı sanatçı, kendisi gibi imkanlara sahip olmayan insanlar için ‘Kemik İskelet Tümörleri Derneği’ adında bir sosyal sorumluluk projesi başlattığını söylüyor. Medikal onkoloji tedavisinin, normal bir vatandaş için oldukça masraflı olduğunu sözlerine ekleyen Reyhan Karaca, böyle bir sosyal sorumluluk projesine destek olmanın önemli olduğunu söylüyor.

  agustos-2011-haber-resim-4
  Erdil Yaşaroğlu

  Hayvan haklarını savunuyor
  Çizdiği karikatürlerle çok sayıda insana ulaşan Erdil Yaşaroğlu, destek verdiği sosyal sorumluluk projesiyle de ses getirmeyi başarıyor. Türkiye’nin en büyük hayvan hakları projesi olan ‘Kırmızı Kulübe’ye destek veren başarılı karikatürist, bu sosyal sorumluluk projesi için SHKD (Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği)’nin İstanbul- Kemerburgaz’daki hayvan barınağını ziyaret etmiş ve yeni barınakların yapılması için ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un objektifine poz vermişti. Hayvanların da en az insanlar kadar değer görmeyi hak ettiğini söyleyen usta karikatürist, projeye, tişörtlere özel çizdiği karikatürlerle ve televizyonlara yaptığı açıklamalarla destek verdi.

  agustos-2011-haber-resim-5
  Ebru Yaşar

  Kader mahkumlarına konser verecek
  Yeni albümüyle dikkatleri çeken şarkıcı Ebru Yaşar, sosyal sorumluluk projelerine son derece sıcak bakıyor. “Elimden geldiğince ufak tefek katkılarda bulunuyorum” diyen Yaşar’ın şu sıralar gerçekleştirmeyi düşündüğü en büyük sosyal sorumluluk projesi; Türkiye genelindeki kader mahkumlarına konser vermek. “Devletin de desteğiyle hiçbir maddi beklentim olmadan kader mahkumlarına gidip onlara konser vermek istiyorum” diyen Yaşar, bunun sebebini, yalnızlıklarına çare bulmak ve onları topluma geri kazandırmak olarak açıklıyor.

  agustos-2011-haber-resim-6

  Pelin Karahan
  Kansere savaş açtı
  ‘Kavak Yelleri’ dizisinin başarılı ve güzel oyuncusu Pelin Karahan, rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsüne dikkat çekilen bir sosyal sorumluluk projesi içinde yer aldı. Konuya dikkat çekmek amacıyla internette yayınlanan kısa filmlerde oynayan güzel oyuncu, ülkemizde her gün iki kadının hayatını kaybettiği bu hastalığın engellenmesi için bu projede yer aldığını söylüyor. Rahim ağzı kanserine karşı aşı yaptıran Pelin Karahan, “Hayati tehlike taşıyan bu hastalık için herkes önlemini almalı” diyor ve bu sosyal sorumluluk projesinde olmaktan çok mutlu olduğunu ekliyor.

  Hazırlayan: Erdinç YAPAN
  Fotoğraflar: Nurdan Usta, Murat Sargın, DB Arşiv, Hürriyet arşiv

  Formsante Dergisi Ağustos 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz