Özgürleğe yelken açın

0

Dalgaların ve rüzgarın sesi kulaklarınızda, denizin o harika kokusu burnunuzda… Yelkeniniz rüzgarla doldukça, suyun üzerinde adeta kayar gibi yol alıyorsunuz. Yelkencilik, özgürlük duygusunu sınırsızca tattıran sporlardan biri. Üstelik, insan sağlığına, denge duyusunu geliştirmek ve stresten arındırmak gibi olumlu katkıları da var.

Her sporda olduğu gibi yelkencilikte de teknik bilgi ve disiplin son derece önemli. Yalnız yelkencilikte sadece yelken tekniği değil denizle ilgili bilgi ve beceriye de hakim olmak gerekiyor. Peki yelkencilik sporuna başlamak isteyenler ne yapmalı? Tabii ki ciddi bir eğitimden geçmek şart. Yelken eğitimi veren pek çok klüp var ve bu kurslarda yelkencilik tekniği en iyi biçimde öğretiliyor.

Yelkencilik sporunu ileride profesyonel olarak yapmak isteyen ve yarışçı olmak isteyen 15 yaş altı çocuk ve gençler için yelken klüplerinde eğitimler veriliyor. Bu sporu amatör olarak yapmak isteyenlerse yine bu klüplerdeki yelkencilik kurslarından faydalanabilirler. Kurslar yaz ve kış dönemi boyunca devam ediyor. Kurslar genellikle 15'i pratik 15'i ise teorik toplam 30 saat dersten oluşuyor. Kurslarda "yelken teorisi ve trim tekniği", "navigasyon ve meteoroloji" ve "seyir" gibi temel dersler veriliyor. Bu derslerde teknenin yapısından, harita bilgisine, genel meteorolojiye, yelkencilik terminolojisine, ilkyardım ve can kurtarmaya kadar gereken her şey öğretiliyor.

Bu kurslarda temel eğitimi alanların pratik yaparak deneyim ve becerilerini geliştirme imkanları var. Örneğin fazla deneyimi olmayan yelkencilere yönelik olan yelkencilere yönelik olan "handikap"tipi teknelerle geziler yaparak.
Bilgi ve becerisini geliştiren kişilerden pek çoğu zaman içerisinde sınava girip kaptan ehliyeti alabiliyor. Bunu da tabii kendine ait bir tekne alma hayalini gerçekleştirmek izliyor.

Sağlam ve dayanıklı kol ve bacak kasları, hızlı refleksler yelkencilik için gereken özelliklerden. Kalp hastalarının, merkezi sinir sistemi rahatsızlığı bulunanların, damar ve akciğer hastalığı olanların, eklem ve kas sorunu yaşayanların da bu spora bir uzmana danışmadan başlamaları son derece sakıncalı.

Gelelim faydalarına; denizle baş başa yapılan bu sporun insan sağlığı üzerinde çok olumlu katkıları var. Stresten arındırıyor ve kişiyi günlük hayatın tüm sıkıntılarından uzaklaştırıyor.Fiziksel kondisyonu da arttıran yelkencilik sporu sayesinde kişinin dayanıklılığı da artıyor. Sosyal hayatta çabuk karar alabilme becerisi ve özgüveni artıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here