Diğer
  Ana SayfaGüzellikOrganik iplerle gençlik ve ışıltı

  Organik iplerle gençlik ve ışıltı

  -

  Cildin daha genç görünmesi için yıllar önce Happy Lift adıyla yapılan uygulamanın yerini şimdi Organic Lifting aldı. Yeni versiyonda ipler vücutta eriyebiliyor, etkisi iki yıl kadar sürüyor ve asimetrik görünüm gibi olumsuz sonuçları engelliyor.

  Organic Lifting, eriyebilir cerrahi ameliyat ipliğinin cilt altına yerleştirilmesiyle uygulanan bir estetik yöntemi. Eskiden uygulanan Yüz Asma (Happy Lift) ya da Ataçlama, yaşlanma etkilerini ipler yardımı ile yüzde belirli dokuları yukarı kaldırarak çözmeyi amaçlıyordu. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Devrim Gürsoy, bu yöntemin başlıca sorununun iplerin insan vücudundan atılamaması ve yeniden operasyonla çıkarılması gerekliliği olduğunu anlatıyor: Happy Liftte minimal cerrahi kesilerle cilt altına ağ özelliği taşıyan, cerrahi ipler yerleştiriliyordu. Bu işlemin yarattığı mekanik asma hareketiyle birlikte dokuda bir toparlanma yani lifting etkisi meydana geliyordu. Ağırlıklı olarak yüz çevresinde kullanılıyordu. Birinci handikabı cerrahi işlem ve dolayısıyla genel anestezi gerekmesi. İkinci handikabı ise iplerden herhangi biri zarar gördüğü zaman hastanın yüzünde asimetri oluşmasıydı. Üçüncü olarak cilt bölgesinde yoğun gerginlik oluşturduğu için kısmen mimik kaybı yaşanabiliyordu. Dördüncü olarak da daha kalın ipler kullanıldığı için cildin inceldiği bölgelerde cilt altından fark edilebiliyordu. Bu handikaplardan dolayı çok fazla yaygınlaşamadı. Organic Liftingin temel çıkış noktasını da bu yöntem oluşturuyor. Dr. Gürsoy ayrıldığı en önemli noktanın ise iplerin niceliksel ve niteliksel özellikleri olduğunu belirtiyor.

   

  Etki süresi yaklaşık iki yıl

  - Advertisement -

  Organic Lifting yönteminde yan etkisi olmayan, vücut tarafından tümüyle eritilebilir cerrahi ameliyat ipleri cilt içine yerleştiriliyor. Bu sayede iplerin cilt altında hem dokuyu kaldıran bir dayanak görevi görmesi hem de kolajen ve diğer bağ dokusu elemanlarını uyararak ciltte bir gençleşme ve yenilenme süreci meydana getirmesi hedefleniyor.

  Tıpkı dolgu uygulamasında olduğu gibi ipler iğnelerle cilt altına yerleştiriliyor, iğne çekildiği zaman ip cildin altında kalıyor. Cildin altına konulan bu iplerle kişinin fizyolojik ve anatomik yapısına uygun paralellikte bir iyileşme sağlanıyor. Uygulama sonrası eski yöntemdeki gibi bir asimetri görülmüyor. Cerrahi gerektirmeyen bu tarz tüm uygulamaların ortak amacı doku aktivasyonu, dokuda kolajen sentezlenmesi, bağ dokusunun güçlenmesi ve yeni sentez oluşmasını sağlamak. Dr. Devrim Gürsoy, Dokuların arasına koyduğumuz bu ipler sekiz ay boyunca orada durabiliyor. Bu kadar uzun süre durmasına rağmen herhangi bir alerjik reaksiyon gözlemlenmiyor diye anlatıyor. İplerin bölgeye yerleştirilmesiyle dokuda iki seneye varan bir iyileşme süreci başlatıldığını da ekliyor.

   

  Cildin üç-beş sene öncesine dönmesi amaçlanıyor

  Organic Liftingde amaç, kişinin üç veya beş sene öncesine dönmesini sağlamak. 35-65 yaş aralığındaki kadın grubu için bu işlem öneriliyor. Kullanım alanları arasında yüz, boyun, kol, meme, popo ve bacak içleri bulunuyor. Yaklaşık bir buçuk saat süren işlem yapıldıktan sonra iğnelerden dolayı morluk veya kızarıklık gözleniyor. Bu kızarıklıklar üç gün ile bir hafta içerisinde ortadan kalkıyor. Dr. Devrim Gürsoy, bir kapatıcı kullanılmasıyla sosyal yaşama devam edilebileceğini belirtiyor. Yüzeyde kalan iplerden dolayı enfeksiyon riski bulunuyor bu yüzden kalan iplerin mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Uygulama sonrası ilk resimleri vermek açısından hekime bir ay sonra gidiliyor. 10uncu günden sonra iyileşmenin etkileri görülmeye başlanıyor. Dr. Gürsoy, ikinci ayın etkilerinin birinci aydan daha iyi olduğunu, süre ilerledikçe daha çok iyileşme gözlendiğini söylüyor. Yapılan bu işlemle ışıl ışıl ve daha gergin bir cilt vadediliyor.

   

  Bu yöntem kimlere uygulanmıyor?

  İğne aracılığıyla yapılan bir işlem olduğu için kanama problemleri olan hastalarda uygulanmıyor. Kontrol altında olmayan kronik hastalara veya gebelik dönemindeki kadınlara yapılması da uygun görülmüyor.

   

   Deran ÇETİNSARAÇ

  Formsanté Dergisi Eylül 2013 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz