Diğer
  Ana SayfaBebekOnların DÜNYASI

  Onların DÜNYASI

  -

  Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalı? Geç konuşmaya başlaması bir problem mi? Pütürlü gıdaları nasıl yedirmeli? Anneler, sıkıntılarını anlattı, uzmanlar cevapladı.

  Neden konuşamıyor?

  SORU: Aslı henüz 20 aylık. Konuşmuyor desem doğru olacak! Basit sözcükleri bile çok ender söylüyor. Ama istediği bir şey olursa, ismini söyleyemediği için elimizden tutarak yanına götürüyor ve gösteriyor. Bunu yaparken de 'ıh, ıh' sesi çıkarıyor o kadar! Dikkat ediyorum, söylenenleri gayet iyi anlıyor. Yine de merak ediyorum. Bu durum normal midir? Kızımın daha çabuk konuşması için neler yapabilirim?

  CEVAP: Pek çok annenin ortak sorusuna yanıt arıyorsunuz. Genel olarak anne babalar acelecidir; hemen yürüsün, konuşsun isterler. Belki siz de o anne-baba gurubuna dahilsinizdir. Ama önerim, bebeğinizin genel gelişimine dikkat etmeniz. 20 aylık bir bebek şunları yapabilir: Çömelebilir, merdiven çıkabilir, 4-5 küpü üst üste koyarak kule yapabilir, bardakta verdiğiniz suyu içebilir. Yemek isterse ya da tuvaleti gelirse, işaretle ya da sözcükle ifade edebilir. Tabii bir iki sözcükle cümle de kurabilir. Ancak şunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Her bebeğin gelişimi aynı değildir. Bazı bebeklerde gelişimin bazı evreleri daha erken, bazıları daha geç olabilir. Belki sizin bebeğiniz de bunlardan biri. Ancak yine de konuşmasını desteklemenizde yarar var. Örneğin televizyonla bebeğinizi uzun süre baş başa bırakmayın. Televizyon izleme saatlerini kısıtlayın. 2-3 saat arayla 15 dakika izletin yeter! Çünkü uzun süre televizyon izleme konuşma gelişimini engelliyor. Bebeğinize 0-3 yaş arasına hitap eden kitaplar alın. Okuyun ve ona sorular sorarak konuşmaya teşvik edin. İlgisini çeken her nesnenin ismini tekrar tekrar anlaşılır bir şekilde söyleyin ve ona sorun. Gezdirin ve yeni gördüğü nesnelerin isimlerini tekrarlayın. Eğer bunları yapmanıza rağmen 2 yaşına kadar önemli bir gelişme olmazsa, çocuk sağlığı hastalıkları uzmanına başvurmanızda yarar var.

  KLİNİK PSİKOLOG ÖZDEN BADEMCİ DANDUL

  - Advertisement -

  Yürümekten korkuyor!

  SORU: Aslında istese yürüyebilir ama istemiyor. 13 aylıkken rahat rahat adım atıyordu zaten. Şimdi 16 aylık oldu ama sadece biz elinden tutunca yürüyor. Bazen tek başına yürümesini sağlamak için elimizi bırakıyoruz. O anda yürümekten vazgeçiyor ve yere oturuyor. Acaba bebeğimin tek başına yürümesini sağlamak için neler yapabilirim?

  CEVAP: Muhtemelen korkuyor! Bebeğin yürümesi, önemli bir dönümdür. Düşünün daha önce emekleyerek ya da yerde sürünerek hareket eden bebek, yalnızca 2 ayağını kullanarak dengesini sağlayacak ve adım atacaktır. Ama bebekler bu süreçte sık sık düşerler. Canları yandığında bir dahaki deneme konusunda isteksiz davranabilirler.

  Haberin devamı 2008 Formsante Ekim Bebek ekinde…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz