Diğer
  Ana SayfaBebekOyuncak seçmenin 'olmazsa olmaz' 4 kriteri

  Oyuncak seçmenin ‘olmazsa olmaz’ 4 kriteri

  -

  1274782109-0Bir çocuk için oyuncak ne anlam ifade eder. Hemen söyleyelim; keşfetme, öğrenme, eğlenme… Oyuncaklar, çocuğun düşünme, becerilerini geliştirme, kendine olan güvenini arttırma ve çevresiyle iyi bir iletişim kurma ve sosyalleşme becerilerini geliştirir. Peki siz bir oyuncak seçerken bütün bunları düşünüyor musunuz?

  Genellikle yetişkinler ‘eğlendirir’ diye düşünse de oyuncak, bir çocuk için pek çok anlama gelir. Keşfetme, düşünme, problem çözme yeteneğini geliştirmesinin yanı sıra, fiziksel becerilerinin gelişmesini sağlıyor. Ya hayal gücü? Oyuncaklar çocukların olağanüstü hayaller kurmasının tetikleyici araçlarından biri. Elindeki bir araba onun Formula-1 pilotu olmasını ve olağan üstü yarışlar çıkarıp kazanmasını sağlayabiliyor! Oyunun önemli bir aracı olan oyuncakların çocuk üzerinde farklı etkileri de var; kendine olan güveni kazanması, çevresiyle daha iyi iletişim kurarak sosyalleşmesini destekliyor. İşte bu yüzden oyuncak seçmek ciddi bir iş.

  Yaşına uygun oyuncağı seçin
  6 aydan küçük bebekler: ilk 6 ayda, görsel ve işitsel oyuncaklar almalısınız. Bu oyuncakların başında çıngıraklar gelir.
  6. aydan sonra: Elleriyle tutabileceği büyüklükte renkli halkalar, plastik küpler, bozulmayan ve tüyü dökülmeyen, yumuşak hayvan ve bebekler alabilirsiniz.

  1274782109-1Ses çıkardığı için renkli toplar, zıplayan peluş hayvanlar, içiçe geçen kutular, yuvarlanınca ses çıkaranlara ilgi gösterir. Tabii emekleyen bebeğiniz için arkasından gidebileceği, hayvan oyuncaklar da caziptir.

  - Advertisement -

  1-2 yaş arası: Yürüme denemeleri yapan bebekler için; arkasından koşabileceği toplar, üstüne binip oturabileceği at, zebra gibi büyük hayvan şeklindeki oyuncaklar, açılıp kapanan kutu ve sandıklar, içine çeşitli eşyalar doldurabileceği sepetler ve yaşına uygun legolardır.

  2-3 yaş arası: Bir yıl öncesi oyuncakların daha gelişmiş olanları yaşamlarına girer. Kutuları doldurur ve boşaltır, kule ve köprü yapar, bebekler ve arabalardan zevk alır. Legolar hala tercih nedenidir. Kova-kürek, evcilik oyuncakları, doktor setleri, mutfak oyuncakları alınacaklar listesine girer. Ama arabalar ve bebekler, en gözde oyuncakların başında gelir.

  3 yaş sonrası: Artık fiziksel aktivitesi arttığı için uç tekerli bisiklet, gelir. Ama legolalar, plastik ve tahta oyuncaklar, oyun hamuru gözdesidir.

  Güvenilirlikten taviz vermeyin
  Sağlıklı olsun: Oyuncaklarda kullanılan malzemenin ve boyanın mutlaka insan sağlığına zarar vermeyen özelliklerde olması şart. Bu nedenle oyuncağın üstünde CE standartı olup olmadığını kontrol edin. Yoksa almayın. Güvenilir oyuncak firmalarının oyuncaklarını tercih edin.

  Seral Çelik
  Devamı 2009 ekim formsante bebek sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz